Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk zmienił zdanie w sprawie ACTA. Za późno?

0
Podziel się:

Zwrot o 180 stopni nie zadowala protestujących przeciw umowie. Zapowiedzieli...

Tusk zmienił zdanie w sprawie ACTA. Za późno?
(Reporter)

Bez ponownej dogłębnej oceny ACTA nasi eurodeputowani nie powinni ratyfikować tej umowy - napisał premier Donald Tusk do przywódców partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Wezwał też do paneuropejskiej debaty nad ACTA.

aktualizacja 21:28

W liście premier apeluje do adresatów o przyłączenie się do jego wysiłków zmierzających do ożywienia dyskusji w sprawie wątpliwości i kontrowersji, jakie pojawiły się wokół ACTA.

_ - Tysiące osób w całej Europie wyrażało w ostatnich tygodniach swój sprzeciw wobec treści i sposobu prowadzenia negocjacji umowy ACTA _ - napisał Tusk. _ Budzi ona także wiele wątpliwości w kręgach eksperckich i niepokój różnych środowisk politycznych _ - dodał.

Nowa deklaracja premiera Tuska w sprawie ACTA nie zadowala protestujących przeciwko tej umowie. Szef rządu zapowiedział, że eurodeputowani Platformy Obywatelskiej będą zabiegać na forum Parlamentu Europejskiego o odrzucenie ACTA. Szansę na zablokowanie ratyfikacji tej umowy ocenił jako bardzo duże.

Magdalena Szecówka, organizatorka protestów przeciwko ACTA, powiedziała, że nie wierzy w zapewnienia premiera. Przypomniała, że rząd składał już różne deklaracje w sprawie ACTA - protestujący czekają na konkretne czyny, które potwierdzą słowa Donalda Tuska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/120/190328.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/acta;jesli;tusk;mysli;ze;sie;tym;wykpi;to;sie;przeliczy,47,0,1028143.html) *"Tusk myśli, że wykpi się ACTA? Przeliczy się" * Lider Ruchu Palikota uważa, że premier Donald Tusk, opowiadając się za odrzuceniem umowy ACTA, kieruje się własnym interesem politycznym.

Niezadowolenie też po drugiej stronie. W opinii Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego zmiana stanowiska premiera w sprawie ACTA jest _ ugięciem się przed populistycznymi hasłami ulicy _.

Bromski - reżyser i producent filmowy - twierdzi, że decyzja premiera nie jest oparta na rzetelnej wiedzy, bo takiej wiedzy nie ma w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. - _ ACTA to umowa handlowa. Uderza w operatorów wielkich sieci, którzy udostępniają łącza łącza nielegalnym portalom, które z kolei umożliwiają korzystanie nielegalnie z filmów w internecie _ - mówi Jacek Bromski. Jacek Bromski powiedział, że z powodu nielegalnych wyświetleń swojego filmu _ Uwikłanie _, stracił. Pieniądze wydane na produkcję nawet się nie zwróciły.

Umowa, mająca na celu ochronę własności intelektualnej w internecie, budzi liczne protesty użytkowników sieci w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Tymczasem pojawiają się doniesienia, że Unia Europejska tylnymi drzwiami próbuje wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli towarów importowanych, które ingerują w prawa jednostki o wiele bardziej niż kontrowersyjne i oprotestowane przepisy ACTA.

Premier wyraził opinię, że wprowadzenie ACTA oznaczałoby ochronę praw autorskich kosztem wolności w Internecie, co byłoby zbyt wysoką ceną. Dodał, że gdyby porozumienie w obecnej postaci trafiłoby do Sejmu, to wnioskowałby o jego odrzucenie.

_ - Gdyby miało się okazać, że nie ma innej drogi i gdybyśmy mieli do rozstrzygania po dzisiejszym kształcie ACTA i gdybyśmy musieli przesłać do ratyfikacji w Sejmie, to Sejm w Polsce, także na wniosek rządu przegłosowałby na NIE, ponieważ my także w opinii światowej, także partnerom w Europie wyraźnie mówimy: zrozumieliśmy bezzasadność akceptowania wielu zapisów ACTA bez pogłębionej duskusji na temat jej skutków _ - powiedział Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Obecnie w PE toczy się ostry spór między europosłami uważającymi, ze rozporządzenie zbyt głęboko ingeruje w prawa jednostki i narusza wolność słowa, a zwolennikami walki z piractwem. Nowe rozporządzenie, jeśli zostanie przyjęte przez Parlament Europejski, będzie bezpośrednio stosowane w całej Unii, bez konieczności implementacji czy ratyfikacji. Poszczególne państwa członkowskie miały bowiem możliwość wpływu na jego treść w trakcie procesu legislacyjnego.

Porozumienie ACTA podpisały 22 kraje unijne, w tym Polska, 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja.

O ACTA czytaj w Money.pl
Tusk i Boni znów knują w sprawie ACTA? Spotkanie poprzedzi debatę nad ACTA w Parlamencie Europejskim. Zobacz czy jest szansa na przeforsowanie umowy.
Minister daje nadzieję. Odrzucą ACTA? Minister cyfryzacji Michał Boni przyznał, że Parlament Europejski może odrzucić porozumienie ACTA.
ACTA zostanie obalona? Jego zdaniem... Według wiceszefa SLD w europarlamencie rośnie liczba przeciwników kontrowersyjnej umowy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)