Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm na świecie
10.05.2013 14:27

Abu Qatada stawia warunku Londynowi. Był prawą ręka bin Ladena

Rząd w Londynie od 12 lat zabiega o deportowanie Katady do Jordanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)
Na zdj. Abu Qatada

Przebywający w W. Brytanii radykalny duchowny islamski Abu Katada (właść. * *Abu Qatada) dobrowolnie uda się do Jordanii, jeśli tamtejszy parlament ratyfikuje umowę gwarantująca mu sprawiedliwy proces - podał jego prawnik.

Rząd w Londynie od 12 lat zabiega o deportowanie Katady do Jordanii.

Jordania i Wielka Brytania uzgodniły umowę dotycząca niestosowania tortur, która ma ułatwić deportację Katady; rząd Davida Camerona już w kwietniu ogłosił, że ją podpisał. Prawnik islamskiego duchownego zapowiedział, że jego klient dobrowolnie uda się do Jordanii, jeśli parlament tego kraju ratyfikuje porozumienie.

Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman) został w Jordanii dwukrotnie skazany zaocznie za udział w zamachach terrorystycznych z 1998 roku.

Brytyjski rząd od 2001 roku bezskutecznie usiłuje odesłać Katadę, nazywanego niegdyś prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie.

Brytyjska specjalna komisja imigracyjna SIAC w listopadzie ub. roku orzekła, że islamski duchowny nie może być deportowany do Jordanii, ponieważ nie ma gwarancji, że zostanie mu tam wytoczony sprawiedliwy proces. Brytyjskie MSW (Home Office) odwołało się od tej decyzji, argumentując, że Katada jest _ bardzo niebezpiecznym osobnikiem _, który uniknął deportacji tylko z powodu błędów prawnych. W marcu sąd apelacyjny podtrzymał stanowisko SIAC.

Brytyjczycy po raz pierwszy aresztowali Abu Katadę w 2002 r. na mocy ustawy antyterrorystycznej, która dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów; podejrzewano go o związki z Al-Kaidą. Zwolniono go w 2005 roku, po uchyleniu kontrowersyjnego prawa.

Już po kilku miesiącach wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła o jego ekstradycję. Adwokaci Katady blokowali deportację, argumentując, że w razie postawienia go przed sądem jako materiał obciążający mogą być użyte dowody uzyskane za pomocą tortur.

W styczniu 2012 r. ekstradycję Katady do Jordanii zablokował Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz). Sąd zwolnił duchownego z więzienia za kaucją, a Wielka Brytania wznowiła procedurę ekstradycyjną po uzyskaniu od Jordanii zapewnienia, że przeciwko Katadzie nie będą wykorzystywane dowody uzyskane w wyniku tortur. 17 kwietnia Katada znów został aresztowany.

Po decyzji SIAC z listopada ub.r. wyszedł jednak ponownie z więzienia za kaucją. Po raz kolejny został aresztowany 9 marca w Londynie za niewywiązywanie się z warunków dotyczących swobody poruszania się i kontaktów, narzuconych mu przez SIAC.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańscy senatorzy chcą ich deportować Grupa senatorów, zarówno demokratycznych jak i republikańskich, pracująca nad projektem nowej ustawy imigracyjnej opowiedziała się za deportacją tych nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę USA po 31 grudnia 2011 r.
1,2 tys. osób deportowanych do Polski W sumie państwa europejskie złożyły 4 729 wniosków o deportację do Polski.
Prawa ręka bin Ladena wyjdzie za kaucją Radykalny islamski kaznodzieja Abu Katada, skutecznie odwołał się od wniosku o ekstradycję z Wielkiej Brytanii.
Tagi: terroryzm na świecie, abu qatada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz