Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

28 delegacji potwierdziło udział w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

0
Podziel się:

Jak poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Na liscie gości jest między innymi <br> Francois Hollande, prezydent Francji
Na liscie gości jest między innymi <br> Francois Hollande, prezydent Francji (jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Głównymi bohaterami 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, które odbędą się w 27 stycznia, będzie około 300 ocalałych z Auschwitz - podało dzisiaj Muzeum Auschwitz. Główna część obchodów odbędzie przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Wiadomo już, że na uroczystości przyjedzie ośmiu prezydentów, w tym Austrii Heinz Fischer, Chorwacji Ivo Josipović, Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck i Polski Bronisław Komorowski. Będą koronowane głowy z Belgii - król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii - król Willem-Alexander z królową Maximą. Ze strony Watykanu będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Rosja zdecydowała, że w uroczystościach reprezentował ją będzie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew. Obecni będą też wysocy przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Jak poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

_ - Siedemdziesiąta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy obchodzić w obecności jeszcze licznej grupy Ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa _ - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Bartyzel dodał, że według szacunków w uroczystościach weźmie udział około 300 byłych więźniów. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także świadkowie Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Czytaj więcej w Money.pl
Po atakach we Francji Komorowski zwołał... Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma omówić priorytetowe zadania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku.
Prezydent nie chce włączać się w konflikt między górnikami a rządem. Proponuje jednak... Do protestu dołączyły się cztery kolejne kopalnie.
Przedsiębiorcy nagrodzili Komorowskiego Poza nagrodą dla prezydenta wręczono jeszcze sześć Wektorów 2014.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)