Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła posiedzenie

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma omówić priorytetowe zadania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła posiedzenie
(Patryk Ptak/REPORTER)

Po godzinie 12. rozpoczęło się, pod przewodnictwem prezydenta Bronisława Komorowskiego, posiedzenie, którego tematem będzie między innymi projekt doktryny cyberbezpieczeństwa RP. Rada omówi też wnioski z ataków terrorystycznych we Francji.

Jak poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, sekretarz RBN Stanisław Koziej, w związku z atakami terrorystycznymi we Francji prezydent zdecydował o uzupełnieniu posiedzenia o omówienie wniosków z tej sytuacji.

Projekt doktryny cyberbezpieczeństwa to rezultat wielomiesięcznej pracy, konsultacji i uzgodnień z przedstawicielami struktur rządowych, środowisk akademickich, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego.

Rada ma omówić także priorytetowe zadania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku. Program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, zakładający m.in. zwiększenie wydatków obronnych, rząd przyjął w grudniu ub.r.

Również w grudniu ub.r. w BBN zakończyły się, trwające ponad rok, prace nad projektem doktryny cyberbezpieczeństwa, która ma się stać podstawą działań instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Doktryna cyberbezpieczeństwa RP ma wskazywać strategiczne kierunki działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w przestrzeni teleinformatycznej. Dokument określa cel - zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania państwa, społeczeństwa, podmiotów prywatnych i obywateli w cyberprzestrzeni.

Projekt przedstawia zagrożenia, ryzyka i szanse cyberbezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i krajowym. Doktryna zawiera też rekomendacje działań na rzecz cyberbezpieczeństwa, dotyczą one m.in. kształcenia kadr i rozwijania kompetencji w zakresie narodowej kryptologii. W projekcie doktryny BBN podkreśliło szczególne znaczenie zapewnienia narodowego panowania informatycznego nad wysoce zinformatyzowanymi systemami o strategicznym znaczeniu, jak uzbrojenie oraz wszelkie systemy walki i wsparcia.

Główne założenia doktryny cyberbezpieczeństwa były już wcześniej przedmiotem spotkań RBN. Zagadnienia cyberbezpieczeństwa zostały uwzględnione w strategii bezpieczeństwa narodowego, zatwierdzonej przez prezydenta na początku listopada.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa.

Czytaj więcej w Money.pl
To pomoże Polsce na wypadek cyberwojny? Doktryna określa bezpieczne funkcjonowanie państwa w cyberprzestrzeni. Zawiera ocenę zagrożeń począwszy od cyberprotestów do cyberwojny.
Żony górników jadą do Komorowskiego. Biuro prezydenta reaguje Czy dojdzie do porozumienia z górniczymi związkami zawodowymi?
Przedsiębiorcy nagrodzili Komorowskiego Poza nagrodą dla prezydenta wręczono jeszcze sześć Wektorów 2014.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)