Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związki partnerskie podzielą Platformę? "Osobista porażka Tuska"

0
Podziel się:

Starcie szefa PO z ministrem sprawiedliwości to znak głębokiego kryzysu w Platformie?

Związki partnerskie podzielą Platformę? "Osobista porażka Tuska"
(PAP/Radek Pietruszka)

Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich. Przed głosowaniem minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że projekty są sprzeczne z konstytucją. Premier Donald Tusk ripostował, że w tej sprawie Gowin wygłosił tylko swoją osobistą opinię.

Szef rządu poprosił też posłów o umożliwienie dalszych prac sejmowych nad regulacjami dotyczącymi związków partnerskich.

Gowin uznał, że projekty niezgodne są z art. 18 konstytucji, który stanowi, że _ małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej _.

_ - Nieprzyznanie konkubinatom takich samych uprawnień, jakie mają małżeństwa, nie jest sprzeczne z konstytucją - takie jest orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Identyczne stanowisko zajmują Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej _ - przekonywał Gowin.

Po wypowiedzi Gowina głos zabrał premier i zaapelował do _ wszystkich, którzy nie mają twardych ideologicznych uprzedzeń _, aby umożliwili komisji pracę nad rozwiązaniami, które _ uczynią życie wszystkich Polaków, w tym homoseksualistów, życiem godniejszym _. Dodał, że Sejm powinien wypracować przepisy, które ułatwią im życie, niezależnie od poglądów na temat par homoseksualnych.

Tusk podkreślił, że spór o związki partnerskie nie jest polską specyfiką, a dzisiejszy stan prawny nie oddaje wyzwań, przed jakimi stoi społeczeństwo, w którym istnieją zarówno związki małżeńskie, jak i konkubenckie.

Po głosowaniach premier wyszedł z Sejmu nie rozmawiając z dziennikarzami. Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiadał rano, że Tusk po głosowaniach sejmowych wróci do szpitala, gdzie trafił w czwartek w związku z infekcją górnych dróg oddechowych.

PiS: To porażka Tuska

_ - Ten dzień to osobista, personalna porażka Donalda Tuska. Wyszedł na mównicę, zaryzykował, odciął się od swojego ministra, miał dobre wystąpienie i przegrał. To znaczy, że nigdy nie wybaczy _ - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

_ - To oznacza poważny kryzys rządowy. Kryzys w rządzie i Platformie będzie trwał jakiś czas. Donald Tusk różne rzeczy wybacza, ale jak osobiście przegra, czyli jak coś firmuje swoją twarzą, to nie wybaczy _ - dodał rzecznik PiS.

Platforma wróci do związków

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział powrót do dyskusji o kwestii związków partnerskich. Grupiński powiedział, że zdziwiło go bardzo stanowisko ministra sprawiedliwości, który - jak mówił Grupiński - wyraził pogląd o niekonstytucyjności projektów _ sugerując sali, że to pogląd rządu _. Ocenił, że Gowin _ wyszedł przed szereg _, bo _ znał dobrze stanowisko premiera w tej sprawie _.

_ - W tej sprawie premier będzie musiał wyciągnąć jakieś konsekwencje, bo mimo wszystko minister Gowin wyraźnie w zbyt wielu sprawach współpracuje z opozycją _ - oświadczył szef klubu PO.

Grupiński podkreślił jednocześnie, że PO nie może się zamykać przed zmianami cywilizacyjnymi. Zapowiedział, że w ramach dyskusji w klubie PO wróci do projektu ustawy o związkach._ - Wrócimy do projektu, będziemy dyskutować w klubie. Prędzej czy później moim zdaniem te zmiany, konieczne społecznie, i tak zostaną przeprowadzone przez Sejm _ - powiedział szef klubu PO.

Z kolei poseł Jacek Żalek, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła PO, powiedział, że w piątkowym głosowaniu przesądziły argumenty merytoryczne o niezgodności projektów z konstytucją._ - Trudno z nimi dyskutować. Przekonania można mieć różne, ale posłowie muszą się liczyć z ustawą zasadniczą. Artykuł 18 konstytucji nie pozostawia cienia wątpliwości. Minister Gowin wyraźnie powiedział o kontekście prawnym. Zwyciężyła odpowiedzialność niezależnie od przekonań _ - dodał Żalek.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostro w Sejmie. _ Premier dostał w twarz _ - To jest dla mnie duże rozczarowanie - powiedział poseł RP Robert Biedroń po tym jak Sejm odrzucił wszystkie trzy projekty ws. związków partnerskich
Związki partnerskie w Sejmie. Jest decyzja Sejm odrzucił projekt ustawy dotyczących związków partnerskich zgłoszone przez PO, Ruch Palikota i SLD.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)