Dnia 19 lutego 2010 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Zmiana ustawy ma celu wprowadzenie możliwości wypłacenia pracownikom zaliczek na poczet wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku „porzucenia" pracowników przez pracodawców. Dotychczasowe przepisy, mimo szerokiego ujęcia „niewypłacalności pracodawcy" nie dawały możliwości szybkiego i skutecznego wypłacenia pracownikom przedmiotowych zaliczek.
Nowa regulacja dotyczy głównie sytuacji, w których spółka zaprzestała faktycznie prowadzić działalność gospodarczą. Przedsiębiorstwo wcześniej zostało pozbawione bezprawnie najcenniejszych składników mienia. W związku z brakiem organów spółki nie ma podstaw prawnych do rozwiązania umów o pracę z dotychczasowymi pracownikami spółki, nie można dokonać wypłaty należnych tym pracownikom świadczeń oraz wystawić im świadectw pracy, zaś postępowanie w sprawie ustanowienia kuratora spółki przeciąga się w czasie - tak uzasadnienie **komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
(druk sejmowy nr 2023).