Od dziś można za darmo korzystać z utworów pisarzy i artystów którzy zmarli 70 lat temu. Właśnie 1 stycznia 2009 roku wygasają prawa autorskie twórców, którzy zmarli w 1938 roku, zaś ich utwory przechodzą do tak zwanej _ domeny publicznej _.
Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska oraz Koalicji Otwartej Edukacji podkreśla, że oznacza między innymi, że może być on zdigitalizowany i upubliczniony w internecie.
POSŁUCHAJ JAROSŁAWA LIPSZYCA:
Od dziś, korzystając z bibliotek internetowych będzie można za darmo czytać teksty między innymi takich pisarzy jak Karel Czapek, Faustyna Kowalska, Władysław Grabski, Edmund Husserl, Osip Mandelsztam, Aleksander Świętochowski czy Lew Szestow.
Koalicja Otwartej Edukacji apeluje również do żyjących jeszcze twórców i naukowców, by ci umieszczali swoje utwory w domenie publicznej. Tomasz Ganicz prezes Stowarzyszenia Wikimediapolska podkreśla, że ma to ogromne znaczenie edukacyjne.
POSŁUCHAJ TOMASZA GANICZA:
Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej przekonuje, że przejście utworów do domeny publicznej to doskonały sposób promocji.
POSŁUCHAJ TOMASZA MAKOWSKIEGO:
Współcześni twórcy mogą swoje utwory uwalniać w internecie stosując tak zwaną licencję niewyłączną, która pozwala bibliotece cyfrowej publikować w internecie dane dzieło a jednocześnie nie przejmować pełnych praw do dzieła.