Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważny termin dla tłumaczy przysięgłych

0
Podziel się:

Do 15 marca tłumacze mają złożyć dokumenty wymagane do zaprzysiężenia (po zdaniu egzaminu pisemnego i ustnego).

Do 15 marca tłumacze mają złożyć dokumenty wymagane do zaprzysiężenia (po zdaniu egzaminu pisemnego i ustnego). Wymagane dokumenty to:

- wniosek o wpis na listę tłumaczy;
- wniosek o wydanie zaświadczenia;
- kopia dowodu wpłaty opłaty skarbowej 17 zł za wydanie zaświadczenia;
- wniosek o wyrobienie pieczęci;
- kserokopia dowodu osobistego poświadczona notarialnie;
- zapytanie o niekaralność (wydane w marcu 2008r.);
- oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych;
- odpis dyplomu ukończenia szkoły wyższej (oryginał).

Wyżej wymienione dokumenty należy składać w terminie 3 - 15 marca 2008r.

27 stycznia 2008 r. minął tez termin w jakim można posługiwać się pieczęciami tłumacza przysięgłego wg starego wzoru (zamawianymi za pośrednictwem prezesów sądów okręgowych). Stare pieczęcie po 27 stycznia 2008r. są nieważne i opatrywane nimi tłumaczenia nie będą tłumaczeniami poświadczonymi.

Jak informuje ministerstwo sprawiedliwości osoby, które jeszcze nie wymieniły pieczęci powinny jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek w resorcie. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko tłumacza, język którego dotyczą uprawnienia, numer TP, adres pod który pieczęć powinna zostać wysłana, telefoniczny numer kontaktowy w razie jakichś wątpliwości, numer NIP konieczny do wystawienia faktury przez Mennicę Państwową.

W celu zamówienia pieczęci można też skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Osoby, które wysłały wniosek w innej formie nie muszą tego robić ponownie.

Pieczęcie wraz z fakturą Mennica przesyła pocztą kurierską. Koszt pieczęci to 250 do 300 PLN płatne przelewem w terminie 14 dni od otrzymania. Po otrzymaniu nowej pieczęci, starą należy zdać prezesowi sądu okręgowego, który zamówił ją dla tłumacza.

Wnioski składane obecnie opracowywane są na bieżąco i przekazywane niezwłocznie do Mennicy. Pieczęć jest wykonywana i wysyłana do tłumacza w przeciągu miesiąca do dwóch od wpłynięcia wniosku.

prawo
ważne terminy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)