Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: Wyrok w sprawie uprawnień doradców podatkowych

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dzisiaj wyrok w sprawie uprawnień doradców podatkowych. Chodzi o zgodność z Konstytucją przepisów, które nadają niektóre uprawnienia doradców osobom prowadzącym księgi rachunkowe - księgowym.

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dzisiaj wyrok w sprawie uprawnień doradców podatkowych. Chodzi o zgodność z Konstytucją przepisów, które nadają niektóre uprawnienia doradców osobom prowadzącym księgi rachunkowe - księgowym.

Na wtorkowej rozprawie Trybunał zbadał wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych dotyczący uprawnień doradców. Rada uważa, iż przepisy, które poszerzają krąg osób uprawnionych do pełnienia tej funkcji o księgowych, są niezgodne z Konstytucją. Chodzi o ustawę o doradcach z grudnia 2004 r.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Witold Modzelewski uzasadniał podczas rozprawy, że doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Jeśli nienależycie wykonuje swoje obowiązki, ponosi za to odpowiedzialność dyscyplinarną.

Przypomniał, że wcześniej doradcami mogły zostać osoby wpisane na odpowiednią listę (po zdaniu egzaminu i odbyciu praktyki) oraz adwokaci, radcowie prawni i biegli rewidenci.

Tymczasem zaskarżone przepisy mówią, iż niektóre czynności doradztwa podatkowego mogą wykonywać także te osoby, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe. Chodzi o księgowych, którzy prowadząc księgi rachunkowe, mogą także pomagać w wypełnianiu deklaracji podatkowych.

_ Tymczasem zaskarżone przepisy mówią, iż niektóre czynności doradztwa podatkowego mogą wykonywać także te osoby, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe. Chodzi o księgowych, którzy prowadząc księgi rachunkowe, mogą także pomagać w wypełnianiu deklaracji podatkowych. _Rada zwraca uwagę, że księgowi, mając podobne uprawnienia do doradcy podatkowego, nie muszą zdawać egzaminu na doradcę. Ponadto nie podlegają oni żadnym ograniczeniom ani obowiązkom, które ciążą na doradcach podatkowych.Modzelewski zaznaczył, że powoduje to także zagrożenie korupcyjne, ponieważ prawo nie zabrania księgowym mającym uprawnienia dorady pracować jednocześnie w urzędzie skarbowym. Tymczasem doradcy podatkowi nie mogą być pracownikami służb skarbowych.

Modzelewski poinformował, że na liście doradców podatkowych jest ok. 10 tys. osób, a na liście osób uprawnionych do prowadzenia ksiąg rachunkowych - ok. 40 tys. osób.

Reprezentujący Sejm Stanisław Chmielewski (PO) uzasadniał podczas rozprawy, że doradcy podatkowi (adwokaci, radcy prawni i biegli rewidenci) nie są dyskryminowani w stosunku do księgowych. Przypomniał, że nadanie niektórych uprawnień doradcy księgowym miało zapewnić obywatelom lepszy dostęp do usług doradztwa podatkowego.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)