Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święta trzeba będzie odpracować

0
Podziel się:

Chcesz mieć wolne podczas grudniowych świąt? To żaden kłopot, jeśli jeden dzień odpracujesz, choćby w najbliższą w sobotę.

Chcesz mieć wolne podczas grudniowych świąt? To żaden kłopot, jeśli jeden dzień odpracujesz, choćby w najbliższą w sobotę, pisze "Metro".

Psikusa pracownikom sprawił w tym roku kalendarz. A to dlatego, iż pierwszy i drugi dzień świąt wypadają w jednym tygodniu - w poniedziałek i wtorek. Zgodnie z obowiązującym prawem w takiej sytuacji jeden z tych dni trzeba odpracować. Takie przepisy obowiązują od dwóch lat, ale do tej pory grudniowy kalendarz był dla nas łaskawy i nie było dwóch świątecznych dni w jednym tygodniu (liczonym od poniedziałku do niedzieli).

O tym, kiedy trzeba odpracować święta, decyduje pracodawca, który powinien ustalić dodatkowy dzień, w którym przyjdziemy do pracy. W większości firm będzie to któraś z sobót - albo jeszcze przed świętami, albo już po nich. Nie ma z góry narzuconego terminu. Może być jednak i tak, że szef zdecyduje, że żadnego odpracowywania nie będzie. _ - _Taka możliwość istnieje, bo można dać pracownikowi jeden dodatkowy dzień wolny, mówią inspektorzy pracy.

Co ciekawe, w tym roku już raz mieliśmy podobną sytuację. W jednym tygodniu wypadły święta 1 i 3 maja. Wówczas też jeden dzień odpracowywaliśmy. Politycy zapowiadali wówczas, że zmienią niekorzystne dla nas prawo.

praca
prawo
ważne terminy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)