Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądownictwo w polsce
20.11.2012 18:29

Sądy w Polsce na "ruchomych piaskach" legislacji

Niestabilność prawa, jego ciągłe zmiany, stanowią problem dla sędziów i pośrednio mogą być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

- _ Niestabilność prawa, jego ciągłe zmiany, stanowią problem dla sędziów i pośrednio mogą być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej _- mówił przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski.

Kwestie statusu sędziów w Polsce i ewentualnych zagrożeń dla sędziowskiej niezawisłości były tematem czwartej z cyklu debat odbywających się w Warszawie pod hasłem: _ Okrągły stół dla sądownictwa _. Organizatorem dyskusji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _.

Podczas debaty Górski wskazał na niestabilność obowiązujących w Polsce przepisów, czyli - jak określił ten problem - _ ruchome piaski legislacji _. _ - Kiedy system jest stabilny, to utwierdzany jest przez dorobek orzeczniczy, a sędzia porusza się po rozpoznanym terenie _ - mówił. Dodał, że jeśli natomiast _ przepisy są bez przerwy zmieniane, to naturalnie zmusza to sędziów do pewnej powierzchowności _ i sprzyja formalizmowi _ odległemu od prawdziwego wymierzania sprawiedliwości _.

Jednocześnie przewodniczący KRS poinformował o opracowanych przez Radę - na podstawie danych zebranych w ubiegłym roku - wnioskach z przygotowanego raportu o stanie kadry sędziowskiej. Badanie objęło okres od stycznia 2008 r. do końca czerwca 2011 r.

Z uzyskanych danych wynika m.in., że w badanym okresie na ponad 10 tys. sędziów urzędu sędziego zrzekło się 199 - głównie po to, aby podjąć działalność zarobkową w innym zawodzie prawniczym.

- _ Z każdym rokiem spada liczba zrzeczeń. Ma to związek z kryzysem ekonomicznym, w czasie którego docenia się stabilizację zatrudnienia w zawodzie sędziego, oraz z radykalnie zwiększającą się z roku na rok liczbą adwokatów, radców prawnych i notariuszy, co powoduje, że na rynku usług prawniczych już w tej chwili panuje duża konkurencja _ - oceniła KRS.

W analizowanym okresie trzech i pół roku w dziewięciu przypadkach orzeczono natomiast kary dyscyplinarne złożenia sędziego z urzędu.

Wyniki badań - jak dodała Rada - pokazują, że _ sądownictwo powszechne jest w znacznym stopniu sfeminizowane _. - _ Wprawdzie liczba kobiet maleje wraz ze szczeblem sądu, ale ogółem w skali kraju na wszystkich poziomach przeważają one wśród kadry sędziowskiej; w sądach rejonowych stanowią 65 proc., w sądach okręgowych 61 proc., a w sądach apelacyjnych 58 proc. sędziów _ - zaznaczono we wnioskach. Wyjątkiem są sądy wojskowe, w których mężczyźni stanowią 94 proc. sędziów.

_ - Po przeanalizowaniu danych nie można twierdzić, że sędziowie w Polsce są zbyt młodzi, aby wykonywać ten zawód. Wśród kadry sądów okręgowych nie odnotowano osób poniżej 35. roku życia. W sądach apelacyjnych odnotowano jedynie jeden przypadek sędziego przed 40. rokiem życia _ - zaznaczyła w swych wnioskach Rada.

Wtorkowa debata była czwartą ze zorganizowanych w ramach _ okrągłego stołu _ sądownictwa. Wcześniej sędziowie, przedstawiciele resortu sprawiedliwości i zawodów prawniczych oraz naukowcy rozmawiali m.in. o strukturze sądów, roli sędziowskiego samorządu, zadaniach Krajowej Rady Sądownictwa oraz upowszechnieniu mediacji w sprawach karnych i cywilnych.

Jak powiedziała PAP sędzia Anna Adamska-Gallant z _ Iustitii _, na styczeń przyszłego roku planowana jest ostatnia debata podsumowująca prace _ okrągłego stołu _. - _ Wtedy będziemy chcieli przedstawić wspólny dokument zaakceptowany przez wszystkie podmioty uczestniczące w dyskusjach _ - zaznaczyła.

Tagi: sądownictwo w polsce, sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, ważne terminy, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz