Notowania

ustawa repatriacyjna
02.11.2012 07:36

Repatriacja wciąż się odwleka. Polonia rozczarowana

Środowisko repatriantów jest bardzo rozczarowane postawą rządu w sprawie projektu ustawy, ułatwiającej Polakom ze Wschodu powrót do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/FLickr)

_ - Środowisko repatriantów jest bardzo rozczarowane postawą rządu w sprawie projektu ustawy, ułatwiającej Polakom ze Wschodu powrót do kraju - _ mówi prezes stowarzyszenia _ Wspólnota Polska _ Longin Komołowski.

Stowarzyszenie opracowało projekt ustawy, pod którą zebrano 300 tysięcy podpisów. Teraz powinni się do niej ustosunkować ministrowie finansów i spraw wewnętrznych - mówi w radiowej Jedynce Longin Komołowski.

Nasi rodacy będą mogli też liczyć na 1175 złotych miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania w ciągu trzech pierwszych lat po przybyciu do Polski. Longin Komołowski zwrócił uwagę, że jest to kwota, jaką zgodnie z naszym prawem przyznaje się w ramach pomocy cudzoziemcom, którzy przyjadą do Polski.

- _ Nie są to ekstra pieniądze, a trzeba pamiętać, że rozmawiamy o rodakach, którzy po traktacie w Rydze, pomiędzy nami a Rosją, gdzie zostało wpisane zapewnienie, że Polacy mogą osiedlić się w Polsce, ci Polacy po jakimś czasie po wielkich czystkach, pojechali do Kazachstanu, a nie Polski _ - podkreśla Komołowski.

Prezes stowarzyszenia _ Wspólnota Polska _ zapewnia, że autorzy ustawy są otwarci na rozmowy z rządem o ewentualnej zmianie przepisów, jednak władze muszą poczuć odpowiedzialność za losy naszych rodaków, którzy w wyniku tragicznych wydarzeń z przeszłości zostali zesłani na Wschód.

W myśl projektu, resort spraw wewnętrznych będzie musiał zapewnić lokal mieszkalny na okres nie krótszy niż 24 miesiące od otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej.

Tagi: ustawa repatriacyjna, repatriacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, ważne terminy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz