Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracowałeś w USA? Możesz starać się o emeryturę z ZUS

0
Podziel się:

Od 1 marca o emeryturę mogą starać się osoby, które prawo do tego świadczenia uzyskują po dodaniu okresów pracy w Polsce i w USA.

Pracowałeś w USA? Możesz starać się o emeryturę z ZUS
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Z dniem 1 marca 2009 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna realizację Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanej 2 kwietnia 2008 r. w Warszawie.

Umowa ma zastosowanie przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w USA.

Możliwość uzyskania emerytur i rent od 1 marca będą miały osoby, które w Polsce lub USA nie posiadają okresu ubezpieczenia wystarczającego do nabycia prawa do świadczenia, ale warunki stażowe spełniają po uwzględnieniu okresów ubezpieczenia w Stanach Zjednoczonych. Dla celów przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w USA, zsumowane zostaną okresy ubezpieczenia w obu państwach.

O świadczenia emerytalno-rentowe można ubiegać się w każdym z państw, w którym było się ubezpieczonym. Świadczenie naliczane będzie proporcjonalnie do okresów opłacania składek w poszczególnych państwach.

Znajdź oddział ZUS ZUS uruchomił serwis informacyjny dla osób zainteresowanych uzyskaniem świadczeń. W serwisie wskazano, w jaki sposób można ubiegać się o emeryturę lub rentę z Polski i z USA. Wyjaśnione zostały także kwestie dotyczące zastosowania odpowiednich formularzy. W jednostkach terenowych ZUS udostępnione zostaną ulotki informacyjne.

Punkty informacyjne
Temat Instytucja Dane kontaktowe
Informacja dla osób starających się o świadczenie emerytalno - rentowe w Polsce ZUS I Oddział w Warszawie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa telefony: (22)569-36-04; 569-36-13; 569-35-93; 569-36-50; 569-36-51.
Informacje o zastosowaniu Umowy do świadczeń z ZUS ZUS Centrala ZUS Departament Rent Zagranicznych ul. Senatorska 10, 00-082 Warszawa telefon: (22)826-05-53 drz@zus.pl
Informacja dla osób starających się o świadczenie emerytalno - rentowe w Stanach Zjednoczonych Social Security Administration, Placówka przy Ambasadzie USA w Warszawie Federal Benefits Unit Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki ul. Piękna 12, 00-539 Warszawa telefon: (22)504-2112 faks: (22)504-2122 fbuwarsaw@state.gov
Informacja dla osób starających się o świadczenie emerytalno - rentowe w Stanach Zjednoczonych, dla osób zamieszkałych w województwie dolnośląskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim lub śląskim Social Security Administration, placówka przy Konsulacie USA w Krakowie Konsulat Generalny USA ul. Stolarska 9, 31-043 Kraków telefon:(12)424-5182 faks:(12)424-5120 krakowfbu@state.gov

Informacje dotyczące możliwości uzyskania świadczeń amerykańskich z social security z zastosowaniem nowej Umowy można także znaleźć na stronie internetowej Social Security Administration.

Materiały informacyjne w języku polskim opracowane przez instytucję amerykańską Social Security Administration, dotyczące warunków nabywania świadczeń amerykańskich, dostępne są tutaj.

Źródło: ZUS

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)