Notowania

Przejdź na
odszkodowania
09.09.2009 07:00

Pociąg spóźnił się? Żądaj odszkodowania

Od 4. grudnia w UE będzie można domagać zwrotu ceny biletu. W Polsce to prawo wejdzie później.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DaLee_pl/CC/Flickr)

*Od 4. grudnia pasażerowie w Unii Europejskiej będą się mogli domagać od kolejowego przewoźnika odszkodowania za opóźnienie pociągu oraz zwrotu ceny biletu - pisze _ Gazeta Prawna _. *

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, które tego dnia wejdzie w życie, wprowadza sztywne kwoty odszkodowań, które przewoźnik będzie zobowiązany zwrócić pasażerowi. Z obowiązków, jakie nakłada rozporządzenie, zostali jednak zwolnieni przewoźnicy działający na terenie Polski. W naszym kraju wejdzie ono w życie w czerwcu 2011 roku.

_ Gazeta Prawna _ pisze, że wysokość odszkodowań będzie uzależniona od długości opóźnienia pociągu. Jeśli będzie ono dłuższe na przykład niż dwie godziny pasażer otrzyma zwrot połowy ceny biletu. Poza tym w wypadku opoźnienia dłuższego niż godzina przewoźnik będzie musiał zapewnić pasażerom między innymi bezpłatne napoje i posiłki i transport zastępczy.

PKP Intercity zamiast wypłacać odszkodowania, na razie będzie oferować pasażerom zniżkowe vouchery. Firma z własnej woli wprowadzi system już od jesieni.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: odszkodowania, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz