Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działki
14.07.2012 14:02

Ogrody działkowe po nowemu. Lewica ruszyła w teren

Na Słowacji po wprowadzeniu nowych przepisów większość ogródków wykupili deweloperzy. Tak samo będzie u nas?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stephen Denness/Dreamstime)

SLD chce do końca roku przygotować i złożyć w Sejmie obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych. Dziś działacze Sojuszu rozpoczęli ogólnopolską akcję konsultacji z działkowcami w tej sprawie.

Aktualizacja: 16.39

Według rzecznika SLD, posła Dariusza Jońskiego, środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (który zakwestionował dużą część przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych) powoduje, że bezpieczeństwo i spokój działkowców za 18 miesięcy może się zakończyć. W jego ocenie prawdopodobnie może się zakończyć tak jak na Słowacji, gdzie nowa ustawa spowodowała, że deweloperzy wykupili wszystkie ogrody działkowe.

Dzisiaj posłowie SLD i przewodniczący rad wojewódzkich spotykają się w całej Polsce z działkowcami na ich ogrodach. _ - Dzisiaj rozpoczynamy ogólnopolską akcję konsultacji, przygotowaliśmy specjalną ankietę w której pytamy działkowców o ich potrzeby i pytamy czy są gotowi na to, abyśmy przygotowali taki projekt obywatelski. Oczywiście on będzie jeszcze projektem do dyskusji, będziemy czekali na sugestie, na poprawki, ale już w okresie wakacyjnym chcemy rozpocząć pracę, aby nie czekać do ostatniej chwili _ - mówił Joński.

_ - Z działkowcami będzie łatwo, bo wiemy czego oczekują od polityków, z politykami będzie dużo gorzej, dlatego że już dzisiaj na korytarzach sejmowych słyszymy, że duża część parlamentarzystów nie chce przyjąć nowej ustawy. Jeśli po 18 miesiącach wejdzie w życie wyrok TK, to tym samym nie będzie żadnej ochrony nad działkowcami _ - zaznaczył lider łódzkiego Sojuszu.

Podkreślił, że SLD jest zdeterminowany i przygotowany na to, aby ten projekt ustawy zaprezentować do końca roku i poddać go pod debatę. _ - Ale, żeby nikt nie zarzucał, że jest to projekt tylko jednej partii to będziemy proponowali, aby był to projekt obywatelski, pod którym podpisze się kilkaset tysięcy działkowców, mieszkańców, ale również - mamy nadzieję - polityków wszystkich opcji _ - dodał łódzki poseł SLD._ - Mam nadzieję, że nikt nie zgłosi odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, bo to było by kuriozum _ - zaznaczył lider łódzkiego SLD.

Według niego nauczka, która płynie chociażby ze Słowacji, pokazuje, że jeśli szybko nie przygotuje się nowej ustawy, deweloperzy bardzo chętnie wykupią tereny ogrodów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m45805.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ogrody;dzialkowe;likwidowane;pod;inwestycje;to;juz;dziala,224,0,1123040.html) *Działki już znikają z miast. Tak robią to samorządy * Zdarza się, że miasta decydują o likwidacji ogródków pod planowane inwestycje.

W ocenie Jońskiego jedyną pozytywną rzeczą jest to, że TK nie uchylił artykułu ustawy mówiącego o tym, że jeżeli będzie likwidowany ogród działkowy, to trzeba zaproponować tereny zastępcze. _ To jest dobry dla nas sygnał i niewątpliwie ten artykuł również się pojawi w nowym projekcie _ - dodał.

Pod projektem obywatelskim trzeba zebrać 100 tys. podpisów, ale - zdaniem Jońskiego - nie będzie to większy problem, bo działkowcy w obronie ustawy zebrali ich ponad 600 tys.

Przewodniczący SLD Leszek Miller, który w Rzeszowie spotkał się z działkowiczami sprecyzował, że projekt nowej ustawy może być złożony w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

_ - Niejednokrotnie pomagaliśmy działkowcom, najczęściej skutecznie. I teraz też wykonamy jeszcze jedną misję. Postaramy się złożyć, jak najszybciej projekt nowej ustawy, która będzie pozbawiona mankamentów, które zauważył TK, ale zachowa ducha i idee ogrodów działkowych _ - mówił szef Sojuszu.

Były premier podkreślił, że nowa ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych powinna zawierać zapisy, które zagwarantują bezpieczeństwo działkowiczom.

_ - Muszą pojawić się gwarancje, które nie pozwolą na rugowanie działkowiczów. Muszą być też mechanizmy, które będą chronić działkowiczów przed próbami samorządów, które chciałyby wprowadzić na tereny ogródków normalny biznes _ - dodał Miller.

Przewodniczący SLD zaznaczył, że nie po raz pierwszy politycy próbują zlikwidować ogródki działkowe. Jego zdaniem, od lat działki są solą w oku różnym środowiskom, które _ chciałyby je zaorać i postawić wieżowce _.

_ - To jest próba najpoważniejsza, ale jeśli powstanie silny front w obronie działek, jeżeli pojawią się rozsądni ludzie, którzy będę prostować kłamstwa i tendencyjną propagandę, która ma zohydzić ogrody działkowe i działkowiczów, to mam nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość która przyjmie te ustawę _ - powiedział Miller, który spotkał się z działkowiczami na terenie rzeszowskich ogródków działkowych _ Walter _.

Prezes łódzkiego okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców Izabela Ożegalska zaznaczyła, że trudno jest obecnie przesądzać jakie mają być założenia nowej ustawy, bo związek czeka wciąż na pisemne uzasadnienia wyroku TK. - _ Dopiero po jego przeanalizowaniu będziemy tak naprawdę mogli powiedzieć jakich rozwiązań już niestety w żadnej ustawie dotyczącej ogrodów działkowych nie można będzie zaproponować _ - mówiła.

Według niej dla działkowców i ich związku orzeczenie Trybunału jest niezrozumiałe.- _ Mamy taki Trybunał, który nie wziął pod uwagę skutków społecznych, jakie wywoła jego rozstrzygnięcie _ - dodała.

Przyznała, że związek myśli o przygotowaniu obywatelskiego projektu ustawy i w najbliższą środę ma o tej sprawie debatować w Warszawie. Nie wyklucza rozmów z innymi partiami politycznymi. _ - Nie wykluczamy, ze jeżeli będą dobre rozwiązania, to żebyśmy mówili ponad podziałami politycznymi. W Sejmie mamy określoną sytuację, bo nawet najlepszy projekt obywatelski może zostać odrzucony, jeżeli nie znajdziemy dla tego projektu porozumienia ponad partiami politycznymi _ - podkreśliła Ożegalska. Według niej w samej Łodzi ogrody działkowe zajmują 700 ha. W mieście jest niemal 16,5 tys. działek.

Trybunał Konstytucyjny w środowym wyroku zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Większość z zakwestionowanych przepisów przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z decyzją TK od razu po opublikowaniu straci moc artykuł, który nakazuje Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie PZD w nieodpłatne użytkowanie gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, pod rodzinne ogrody działkowe. Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów.

Czytaj więcej w Money.pl
U sąsiada Polski na działki czekają w kolejkach W Niemczech istnieje prawie milion ogródków działkowych, użytkowanych przez pięć milionów działkowiczów.
Oni też zmienli prawo. Działki przejęli deweloperzy Działkowiec płaci za dzierżawę rynkowe stawki. Może się wykupić. Cena: 45 euro za metr kwadratowy.
Tagi: działki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, ważne terminy, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz