Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych

0
Podziel się:

Będzie można je wykupić po rozliczeniu kosztów budowy.

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych
(urbanlegend/CC/Flickr)
bEKVxVXF

Mieszkania spółdzielcze będzie można wykupywać po rozliczeniu kosztów budowy. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń mówi, że nowością w ustawie jest zapis mówiący o tym, że spółdzielnie nie mogą zarabiać na swoich członkach. Aby wykupić takie mieszkanie lokatorzy będą musieli spłacić ciążące na nim zadłużenie. Spółdzielnia natomiast musi rzetelnie wyliczyć kwoty i rozliczyć się z budżetem państwa.

Posłuchaj wiceministra Stycznia:

Przekształcenie w odrębną własność odbywa się na wniosek członka spółdzielni, który ma prawo do mieszkania lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego.

bEKVxVXH

Nowelizacja przygotowała też rozwiązanie na wypadek, gdy nie można przenieść prawa własności na lokatora ze względu na nieuregulowaną kwestię gruntu, na której stoi budynek. Minister Styczeń mówi, że do końca 2012 roku spółdzielcze, lokatorskie prawo do lokalu będzie można przekształcić w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Posłuchaj wiceministra Stycznia:

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że z nowelizacji ustawy może skorzystać około 400 tysięcy członków spółdzielni.

Nowelizowana ustawa pochodzi z 2007 roku. Sejm musiał ją zmienić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy umożliwiające wykup mieszkań _ za symboliczną złotówkę _ za niezgodne z konstytucją.

bEKVxVXN
bEKVxVYi
KOMENTARZE
(0)