Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
legutko
26.10.2012 14:38

Europoseł musi przeprosić licealistów. Sąd odrzucił apelację

Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację Ryszarda Legutki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił w piątek apelację europosła Ryszarda Legutki od wyroku nakazującego mu przeproszenie dwójki byłych wrocławskich licealistów. Tym samym wyrok jest prawomocny - europoseł musi przeprosić.

Sąd Apelacyjny podtrzymał stanowisko sądu pierwszej instancji z kwietnia br., że Legutko naruszył dobra osobiste wrocławskich licealistów - autorów petycji o usunięcie symboli religijnych ze szkoły - nazywając ich m.in. _ rozwydrzonymi smarkaczami _.

Na mocy wyroku sądu europoseł powinien zamieścić przeprosiny w _ Gazecie Wrocławskiej _ i _ Gazecie Wyborczej _. W treści powinien napisać, że bardzo przeprasza panią Zuzannę Niemier i pana Tomasza Chabinkę za użycie pod ich adresem w rozmowie z dziennikarzami obraźliwych słów o tym, że są _ rozpuszczonymi smarkaczami _, a ich działania _ typową szczeniacką zadymą _, oraz za nazwanie ich _ rozwydrzonymi i rozpuszczonymi przez rodziców smarkaczami _. Europoseł powinien też wyrazić _ szczere ubolewanie, że jego słowa naruszyły dobre imię i godność osobistą powodów _ oraz zapłacić 5 tys. zł na cele społeczne.

Sprawa dotyczy petycji, którą w listopadzie 2009 roku ówcześni uczniowie klasy maturalnej XIV LO we Wrocławiu (obecnie studenci warszawskich uczelni) złożyli dyrektorowi szkoły z prośbą o usunięcie symboli religijnych z terenu placówki. Nawiązali do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że umieszczenie symboli religijnych jest naruszeniem wolności sumienia gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

W szkole odbyła się debata na ten temat, ale symbole religijne pozostały na swoich miejscach. Legutko, były minister edukacji, obecny europoseł z okręgu wrocławskiego, w publicznych wypowiedziach nazwał uczniów _ rozpuszczonymi smarkaczami _, a ich działania _ typową szczeniacką zadymą _. Mówił też o _ rozwydrzonych i rozpuszczonych przez rodziców smarkaczach _.

Dwoje uczniów uznało, że doszło do naruszenia ich dóbr osobistych w postaci dobrego imienia oraz godności osobistej oraz więzi rodzinnych i pozwało Legutkę do sądu.

Początkowo europoseł zasłaniał się immunitetem, ale zdaniem sądu jego wypowiedzi nie mieściły się w zakresie sprawowania przez niego funkcji europosła. Przed sądem Legutko wyjaśnił, że był oburzony sprawą petycji, o której dowiedział się od dziennikarzy. Działanie licealistów nazwał agresywnym, arbitralnym i bezprawnym. Wskazywał, że sprawa obecności krzyży w szkołach jest uregulowana rozporządzeniem MEN, więc było to działanie sprzeczne z prawem; ponadto wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi przeciwko Włochom, na który powoływali się licealiści, dotyczył kraju z innym systemem prawnym. Jego pełnomocnik podnosił, że uczniowie stali się uczestnikami debaty publicznej, w której używa się ostrych sformułowań.

Sąd pierwszej instancji uznał w kwietniu, że Legutko ponad wszelką wątpliwość naruszył dobra osobiste powodów; jego wypowiedzi pod ich adresem były nadmierne i niestosowne, choć z racji wieku, doświadczenia i pozycji powinien był zachować powściągliwość i rozwagę.

W uzasadnieniu wskazał, że petycja uczniów stanowiła przejaw wolności do wyrażania poglądów w debacie publicznej dotyczącej miejsca symboli religijnych w życiu publicznym. Stwierdził także, że materiał sprawy jednoznacznie wskazuje na _ ponadprzeciętne i zasługujące na głęboką aprobatę _ zaangażowanie powodów w życie publiczne; ich wrażliwość na społeczne problemy i dojrzałość poglądów.

Pełnomocnik europosła w apelacji od wyroku podnosił m.in., że uczniowie _ mieli swoje 5 minut w debacie publicznej _ i na kilka dni stali się osobami publicznymi, zatem wypowiedzi posła były uprawnione. Sąd Apelacyjny nie podzielił tych argumentów i oddalił apelację.

Strony nie stawiły się do sądu na rozprawę apelacyjną. Reprezentujący pozwanego europosła mec. Andrzej Kubas zapowiedział wniosek o kasację, _ ponieważ - jego zdaniem - rozstrzygnięcia wymagają kwestie ważne dla debaty publicznej _.

Sprawa była objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Tagi: legutko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, ważne terminy, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz