Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podniesienie Costa Concordii. Władze wyspy Giglio chcą opóźnić operację

0
Podziel się:

Jeszcze w marcu ma zapaść decyzja, do którego z portów - włoskiego bądź zagranicznego - wrak wycieczkowca zostanie odtransportowany.

Podniesienie Costa Concordii. Władze wyspy Giglio chcą opóźnić operację
(Polaris/East News)

Po wielu apelach o to, by jak najszybciej zabrać wrak statku Costa Concordia z rejonu włoskiej wyspy Giglio, jej władze nieoczekiwanie proszą o przełożenie tej operacji z czerwca na jesień. Argumentują, że dzięki temu uda się uratować sezon turystyczny.

Włoskie media zauważają, że nikt nie spodziewał się polemiki na ten temat w chwili, gdy trwa już odliczanie tygodni do usunięcia gigantycznego wycieczkowca, stojącego u brzegów Giglio, gdzie uległ katastrofie w styczniu 2012 roku. Zginęły wówczas 32 osoby.

Nagle władze malowniczej wyspy w Toskanii na czele z jej burmistrzem Sergio Ortellim uznały, że będzie lepiej, jeśli wrak pozostanie do września niż gdyby zakrojona na ogromną skalę operacja odtransportowania go do jednego z portów z udziałem masy ciężkiego sprzętu i setek ludzi miała zbiec się w czasie z początkiem sezonu letniego.

Ruch, hałas, zamieszanie i blokada wybrzeża, jakie będą temu towarzyszyć, odstraszą i tak nielicznych turystów, którzy zechcieliby tam spędzić początek lata i właśnie teraz planują wakacje - twierdzą władze._ Giglio boi się tej operacji i związanego z nią chaosu _ - mówią.

Prośba o jej opóźnienie najbardziej zdumiała specjalnego rządowego komisarza do spraw Concordii, szefa włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabriellego. Przypomina on, że od miesięcy podejmowane są starania, by jak najszybciej usunąć podniesiony we wrześniu wrak. Uznano, że optymalnym terminem byłby czerwiec. Zirytowany komisarz Gabrielli zarzucił burmistrzowi, że składając takie zadziwiające jego zdaniem propozycje wykorzystuje wycieczkowiec do prowadzenia kampanii przed majowymi wyborami samorządowymi na wyspie, w których będzie starał się o reelekcję.

Jeszcze w marcu ma zapaść decyzja, do którego z portów - włoskiego bądź zagranicznego - wrak wycieczkowca zostanie odtransportowany.

Czytaj więcej w Money.pl
Kapitan Concordii wraca na miejsce tragedii Tuż po wizycie na włoskiej wyspie Giglio kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino w liście do jej mieszkańców podziękował im za gorące przyjęcie.
Kapitan Costa Concordii wzruszony. Powód? Jutro kapitan, za zgodą sądu przed którym toczy się jego proces, wejdzie na pokład wraku z biegłymi.
Włosi oburzeni sądowym wnioskiem Schettino Prokurator, który kierował śledztwem w sprawie katastrofy statku Costa Concordia, przyjął ze zdumieniem wniosek adwokata oskarżonego.
prawo na lewo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)