Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmowa cenowa może dotyczyć także małych firm

0
Podziel się:

Jeżeli UOKiK stwierdzi, że np. warsztaty samochodowe w danym mieście stosują wyższe ceny niż gdzie indziej, a ich właściciele się znają - może wszcząć kontrolę.

Zmowa cenowa może dotyczyć także małych firm

Ochrona konkurencji i konsumentów kojarzy się z wielkimi sprawami i procedurami, jakie dotyczą wielkich firm. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce żyją w przekonaniu, że ich ten problem tak naprawdę nie dotyczy. Tymczasem nic bardziej mylnego - coraz częściej pojawiają się postępowania, w których właśnie ten rodzaj firm staje się przedmiotem zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i w których zostają one przez ten urząd karane za czyny sprzeczne z ustawą.

Dlatego też warto wiedzieć, co wolno, a czego nie, i w jaki sposób bronić się skutecznie, jeżeli już okaże się, że UOKiK rozpoczął postępowanie przeciwko nam. Warto też wiedzieć, w jaki sposób żądać ochrony przez UOKiK przed grożącymi nam czynami innych, a sprzecznymi z ustawą.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów m.in. określa warunki rozwoju i ochrony konkurencji, w tym także zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję oraz praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów.

Ustawa ta zakazuje w zasadzie dwóch kategorii czynów: zawierania porozumień ograniczających konkurencję oraz nadużywania pozycji dominującej. Jeśli chodzi o pierwszy z tych zakazów, to obejmuje on m.in. takie czyny, jak ustalanie cen, ograniczanie produkcji, zbytu, uzgadnianie przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu ofert, stosowanie niejednolitych warunków konkurencji dla różnych podmiotów, bez ich rzeczowego uzasadnienia. Jeśli chodzi o nadużywanie pozycji dominującej, to czyn taki może polegać na tym, że mający większość rynku przedsiębiorca narzuca innym uciążliwe warunki współpracy, rażąco niskie ceny, długie terminy płatności, ogranicza dostęp do rynku itd.

Nawet w przypadku bardzo niewielkich lub średniej wielkości miejscowości łatwo dopuścić się czynu zakazanego przez ustawę. Może być tak, że np. grupa kupców lub rzemieślników albo innych usługodawców w mieście umówi się co do wysokości stosowanych przez siebie cen, i już mamy do czynienia z naruszeniem ustawy i z ryzykiem, że dojdzie do wszczęcia postępowania. Jeżeli np. właściciel hurtowni jednym będzie sprzedawał towar na lepszych warunkach niż innym, to również jest to naruszeniem ustawy (ale uwaga: tylko jeżeli te lepsze warunki wynikają z widzimisię hurtownika; jeśli są reguły polegające na tym, że lepsze warunki ma ten, kto bierze więcej towaru, szybciej płaci itd., to wszystko jest w porządku).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m85811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/surowa;kara;dla;nfz;uokik;zarzuca;mu;dyskryminowanie;kontrahentow,18,0,1027858.html) *Kontrolerzy uderzyli w NFZ. Surowa kara za... * UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Zobacz kto tracił na jego praktykach. Biorąc pod uwagę bardzo szeroką definicję przedsiębiorców w ustawie, zgodnie z którą mogą nimi być różne podmioty, jak szkoły, gminy, a nawet kościoły, to na niebezpieczeństwo związane z naruszeniem ustawy może narazić się właściwie każdy. Gmina dająca swoje ogłoszenia tylko w wydawanej przez siebie gazecie jest tego świetnym przykładem. Szkoła nie dopuszczająca wszystkich przedsiębiorców do zamieszczania reklam na murach szkoły to kolejny przykład. Parafia nie dopuszczająca do prowadzenia pogrzebów na swoim
cmentarzu przez wszystkie działające w okolicy zakłady pogrzebowe to również przykład ograniczania dostępu do rynku i wykorzystywania pozycji dominującej.

Kolejną ważną sprawą jest sposób w jaki Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może ustalić fakt naruszenia ustawy. Może tego dokonać w oparciu praktycznie o każdy środek dowodowy, jak zeznania świadków, analizę korespondencji mailowej, a nawet obserwację zachowań rynkowych. Jeżeli urząd stwierdzi, że np. warsztaty samochodowe w danym mieście stosują wyższe ceny, niż gdzie indziej, a ich właściciele się znają i spotykają, to ma właściwie materiał do rozpoczęcia procedury ustalania, że doszło do zmowy cenowej.

Zmowa cenowa może nastąpić także w taki sposób, że producent jakiegoś produktu zaproponuje dystrybutorom ustalanie cen odsprzedaży konsumentom. Jeżeli się do propozycji ustosunkują pozytywnie, albo co najmniej nie odmówią wprost udziału w porozumieniu, wówczas mogą być ukarani za udział w zmowie cenowej.

UOKiK może swoje postępowania wszcząć zarówno z urzędu, jak i na wniosek konkurenta lub konsumenta. Wniosek taki może nawet nie zawierać zbyt wielu szczegółów lub dowodów, wystarczy czasami, że wskaże pewne fakty, a już urząd zdobędzie resztę materiału. Może być też tak, że sam uczestnik zmowy cenowej lub innego porozumienia zgłosi się do urzędu i wskaże współwinnych, dzięki czemu dojdzie do ukarania wszystkich, a on sam otrzyma karę symboliczną.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/m137353.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grzechy;przewoznikow;kolejowych;uokik;pietnuje,115,0,1184883.html) *UOKiK piętnuje kolejarzy. Będą zmiany * UOKiK wszczęła postępowania przeciwko sześciu przewoźnikom. Nie przyjmowali reklamacji, bezprawnie pobierali dodatkowe opłaty. Byłoby jednak nieprawidłowym stwierdzenie, gdyby uznać, że procedury stosowane przez UOKiK są zagrożeniem dla przedsiębiorców. Są one wprowadzone po to, żeby zapewnić uczciwe warunki konkurowania i chronić tych, którzy są uczciwi, przed tymi, którzy uczciwi nie są. Stąd też, jeżeli jakieś działanie konkurentów nam grozi, bo zachowują się oni w sposób nieprawidłowy, możemy rozważyć, czy nie należy złożyć skargi do UOKiK. Uzasadniona skarga może nam pomóc.

Natomiast warto też pamiętać o tym, że postępowanie prowadzone przez urząd ma na celu ustalenie, czy doszło do naruszenia ustawy. Jeżeli więc zostało wszczęte postępowanie, to mamy prawo jak najbardziej w tym postępowaniu, jak i w ewentualnych postępowaniach odwoławczych od niekorzystnej decyzji, dowodzić swoich racji. Warto pamiętać, że kary są dotkliwe, ale że można się przed nimi wybronić, jeżeli broni się w sposób właściwy.

Ustaw chroniących konkurencję i konsumentów w Polce obowiązuje więcej. Warto mieć świadomość, że mamy do czynienia z trudną i nieznaną problematyką, z którą możemy jednak zetknąć się, i to coraz częściej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka zmowa cenowa na rynku gazu O zmowie donosi brytyjska prasa. Miało do niej dojść pod koniec września.
Były poseł PSL namawiał do zmowy cenowej? Zawiadomienie już trafiło do Urzędu Konkurencji i Konsumentów oraz do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Wielomilionowe kary za zmowę na rynku farb Jeden z producentów i kilka sieci marketów dogadywały się co do minimalnych cen.

Autor jest adwokatem w Celichowski Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)