Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zerwanie umowy tylko po doręczeniu wezwania

0
Podziel się:

Ryzyko związane z doręczeniem zawiadomień leży po stronie dewelopera.

Zerwanie umowy tylko po doręczeniu wezwania

Ryzyko związane z doręczeniem konsumentowi oświadczeń i zawiadomień leży po stronie dewelopera.

Deweloper zobowiązany jest powiadomić nabywcę lokalu o czynnościach niezbędnych do wykonania umowy, takich jak odbiór techniczny lokalu przekazanie kluczy do lokalu czy wreszcie wyznaczenie terminu i miejsca zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli podpisania aktu notarialnego. Jeśli deweloper, stosownie do postanowień umownych, nie wezwie nabywcy do zapłaty opóźnionej raty, nie będzie mógł on skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.

Podczas realizacji wielu umów deweloperskich pojawia się problem skutecznego doręczania pism kontrahentowi. Umowa deweloperska może przewidywać, że w razie opóźnienia nabywcy w zapłacie ceny, deweloper przed odstąpieniem od umowy, ma obowiązek wezwać nabywcę do zapłaty. Istotne jest więc, aby doręczenie wskazanych zawiadomień czy wezwań, w razie ewentualnego sporu, zostało uznane za skuteczne.

_ Jeśli deweloper, stosownie do postanowień umownych, nie wezwie nabywcy do zapłaty opóźnionej raty, nie będzie mógł on skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. _
Czas realizacji umowy deweloperskiej może trwać nawet kilka lat. Podczas tego okresu nabywca lokalu może zmienić swoje miejsce zamieszkania kilkukrotnie. W takim przypadku ważne jest, aby już w umowie deweloperskiej określić adresy stron oraz wprowadzić obowiązek pisemnego zawiadamiania o ich każdorazowej zmianie.

Warto także zastanowić się nad sposobem skutecznego doręczenia korespondencji nabywcy, który gwarantowałby iż nie będzie on uchylał się od jej odbioru. Nie jest to jednak zadanie proste.

Jak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (zwany dalej UOKiK) z lipca 2007 roku deweloperzy stosują różne rozwiązania w tym zakresie. Część z nich wprowadza do wzorców umów postanowienie, w którym strony uznają za skutecznie doręczoną korespondencję kierowaną na wskazany przez nie adres. Inni deweloperzy stosują postanawianie odwołujące się do zasad doręczania zastępczego pism, zawartych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Wskazane powyżej klauzule uznane zostały przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (zwany dalej SOKiK) za niedozwolone w obrocie konsumenckim.

Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w raporcie UOKiK w razie wątpliwości czy skierowane do nabywcy pismo (np. zawierające oświadczenie o odstąpieniu od umowy) zostało mu doręczone w taki sposób, aby mógł on się zapoznać z jego treścią, podmiotem właściwym do rozstrzygnięcia sprawy jest sąd powszechny, a nie deweloper.

_ Można w umowie deweloperskiej, oprócz obowiązku wskazania aktualnego adresu, wprowadzić sankcje za jego niewykonanie takie jak obowiązek zapłaty kary umownej. _ Zdaniem UOKiK stosowanie zasad doręczenia zastępczego pozwala deweloperowi na interpretację umowy w przedmiocie skuteczności składanych oświadczeń woli oraz przerzuca na konsumenta ryzyko związane z doręczeniami.

W związku ze stanowiskiem SOKiK, jak i UOKiK doręczenie korespondencji (np. wezwania do zapłaty, oświadczenia o odstąpieniu od umowy) na wskazany przez nabywcę adres może zostać uznane za nieskuteczne, szczególnie gdy nabywca zmieniający miejsce zamieszkania, pomimo obowiązku nałożonego umową, nie poda nowego adresu. Choć ocena takiego doręczenia należy do sądu, warto uniknąć wątpliwości. Przede wszystkim deweloper powinien uzyskać informację o aktualnym adresie nabywcy.

W tym celu można w umowie deweloperskiej, oprócz obowiązku wskazania aktualnego adresu, wprowadzić sankcje za jego niewykonanie takie jak obowiązek zapłaty kary umownej. Obowiązek zapłaty określonej kwoty może bowiem skutecznie zmobilizować nabywcę do zgłoszenia deweloperowi aktualnego adresu, a tym samym umożliwić prawidłowe doręczanie oświadczeń i zawiadomień.

Autorka jest ekspertem prawa nieruchomości z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)