Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarejestrowanie pobytu pracownika - cudzoziemca z UE w Polsce

0
Podziel się:

Zagraniczny pracownik, który przebywa w Polsce powyżej trzech miesięcy, obowiązany jest zarejestrować swój pobyt.

Zarejestrowanie pobytu pracownika - cudzoziemca z UE w Polsce

Zagraniczny pracownik będący obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej, który przebywa w Polsce powyżej trzech miesięcy, obowiązany jest zarejestrować swój pobyt.

Konieczne do spełnienia wymagania oraz procedura rejestracyjna szczegółowo uregulowane zostały w ustawie z dnia 14 lipca 2006 o wjeździe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2006r., nr 144, poz. 1043 z późn.zm.) oraz przepisach wykonawczych.

Zgodnie z ustawą, wniosek o zarejestrowania pobytu powinien być złożony osobiście, najpóźniej w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Polski. Zagraniczny pracownik nie może zatem dokonać rejestracji ani przez pełnomocnika, ani nawet przez pracodawcę. Zgodnie z art. 39 ustawy, organem właściwym do dokonania rejestracji pobytu cudzoziemca jest wojewoda, właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Unii.

Przy dokonywaniu rejestracji pobytu zagranicznego pracownika z UE w Polsce konieczne jest przedłożenie szeregu określonych ustawowo dokumentów. Głównym dokumentem, na podstawie którego dokonywana jest rejestracja, jest wniosek o zarejestrowanie pobytu, który należy wypełnić w języku polskim na urzędowym formularzu. Do wniosku załączyć należy kopię ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu, potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo pracownika - zwykle dokumentem takim będzie paszport lub dowód osobisty - który rejestrujący się powinien posiadać przy sobie w momencie dokonywania zgłoszenia.

Zagraniczny pracownik winien załączyć do wniosku również pisemne oświadczenie pracodawcy lub podmiotu upoważnionego o zamiarze powierzenia mu wykonywania pracy lub zaświadczenie o wykonywaniu pracy, wskazujące okres zatrudnienia na terytorium Polski.

Zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu wydawane jest niezwłocznie, przy czym jego odbioru może dokonać zainteresowany bądź osoba przez niego upoważniona. Rejestracja podlega opłacie administracyjnej w wysokości 1zł.

Warto pamiętać, że dołączone do wniosków załączniki i dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być składane wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.

Autorka jest aplikantką radcowską w Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu.

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)