Wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna nie musi wiązać się ze skomplikowanym rozliczaniem podatku VAT. Jeżeli spełnione zostaną przez strony tej transakcji warunki przewidziane przez ustawę o podatku od towarów i usług można zastosować procedury uproszczone.
W wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej bierze udział trzech przedsiębiorców - podatników VAT, zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich.
Przedmiotem transakcji jest dostawa towaru, dokonywana między pierwszym i drugim podatnikiem oraz drugim i ostatnim w kolejności podatnikiem. Towar wydawany jest przy tym przez pierwszy z podmiotów transakcji bezpośrednio ostatniemu. Z prawnego punktu widzenia w transakcji tej uczestniczą trzy podmioty. Faktycznie zaś towar przemieszczany jest między dwoma. Istotne jest aby, dostarczany towar trafił z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego.
Przykładem transakcji trójstronnej jest nabycie przez przedsiębiorcę np. z Niemiec od przedsiębiorcy z Polski określonych towarów, a następnie odsprzedanie ich przedsiębiorcy z Holandii. Towar będący przedmiotem transakcji trójstronnej wysłany będzie przez polskiego przedsiębiorcę z Polski bezpośrednio do Holandii.
Uproszczona procedura rozliczania VAT polega na tym, że obowiązek rozliczenia podatku z tytułu dostawy dokonanej przez drugi z kolei podmiot transakcji zostaje przeniesiony na ostatni.
_ Uproszczona procedura rozliczania VAT polega na tym, że obowiązek rozliczenia podatku z tytułu dostawy dokonanej przez drugi z kolei podmiot transakcji zostaje przeniesiony na ostatni. _Korzystając z procedury uproszczonej pamiętać należy, iż dostawy na rzecz kolejnych podmiotów transakcji powinny następować bezpośrednio po sobie. Każdy z podatników powinien legitymować się numerem identyfikacji VAT oraz posiadać siedzibę lub miejsce zamieszkania w kraju członkowskim innym niż tym, w którym siedziby mają pozostałe strony transakcji.
Aby zastosować procedurę uproszczoną drugi z podmiotów transakcji musi wystawić ostatniemu podmiotowi fakturę zawierającą dodatkowe elementy tj.: adnotację o tym, iż faktura jest uproszczona na mocy przepisów i z powołaniem się na nie, stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika, numer identyfikacji podatkowej VAT, który jest stosowany wobec pierwszej i ostatniej w kolejności strony transakcji oraz numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego podatnika.
O zamiarze skorzystania z uproszczonej procedury należy, przed dniem dokonania dostawy, zawiadomić Biuro Wymiany Informacji o Podatku VAT, a kopię zawiadomienia przesłać ostatniemu z kolei podatnikowi.
Autorka jest radcą prawnym i wspólnikiem BSO Prawo & Podatki - Bramorski Szermach Okorowska Kancelaria Prawna sp.k.