Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telefon służbowy nośnikiem danych osobowych?

0
Podziel się:

W praktyce firmowe smartfony stały się nośnikami danych osobowych, które podlegają ustawowej ochronie.

Telefon służbowy nośnikiem danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologii informatycznych sprawił, że współczesne telefony komórkowe (tzw. smartfony) funkcjonalnością już dorównują komputerom. W praktyce urządzenia te stały się także nośnikami danych osobowych, które podlegają ustawowej ochronie.

Prawie każde większe przedsiębiorstwo powierza swoim pracownikom służbowe telefony komórkowe, na których gromadzone są m.in. dane kontrahentów. Urządzenia te mogą także umożliwiać dostęp do poczty elektronicznej, internetu lub wewnętrznej sieci informatycznej pracodawcy. Wówczas, nie służą one wyłącznie do komunikacji głosowej, lecz są wykorzystywane do operacji zarezerwowanych do niedawna tylko dla tradycyjnych komputerów.

Powszechność tego typu rozwiązań wiąże się z realnym ryzykiem udostępnienia danych osobowych podmiotom do tego nieuprawnionym. Zagadnienie to jest nadal bagatelizowane, chociaż nie wszystkie telefony umożliwiają wdrożenie nawet najprostszych zabezpieczeń.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, ochroną objęte są wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby. W przypadku danych przechowywanych w pamięci telefonów, ochronie mogą podlegać m.in. wpisy w książce telefonicznej (zawierające najczęściej imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy zamieszkania i poczty elektronicznej), jak również korespondencja wymieniana przez SMS, komunikatory internetowe oraz pocztę elektroniczną, wpisy w kalendarzu spotkań i osobiste notatki.

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie zarejestrowanie zbioru danych osobowych, znajdującego w pamięci telefonu, a dane te powinny być przechowywane i przetwarzane w sposób zgodny z prawem. W konsekwencji, w niektórych przypadkach może powstać obowiązek prowadzenia stosownej dokumentacji oraz stosowania środków technicznych i organizacyjnych związanych z przetwarzaniem danych osobowych. W praktyce konieczne może okazać się m.in. opracowanie polityki bezpieczeństwa danych osobowych jak również instrukcji zarządzania systemem informatycznym w zakresie dotyczącym smartfonów, powołanie administratora bezpieczeństwa informacji, wdrożenie procedur uwierzytelniania użytkowników oraz systemu informatycznego chroniącego przed działaniem szkodliwego oprogramowania.

Obecnie rozwiązania te stosuje się przede wszystkim w celu ochrony danych osobowych zgromadzonych na komputerach przenośnych oraz w sieciach informatycznych, jednak miniaturyzacja i rozwój technologii wymusza szersze spojrzenie na kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Nie należy zapominać, że kary za nieprzestrzeganie zasad wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych są dotkliwe i przewidują karę grzywny oraz ograniczenia lub pozbawienia wolności. W zakresie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym, grzywnę może nałożyć także GIODO, a jej wysokość - w przypadku osób prawnych - może jednorazowo sięgać nawet do 50 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Pytają o kod pocztowy? Nie odpowiadaj Same kody pocztowe nie są danymi osobowymi, ale kiedy połączy się je z numerem karty, którą płacimy za zakupy, można ustalić tożsamość klienta.
Unijna reforma poważnie zmieni prawo w Polsce Ponad 300 aktów prawnych obowiązujących w Polsce trzeba będzie sprawdzić a dużą część z nich trzeba będzie zmienić.
Ochrona danych osobowych. Polacy coraz bardziej świadomi Wiedza Polaków na temat ochrony ich danych osobowych jest coraz lepsza. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO

Autor jest aplikantem radcowskim w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)