Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stalking - wkrótce będzie za to kara

Stalking - wkrótce będzie za to kara

W chwili obecnej definicja stalkingu obejmuje złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś niebezpieczeństwu. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje opracowanie przepisów wprowadzających karanie stalkingu.

Stalking pochodzi z języka angielskiego oznacza podchody lub skradanie się i używany bywał w języku myśliwych polujących na zwierzynę. Jest to także nowe zjawisko społeczne, które pojawiło się pod koniec lat osiemdziesiątych i polegało na obsesyjnym nękaniu i podążaniu fanów za gwiazdami muzyki pop i aktorami.

Najczęściej objawem tego zjawiska jest uporczywe, ciągłe i zamierzone nękanie m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej. Działania te są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza, gdy mogą przybrać formę przemocy psychicznej i fizycznej zagrażającej życiu ofiary. Działania prześladowców wymierzone są w wolność, prywatność, intymność, czy spokój ofiary.



Stalking - wciąż bez kary
Tym samym mogą być przyczyną strat materialnych np.poprzez rezygnację z pracy. Jak ważny jest to problem wskazuje fakt, iż w Niemczech nie ograniczono się do skonstruowania przepisu penalizującego tego typu zachowania, ale wprowadzono w życie w marcu 2007 r specjalną ustawę anty-stalkingową regulującą kompleksowo tę problematykę.

Czyny które podlegają karaniu to dla przykładu:

- częste niepożądane telefonowanie,

- wysyłanie sms-ów w ciągu dnia czy nocączęste kontakty listowne, zarówno zwykłą pocztą, jak i pocztą elektroniczną,

- ciągłe przebywanie w pobliżu miejsca przebywania ofiary,śledzenie, bieganie i jazda za ofiarą,

- uporczywe nawiązywanie kontaktów przez osoby trzecie, także w miejscu pracy,
niepożądane przesyłanie prezentów, kwiatów,

- uporczywe pozostawianie wiadomości w drzwiach lub na samochodzie,rozpoznawanie planów dnia ofiary,te same czynności spędzania wolnego czasu blisko ofiary,

- zamawianie towarów i usług na nazwisko ofiary, wdzieranie się do domu,

- zniszczenie mienia

Oczywiście powyżej opisane przypadki muszą przekraczać ramy zwyczajowo przyjęte, które są dozwolone w społeczeństwie. Nawet niektóre mało wyraziste z pozoru przypadki stalkingu mogą powodować u ofiar psychiczne i fizyczne reakcje, które w dłuższym czasie nagabywania odpowiednio wzrastają i indywidualnie mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Naruszenia cielesne i przemoc są karalne w oparciu o dotychczasowe uregulowania przepisów karnych.

Według amerykańskich badań około osiem procent kobiet i dwa procent mężczyzn doświadczyło co najmniej raz w swoim życiu stalkingu. Nie są przy tym ważne pojedyncze działania sprawcy, ale psychologiczny stosunek sprawcy i ofiary. To co odróżnia stalking od innych działań, to świadome ograniczenie człowieka w jego codziennej aktywności. Bardzo trudno odróżnić działania, które mieszczą się w granicach tzw. normy a które już nie. Granica stalkingu a chociażby działań zwykłego mściciela, który chce wywołać określoną reakcję u ofiary, jest płynna. Najważniejszym miernikiem jest niewątpliwie długotrwałość i częstotliwość działań sprawcy stalkingu.

Autor jest radcą prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelarii Prawnej, Oddział we Wrocławiu

kara, policja, sms, email, stalking, nękanie, wielbicel
CHWP
Czytaj także
Polecane galerie
wysoki brunet
88.156.134.* 2011-08-31 12:14
Przepis który nie uwzględnia wszystkiego bo zawsze jest jedna strona medalu.....Byłem z moją dziewczyną 5 lat w fantastycznym związku nigdy się nie kłóciliśmy, nigdy nie było żadnych wyzwisk, żadnego złego słowa z obu stron po prostu sielanka, zawsze jak na nią patrzyłem to cieszyłem się że mam taką niesamowitą kobietę obok siebie i zawsze wiedziałem że chce spędzić z nią resztę życia i zawsze dawała mi to do zrozumienia ;) widywaliśmy sie całymi dniami kiedy tylko była możliwość to każdą wolną chwilę spędzałem u niej a ona u mnie bo żal nam było marnować czas na coś innego , generalnie wszystko co robiliśmy to robiliśmy we dwoje jak papużki nierozłączki.... jakoś zaczęło się psuć między nami bo chciałem z nią zamieszkać i być tylko z nią a nie gościem u niej w domu i się popsuło na miesiąc..po tym czasie chciałem zrobić wszystko co w ludzkiej mocy aby zrozumiała że chce być z nią i nie zależy mi na tym by sie wyprowadzała tylko chce być z nią jak wcześniej żeby wróciła do mnie i wszystko bedzię super bo ja naprawdę nie chce oderwać ją od rodziców itp.... a ona jedyne co mi powiedziała to s********* i wiecej takich epietetów jak chciałem z nią porozmawiać ...widziałem ją na mieście i prosiłem o jedną rozmowę przy kawie czy herbacie by mi wytłumaczyła co zrobiłem złego ze mnie nienawidzi bo przez tyle lat nie zrobiłem nic złego już nawet najbliższa rodzina zrobiła i powiedziała rzeczy których tak dobra córka nie powinna usłyszeć ....powiem szczerze byłem u niej w pracy i wysyłałem dużo smsów ale nie więcej niż wtedy jak byliśmy ze sobą prosząc o jedną rozmowę i wyjaśnienie nic więcej ....po jakimś czasie dostaje telefon z policji bym zgłosił się na komendę a ja na to w jakim celu skoro nikomu nic złego nie zrobiłem ...okazało się że zostałem oskarżony o próbę pobicia ....że jestem agresywny w stosunku do jej osoby i chce jej zrobić krzywdę ....ja odpowiedziałem tylko jedno ...nigdy bym jej krzywdy nie zrobił tym bardziej że przez 5 lat nie usłyszała ode mnie złego słowa to teraz za co miałbym ją bić niby????jak człowiek chce spędzić resztę życia z drugą osobą to nie będzie jej bił tylko ją szanował to chyba logiczne !!!! i tak teraz się ciągnie za mną sprawa o próbę jakiej nie zrobiłem czyli jakiejś agresji ....słów których nie powiedziałem i tyle ...a po 5 latach należało by wyjaśnić mi jedno dlaczego??? nic więcej jedyne co usłyszałem "nie bo nie" to chyba jednak za mało nawet jak dla kogoś kto mnie nie zna a tym bardziej dla osoby przy której była niemal non stop jak była taka możliwość więc te kilka minut i słów można podarować ....wszystko ...nie oceniajcie książki po okładce
supermen27
87.105.212.* 2011-04-21 16:23
w walce z nękaniem itp można się bronić. polecam SilentSpy który jest dostępny na http://www.germano.pl
2010-11-12 15:05
W kodeksie karnym mają się pojawić dwa artykuły 190a oraz 41a.
Ten pierwszy służy do tego, aby sąd zakał zbliżania się do kogoś. Ten drugi umożliwi organom ścigania zbieranie informacji o stręczycielu. Do tej pory policja i prokuratorzy są bezsilni w przypadku nękania SMSami czy głuchymi telefonami.
Zobacz więcej komentarzy (5)