Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka partnerska - nie odpowiadasz za błędy wspólnika

0
Podziel się:

Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania, w ramach przedsiębiorstwa pod własną firmą, wolnego zawodu. Istotą spółki partnerskiej jest specyficzne ukształtowanie odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki.

Spółka partnerska - nie odpowiadasz za błędy wspólnika

Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania, w ramach przedsiębiorstwa pod własną firmą, wolnego zawodu.

Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, w tym m.in. zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, biegłego rewidenta, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza itd.

Istotą spółki partnerskiej jest specyficzne ukształtowanie odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki. Przyjęte w kodeksie spółek handlowych rozwiązanie opiera się na zróżnicowaniu odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki związane z jej zwykłym funkcjonowaniem oraz za zobowiązania wynikające z „błędów w sztuce”.

*Odpowiedzialność za zobowiązania spółki *
Wszyscy partnerzy ponoszą osobiście, solidarnie ze sobą i ze spółką odpowiedzialność za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania związane z jej _ Wszyscy partnerzy ponoszą osobiście, solidarnie ze sobą i ze spółką odpowiedzialność za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania związane z jej zwykłym funkcjonowaniem tj.: spłatę kredytów, realizację umów leasingowych, zobowiązania podatkowe itd. _zwykłym funkcjonowaniem tj.: spłatę kredytów, realizację umów leasingowych, zobowiązania podatkowe itd. Naturalnie jest to odpowiedzialność subsydiarna, co oznacza, że wierzyciele spółki mogą żądać zaspokojenia swoich roszczeń przez partnera dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

*Odpowiedzialność za błąd w sztuce *
Przepisy kodeksu spółek handlowych ograniczają odpowiedzialność partnera spółki za zobowiązania, powstałe w wyniku „błędu w sztuce” popełnionego przez innego z partnerów w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce. Ograniczenie to dotyczy również zobowiązań, będących następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Do osób znajdujących się pod kierownictwem partnera zalicza się bezpośrednio podległych pracowników, personel pomocniczy i techniczny (sekretarki, tłumaczy), ale też inne osoby wykonujące wolny zawód poza spółką, a współpracujące z konkretnym partnerem przy realizacji zlecenia.

Problem z ustaleniem odpowiedzialności za błąd w sztuce może pojawić się w sytuacjach, w których kilku z partnerów wspólnie pracuje nad realizacją_ Przepisy kodeksu spółek handlowych ograniczają odpowiedzialność partnera spółki za zobowiązania, powstałe w wyniku „błędu w sztuce” popełnionego przez innego z partnerów w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce. _ zlecenia. Przepisy k.s.h. nie rozstrzygają wprost, jak kształtuje się odpowiedzialność partnerów przy pracach zbiorowych. Przyjąć jednak należy, iż i przy wspólnych projektach za szkodę będzie odpowiadał ten partner, który popełnił przy sporządzaniu swojej części błąd, choćby wpływający na rezultat całego projektu.

Decydując się na zawarcie umowy spółki partnerskiej nie wyeliminuje się całkowicie konsekwencji błędów wspólników i osób znajdujących się pod ich kierownictwem. Zobowiązania za błędy w sztuce stanowią bowiem zobowiązania spółki i jako takie wpływają na negatywny odbiór spółki u klientów. Niemniej jednak można wyeliminować swą finansową odpowiedzialność za błędy wspólników, co znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort wykonywania zawodu.

okiem eksperta
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)