Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O nagrodzie decyduje wyłącznie pracodawca

0
Podziel się:

Za jej przyznaniem powinny przemawiać wkład i zaangażowanie pracownika, a nie sympatie i antypatie szefa.

O nagrodzie decyduje wyłącznie pracodawca

Pracownikowi, który wzorowo wypełniał swoje obowiązki, przejawiał inicjatywę w pracy i podnosił wydajność oraz jakość pracy przyczyniając się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, pracodawca może przyznać nagrodę. Może, ale nie musi.

Nagrody najczęściej ustalane są w formie świadczenia pieniężnego i spełniają rolę motywacyjną. Nagroda ma charakter w pełni uznaniowy. Oznacza to, że to pracodawca dokonuje oceny czy pracownik rzeczywiście wyróżniał się w wykonywaniu swoich obowiązków i do pracodawcy należy decyzja czy za taką postawę pracownika wynagrodzi.

Uznaniowość podlega jednak ograniczeniom wobec ciążących na pracodawcy obowiązków. Pracodawca jest bowiem ustawowo zobowiązany do stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników oraz wyników ich pracy.

Pracodawca musi dodatkowo uznawać równouprawnienie pracowników, jak też nie naruszyć wynikających z kodeksu pracy przepisów o niedyskryminacji. Oznacza to, że uznaniowość nie może być oderwana od obiektywnych kryteriów oceny świadczonej pracy. Za przyznaniem nagrody powinny przemawiać wkład i zaangażowanie pracownika a nie inne względy, w szczególności sympatie i antypatie pracodawcy.

Pracownik. który sam ocenia swoją pracę jako wybitną i zasługującą na nagrodę, nie ma roszczenia o wypłatę nagrody. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy uznaniowość pracodawcy narusza ustawowe zasady równego traktowania pracowników. Dochodzić wypłaty nagrody będzie mógł również pracownik, któremu pracodawca nagrodę przyznał, ale jej nie wypłacił.

_ _

| _ Odwołania: _ |
| --- |
| Art. 105. *Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika. *Art. 94. *Pracodawca jest obowiązany w szczególności: 9) stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy, *Art. 112. *Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. *Art. 113. Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub
nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna. Art. 183c. § 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. § 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. |

_ Autor jest aplikantem radcowskim w kancelarii prawnej BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska _

praca
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)