Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kupujesz w sieci - poznaj swoje prawa

0
Podziel się:

Kupujący w sieci w ciągu 10 dni może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Jednak pod pewnymi warunkami.

Kupujesz w sieci - poznaj swoje prawa

Kupując w internecie warto znać swoje prawa. Na przykład kupujący w ciągu 10 dni może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Jednak pod pewnymi warunkami.

Serwis Allegro oprócz funkcji platformy aukcyjnej pełni często rolę swoistego sklepu internetowego dla przedsiębiorców prowadzących sklepy poza internetem, jak też handlujących wyłącznie w sieci.

Niektórzy swoją obecność na allegro traktują jako reklamę prowadzonych równolegle sklepów internetowych, dla reszty allegro jest jedyną elektroniczną drogą handlu. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że nabywając towar od tego samego przedsiębiorcy, w zależności od sposobu nabycia będą mieli inne środki ochrony swoich praw.

_ Konsument: osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. _Możliwe sposoby nabycia

Allegro, jak i inne serwisy aukcyjne, daje szerokie możliwości wyboru sposobu nabycia oferowanego towaru. Sprzedający ma do wyboru prowadzenie licytacji przedmiotu albo też wystawienie jej w formie oferty sprzedaży ze stałą ceną w tzw. opcji _ kup teraz _. Jeśli sprzedawca zdecyduje się na wybór równolegle obu opcji, to nabywca będzie decydował czy zamierza wziąć udział w licytacji - ponosząc związane z tym ryzyko pojawienia się mocniejszej oferty, czy też przyjąć ofertę zakupu po ustalonej cenie, dzięki czemu zyskuje pewność, że nabędzie towar, w związku z czym do licytacji w ogóle nie dojdzie.

Dla ustalenie praw konsumenta istotne będzie to, w jakim trybie doszło do transakcji, niezależnie od tego czy sprzedający oferował inne opcje.

Odstąpienie od umowy

Konsument, który zawarł z przedsiębiorcą umowę w sieci może od niej odstąpić bez podania przyczyn. Prawo to przysługuje nabywcy niezależnie od tego czy otrzymany towar ma wadę. Warunkiem skutecznego odstąpienia jest wysłanie w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy oświadczenia o odstąpieniu. W razie odstąpienia od umowy - umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony ze wszelkich zobowiązań.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie zawsze jednak użytkownik allegro będzie miał prawo odstąpienia od umowy. Ustawodawca wyłączył bowiem stosowanie przepisów, z których prawo do odstąpienia wynika, w stosunku do sprzedaży w drodze licytacji. Tylko ,,allegrowicze" korzystający z opcji ,,kup teraz" będą mogli odesłać nabyty towar do przedsiębiorcy w terminie 10 dni bez podania przyczyny.

Odpowiedzialność za niezgodność z umową

Niezależnie od tego czy do nabycia doszło w ramach licytacji czy przyjęcia oferty sprzedaży _ kup teraz _, sprzedający przedsiębiorca będzie odpowiedzialny wobec konsumenta za niezgodność towaru z umową.

Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy. Dopiero jeśli naprawa albo wymiana okazałyby się niemożliwe lub wymagały nadmiernych kosztów, możliwe jest dochodzenie obniżenia ceny lub odstąpienie od umowy.

_ Nieodpłatność naprawy i wymiany oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia. _Przy ocenie, czy towar był niezgodny z umową dużą rolę odgrywać będzie analiza opisu, jaki opublikował sprzedawca.

Allegro jest również miejscem handlu przedmiotami wadliwymi. Niestety czasami zdarza się, że informacja o wadzie ginie w natłoku zalet przedmiotu sprzedaży eksponowanych przez sprzedającego.

Wymagane jest szczegółowe studiowanie opisów przedmiotu sprzedaży. Jeśli w opisie aukcji znajdzie się wzmianka o wadzie, nabywca nie będzie mógł reklamować towaru w związku z opisaną wadą. Kupujący zachowa jednak prawo do reklamacji z tytułu wszelkich innych usterek, które nie zostały ujawnione w opisie aukcji.

Dokonując zakupów na allegro, zwracajmy zatem uwagę co dokładnie oferuje nam sprzedawca, czy jest on przedsiębiorcą oraz w jakiej formie finalizujemy transakcję. Od tego bowiem może zależeć zakres naszych przyszłych uprawnień.

Autor jest aplikantem w Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)