Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncesje jako ograniczenie swobody działalności gospodarczej

0
Podziel się:

By zajmować się obrotem energii lub paliw trzeba posiadać koncesję.

Koncesje jako ograniczenie swobody działalności gospodarczej

Świadczenie usług na rynku wspólnotowym co do zasady nie podlega, żadnym ograniczeniom. Jednak by zajmować się obrotem energii lub paliw trzeba posiadać koncesję.

Jednakże zarówno TWE jak i nowy TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) w artykule 106 wyróżniają instytucję usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, czyli powszechnie znanej instytucji usługi powszechnej (public service). Są to dziedziny gospodarki, od istnienia których zależy utrzymanie minimalnego standardu życia mieszkańców Europy.

Z tego powodu wszystkie kraje rozwinięte pragnące zachować wpływ na dziedziny gospodarki szczególnie ważne dla interesów państwa oraz jego mieszkańców wprowadzają koncesje.

W Polsce aktem, który określa dziedziny gospodarki, w których należy otrzymać koncesję jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Ponieważ, w gospodarce wolnorynkowej koncesja jest wyjątkiem od podstawowej zasady – wolności gospodarczej koncesje wymienione w ustawie mają charakter enumeratywny.

Od 11.03.2010 obowiązuje w tej materii znowelizowany przepis art. 32 który przewiduje obowiązek uzyskania koncesji na:
a. wytwarzanie i przetwarzanie energii. Przyjmuje się, że przetwarzaniem jest zmiana właściwości paliwa a wytworzenie prowadzi do powstania paliwa,
b. magazynowanie paliw gazowych i ciekłych a także na skraplanie i regazyfikację gazu w odpowiednich instalacjach (w rozumieniu art. 3 ustawy),
c. przesyłanie lub dystrybucja paliw lub energii w rozumieniu art. 3 ustawy,
d. obrotu paliwami lub energią.

Trzeba tutaj jednak podkreślić, że przedsiębiorstwo, które stara się o uzyskanie koncesji musi uzyskać koncesję na każdą z powyższych działalności. Także, przedsiębiorstwo, które uzyskało koncesje na wytwarzanie i przetwarzanie energii musi uzyskać kolejną na jego przesyłanie lub dystrybucję. Wynika to z tego, że przedsiębiorstwo podejmując działalność musi spełnić wiele różnych kryteriów np. bezpieczeństwa. Warunki te są różne przy produkcji, inne przy transporcie a jeszcze inne przy magazynowaniu.

Przedsiębiorca pragnący podjąć działalność w sferze objętej koncesją powinien, więc przygotować się do procesu uzyskania koncesji na prowadzenie działalności w sektorze objętym monopolem państwa. Uzyskanie koncesji może być czasochłonne, ponieważ należy wykazać nie tylko odpowiedni kapitał na prowadzenie działalności, ale także zagwarantować rzetelne wykonywanie wszystkich obowiązków, które mogą być w koncesji nałożone.

Autor jest aplikantem radcowskim w Kancelarii BSO Prawo & Podatki

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)