Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Internetowa zabawa czy działalność gospodarcza?

0
Podziel się:

Pewne formy aktywności internetowej, choć wydają się błahostką, mogą zostać uznane za działalność gospodarczą.

Internetowa zabawa czy działalność gospodarcza?

Organy skarbowe w 2007 roku planują w oparciu o doświadczenia swoich europejskich odpowiedników ujawniać szarą strefę w internecie.
Nie jest to wcale nowość w pracy urzędów, gdyż informacje o kontroli transakcji przeprowadzanych w sieci, w szczególności za pośrednictwem systemów aukcyjnych, docierały juz niejednokrotnie. W wyniku kontroli może się okazać, że pewne formy aktywności w internecie, mimo że wydają się błahostką, mogą spełniać kryteria do uznania ich za działalność gospodarczą.

Definicja działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera przesłanki dotyczące rodzaju, charakteru i sposobu wykonywania czynności, które mieszczą się w definicji działalności gospodarczej. Dwa z wyodrębnionych przez ustawę rodzajów działalności, tj. działalność usługowa i działalność handlowa, mogą być prowadzone w sieci. Jeśli są one świadczone za wynagrodzeniem, to nie ma wątpliwości, że działalność taka ma charakter zarobkowy. Przy czym obojętny jest fakt, czy usługodawca lub sprzedawca faktycznie osiągnęli zysk, gdyż w ramach ryzyka prowadzonej działalności może się ona okazać nierentowna. Mniej oczywiste będą kryteria dotyczące sposobu wykonywania czynności, tj. zorganizowania i ciągłości. Stopień zorganizowania a także ewentualna incydentalność podejmowanej działalności będą musiały być szczegółowo badane w każdym indywidualnym przypadku.

_ Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. _Prowizja z kliknięcie na link

W internecie istnieje wiele firm, które w zmian za umieszczenie banera na naszej stronie www oferują drobną prowizję za każde kliknięcie na baner, lub większą prowizję za rejestrację, czy wykupienie usługi przez takiego przekierowanego z naszej strony internautę. Sprawa wydaje się banalna, prowadząc prywatną stronę internetową np. dotyczącą hodowli psów zdecydowaliśmy się zamieścić baner do sklepu zoologicznego. Za każde kliknięcie na baner sklepu otrzymujemy 2 grosze. Czy w wyniku takiej błahostki ktoś mógłby stwierdzić, że zostaliśmy przedsiębiorcą? Odpowiedź na to pytanie przynosi analiza poszczególnych przesłanek uznania określonej aktywności za działalność gospodarczą.

W opisanym przypadku stajemy się pośrednikiem pomiędzy klientem a sklepem, otrzymując za to prowizję. Jest to zatem działalność usługowa, zarobkowa. Działalność ta nie ma charakteru incydentalnego, lecz opiera się na zdarzeniach powtarzalnych, tj. zdobyciu przez sklep klienta za naszym pośrednictwem. Istnieje również element zaangażowania organizacyjnego, gdyż bez uzgodnień ze zleceniodawcą i dokonania stosownych modyfikacji w kodzie strony system naliczania prowizji za reklamę by nie funkcjonował. Spełnione zostały zatem wszystkie przesłanki do uznania naszej aktywności za działalność gospodarczą.

Kontrargumenty są zbędne

Konstrukcja pojęcia działalności gospodarczej nie pozwala wykazać, że nasze działanie ze względu na bardzo niewielki zakres, działalnością gospodarczą nie jest. Skala działalności nie ma bowiem żadnego wpływu na jej zakwalifikowanie. Nie istotny będzie również fakt, że działalność nie wymaga praktycznie żadnych nakładów oraz dotknięta jest minimalnym ryzykiem gospodarczym. O kwalifikacji decydować będą przesłanki ustawowe.

Skutki

Na gruncie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,w razie stwierdzenia, że prowadzona aktywność jest działalnością gospodarcza, należy dokonać jej rejestracji. Zaniechanie tego obowiązku jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny lub ograniczenia wolności.

_ Wykonujący działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. _Definicja zawarta w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej powinna być wiążąca dla rozumienia pojęcia „działalności gospodarczej" w obowiązującym w Polsce systemie prawnym. Niestety ustawy podatkowe albo nie odnoszą się do tej definicji, albo sankcjonują dodatkowe przesłanki uznania danego rodzaju aktywności za działalność gospodarczą. Dlatego w celu ustalenia skutków prowadzenia danej aktywności dla obowiązków podatkowych, ewidencyjnych i obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy należy badać określony stan faktyczny.

Autor aplikantem radcowskim w Kancelarii BSO - Prawo & Podatki we Wrocławiu, www.bramorski.pl .

ZOBACZ TAKŻE:

prawo
wiadmości
okiem eksperta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)