Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-księgi wieczyste - od kiedy i dla kogo?

0
Podziel się:

Do księgi wieczystej zajrzymy przez internet.

E-księgi wieczyste - od kiedy i dla kogo?

Księga wieczysta, która do tej pory była papierowym dokumentem ma być dostępna w formie elektronicznej na terenie całego kraju - niezależnie od miejsca położenia nieruchomości.

Od kwietnia 2010 r. jedno _ klikniecie _ myszką ma umożliwić zainteresowanemu wgląd do księgi bez konieczności składania wniosku o odpis i kilkutygodniowego oczekiwania. Takie były początkowe założenia systemu elektronicznej księgi wieczystej. Czas wdrażania systemu planowano zakończyć w kwietniu 2010 r. Niestety - założenia teoretyczne nie zawsze idą w parze z praktyką. Wystarczy choćby wskazać, iż w wydziale ksiąg wieczystych krakowskiego sądu rejonowego na założenie księgi czeka się sześć miesięcy, w Warszawie - osiem. Najgorzej jest w Sadzie Rejonowym w Zwoleniu, gdzie czas oczekiwania wydłuża się nawet do 12 miesięcy. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, w marcu 2006 roku utworzono Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych, do którego miały być wprowadzane wszelkie dane ze wszystkich ksiąg wieczystych z obszaru RP - tak by każdy obywatel przez Internet mógł zajrzeć do księgi wieczystej. W maju 2006 r. do resortu sprawiedliwości dotarło oprogramowanie systemu, które jak się okazało w praktyce musiało być dostosowywane do dotychczasowej formy wpisu. Oznaczało to konieczność żmudnego wprowadzania treści tradycyjnych ksiąg wieczystych do systemu informatycznego i to wielokrotnie w ramach legalizacji wprowadzanych zmian.

W konsekwencji każdy wpis prawa w księdze wieczystej jest ujawniany zarówno w księdze tradycyjnej (poprzez wpis odręczny), a dodatkowo wymaga ,"przepisania" tożsamej treści do systemu informatycznego, co powoduje powtarzalność tych samych czynności i dwukrotnie zwiększa czas oczekiwania na załatwienie wniosku petenta o wpis prawa.
Taki stan rzeczy dotyka w szczególności osób, które chcą założyć księgę wieczystą dla nieruchomości, na zakup której zaciągnęli kredyt hipoteczny.

Banki bowiem - chcąc umocnić swoją pozycję wierzyciela, którego prawo nie zostało jeszcze potwierdzone stosownym zapisem w księdze pobierają od kredytobiorców wysokie prowizje (do 2 % ogólnej kwoty kredytu) - konsekwentnie doliczając ją do miesięcznej raty hipotecznej, aż do chwili skutecznego wpisu prawa własności w księdze wieczystej. Tym samym każdy dzień oczekiwania na wpis podraża kwotę długu hipotecznego o ową prowizję i godzi bezpośrednio w portfel kredytobiorcy.

Tak obecnie, na chwilę przed planowanym zakończeniem wdrażania systemu kształtują się realia elektronicznej księgi wieczystej. Pomysłodawcom informatyzacji ksiąg wieczystych najwyraźniej umknęło, że papierowe księgi wieczyste nie znikną ot tak sobie. Nadal będą obecne w obrocie prawnym. Co więcej, system informatyczny e-księgi musi mieć przecież poparcie w dotychczas prowadzonej ewidencji wpisów. Pytanie: kiedy zainteresowany będzie faktycznie mógł przejrzeć treść księgi wieczystej przez Internet pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Autor jest radcą prawnym Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna oddział we Wrocławiu

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)