Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym
Sygnatura:Dziennik Ustaw 2002 nr 192 poz. 1607
Tytuł:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym
Data ogłoszenia:2002-11-20
Data wejscia w życie:2003-01-01
Data ujednolicenia:2008-12-11


1607

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 5 listopada 2002 r.

w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.

Na podstawie art. 145f pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271 i Nr 176, poz. 1457) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa warunki otrzymania, rodzaj waluty oraz wysokość dodatków do uposażenia, świadczeń z tytułu podróży i przejazdów oraz innych należności pieniężnych związanych z delegowaniem policjanta do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym wydzielonym do udziału w:

1) misji pokojowej;

2) akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom;

3) akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub humanitarnej;

4) szkoleniu i ćwiczeniach policyjnych;

5) przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

§ 2. 1. Policjant, który w związku z podjęciem lub zakończeniem pełnienia służby w kontyngencie policyjnym^ którym mowa w § 1, uczestniczy w kraju w szkoleniu lub zgrupowaniu oraz innych obowiązkowych zajęciach lub czynnościach, zwanych dalej „zajęciami”, otrzymuje należności z tytułu krajowej podróży służbowej w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

2. W przypadku zapewnienia policjantowi bezpłatnego wyżywienia w miejscu odbywania zajęć, dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia przysługuje wyłącznie za czas przejazdu.

3. Za czas pobytu w miejscu odbywania zajęć ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej nie przysługuje, jeżeli odbywają się one w szkole policyjnej lub innym ośrodku stanowiącym miejsce zakwaterowania i wyżywienia.

4. Policjantowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem w dniu wolnym od zajęć.

§ 3. 1. Policjant delegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1 pkt 1, otrzymuje należności pieniężne:

1) dodatek zagraniczny;

2) ryczałt z tytułu delegowania;

3) należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej;

4) ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania;

5) świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu.

2. W sprawach należności pieniężnych, o których mowa w ust. 1, decyzje podejmuje Komendant Główny Policji lub upoważniony przez niego dowódca kontyngentu policyjnego.

§ 4. 1. Dodatek zagraniczny policjant otrzymuje za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy pełnienia służby poza granicami państwa, z zastrzeżeniem ust. 2. 

2. Dodatek zagraniczny nie przysługuje:

1) za okres zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że w wyniku postępowania karnego lub dyscyplinarnego będącego przyczyną zawieszenia policjant został uniewinniony bądź postępowanie to zostało umorzone, z wyjątkiem warunkowego umorzenia, z powodu przedawnienia lub amnestii;

2) jeżeli w związku z udziałem w misji pokojowej policjant otrzymuje:

a) ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, lub

b) świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów utrzymania.

3. Przepisu ust. 2 pkt 2 lit. b nie stosuje się do policjanta pełniącego służbę w kontyngencie policyjnym zorganizowanym w formie oddziału lub pododdziału zwartego.

4. Kategorie i stawki podstawowe dodatku zagranicznego dla poszczególnych funkcji pełnionych w kontyngencie policyjnym określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.

5. Dodatek zagraniczny przyznany policjantowi można okresowo podwyższać ze względu na szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby do wysokości 25 % stawki podstawowej dodatku.

6. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, dodatek zagraniczny przyznaje się policjantowi w wysokości 50 % stawek podstawowych. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.

7. Dodatek zagraniczny wypłaca się w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez policjanta.

8. Na pisemny wniosek policjanta dodatek zagraniczny wypłaca się w dolarach amerykańskich, euro albo w walucie kraju właściwej dla rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej, określonej na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia. Wysokość dodatku zagranicznego przelicza się według średniego kursu właściwej waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego, za który następuje wypłata.

9. Wniosek, o którym mowa w ust. 8, lub jego cofnięcie podlega uwzględnieniu, poczynając od wypłaty dodatku zagranicznego za miesiąc następujący po jego złożeniu lub cofnięciu.

§ 5. 1. Ryczałt z tytułu delegowania policjant otrzymuje w wysokości kwoty bazowej ustalonej dla policjantów w ustawie budżetowej.

2. Ryczałt z tytułu delegowania wypłaca się niezwłocznie po wydaniu rozkazu personalnego o delegowaniu policjanta do pełnienia służby poza granicami państwa.

3. Ryczałt z tytułu delegowania podlega zwrotowi, jeżeli policjant nie podjął służby poza granicami państwa w związku z uchyleniem rozkazu o delegowaniu z przyczyn zawinionych przez policjanta lub na jego wniosek.

§ 6.1. Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej policjant otrzymuje w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 3--5.

2. Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, o których mowa w ust. 1, przysługują policjantowi za czas:

1) przejazdu od chwili przekroczenia granicy państwowej do chwili przybycia w rejon działania kontyngentu policyjnego i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa;

2) podróży służbowej na terytorium obcego państwa poza miejscowością stanowiącą siedzibę kontyngentu policyjnego lub state miejsce pełnienia służby;

3) przejazdu z rejonu działania kontyngentu policyjnego do kraju i z powrotem w uzasadnionych przypadkach służbowych lub losowych.

3. W przypadku gdy podróż służbowa, o której mowa w ust. 2 pkt 2, odbywa się wyłącznie na terytorium państwa, do którego skierowano kontyngent policyjny, i trwa:

1) do 12 godzin - dieta na pokrycie kosztów wyżywienia oraz na inne drobne wydatki nie przysługuje;

2) ponad 12 godzin - dieta przysługuje w wysokości 70% diety określonej w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

4. Dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i na inne drobne wydatki w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i ust. 3, nie przysługuje, jeżeli w związku z udziałem w misji pokojowej policjant otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów utrzymania.

5. Zwrot kosztów podróży odbywanej samolotem w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa może obejmować koszty przewozu bagażu osobistego policjanta o wadze do 50 kg, liczonego łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu.

§ 7. 1. Ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania policjant otrzymuje w przypadku, gdy w miejscu pełnienia służby poza granicami państwa nie zapewniono mu bezpłatnego utrzymania bądź świadczenia pieniężnego przeznaczonego na pokrycie kosztów utrzymania, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, stanowi równowartość:

1) w pierwszym miesiącu służby poza granicami państwa 100 %,

2) w następnych miesiącach służby poza granicami państwa 60 %

diet na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

3. W przypadku gdy policjant otrzymuje od strony zagranicznej świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów utrzymania w wysokości niższej niż określona w ust. 2, przysługuje mu ryczałt, o którym mowa w ust. 1, pomniejszony o kwotę otrzymanego świadczenia.

4. Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się zaliczkowo z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa, na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez policjanta.

§ 7a. 1. Świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w czasie delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa policjant otrzymuje, jeżeli z tego tytułu przyznano mu odszkodowanie na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z późn. zm.2) ).

2. Świadczenie przysługuje, jeżeli uszczerbek na zdrowiu policjanta jest następstwem zamachu lub innego bezprawnego działania wymierzonego w policjanta albo pozostaje w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań kontyngentu policyjnego określonych w akcie o jego utworzeniu.

3. Świadczenie przysługuje za każdy procent doznanego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 20 % przeciętnego uposażenia policjantów obowiązującego na koniec roku kalendarzowego poprzedzającego wydanie decyzji w tej sprawie.

4. Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 3, należy rozumieć uposażenie obliczane na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

5. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie śmierci policjanta pozostającej w związku z delegowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa, przy czym śmierć policjanta jest równoznaczna z doznaniem 100 % uszczerbku na zdrowiu.

§ 8. 1. Policjant delegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1 pkt 2, otrzymuje dodatek operacyjny za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy udziału w akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom w wysokości od 5% do 10% kwoty bazowej, o której mowa w § 5 ust. 1. Przepisy § 3 ust. 2 oraz § 4 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

2. Wysokość stawki dodatku operacyjnego dla policjanta ustala się, uwzględniając szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby.

§ 9. Do policjanta delegowanego do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1:

1) pkt 2 i 3 - przepisy § 7a stosuje się odpowiednio;

2) pkt 2-5 - przepis § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. (poz. 1607)

TABELA KATEGORII I STAWEK PODSTAWOWYCH DODATKU ZAGRANICZNEGO DLA POLICJANTÓW DELEGOWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W KONTYNGENCIE POLICYJNYM WYDZIELONYM DO UDZIAŁU W MISJI POKOJOWEJ


Lp. Funkcja Kategoria dodatku Stawka dzienna

dodatku w złotych

1 Dowódca kontyngentu I 160,00-240,00
2 Zastępca dowódcy kontyngentu II 135,00-200,00
3 Oficer do kontaktów z kwaterą główną misji pokojowej III 125,00-185,00
4 Szef logistyki kontyngentu
5 Oficer sztabowy kontyngentu IV 115,00-170,00
6 Oficer szkoleniowy
7 Dowódca plutonu
8 Lekarz
9 Dowódca drużyny V 105,00-155,00
10 Pomocnik szefa logistyki
11 Szef kompanii
12 Specjalista zespołu logistyki VI 95,00-145,00
13 Policjant -- kierowca VII 90,00-135,00
14 Policjant VIII 85,00-125,00
15 Pielęgniarz