Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych
Sygnatura:Dziennik Ustaw 2003 nr 55 poz. 476
Tytuł:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych
Data ogłoszenia:2003-03-31
Data wejscia w życie:2003-04-08
Data ujednolicenia:2007-11-09

476

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 18 marca 2003 r.

w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych

Na podstawie art. 19a ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 i Nr 240, poz. 2055) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe zasady postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałej w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, w której ponad połowa akcji lub udziałów należy do Skarbu Państwa, zwanej dalej „spółką”;

2) tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu spółki;

3) warunki, jakie powinien spełniać kandydat na stanowisko członka zarządu spółki, zwany dalej „kandydatem”.

§ 2. 1. Rada nadzorcza przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających powołanie członka zarządu.

2. W przypadku upływu kadencji członka zarządu rada nadzorcza wszczyna postępowanie kwalifikacyjne w terminie co najmniej 3 miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego członka zarządu.

3. W jednoosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w których nie powołano rady nadzorczej, postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza wspólnik lub osoba przez niego umocowana. Przepisy rozporządzenia dotyczące czynności rady nadzorczej w toku postępowania kwalifikacyjnego stosuje się odpowiednio.

§ 3. W toku jednego postępowania kwalifikacyjnego można wyłaniać jednego lub więcej kandydatów do składu zarządu.

§ 4. Rada nadzorcza wszczyna postępowanie kwalifikacyjne, określając, w drodze uchwały, w szczególności:

1) stanowisko członka zarządu będące przedmiotem postępowania;

2) termin i miejsce przyjmowania zgłoszeń kandydatów;

3) datę otwarcia zgłoszeń;

4) termin i miejsce przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej;

5) zakres zagadnień, o których mowa w § 9, będących przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej;

6) termin, miejsce i sposób uzyskiwania przez kandydatów informacji o spółce;

7) termin i miejsce publikacji ogłoszenia o postępowaniu oraz treść tego ogłoszenia;

8) sposób informowania kandydatów o wynikach postępowania.

§ 5. Ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym jest publikowane w dzienniku ogólnopolskim lub regionalnym. Ogłoszenie zawiera w szczególności:

1) firmę i siedzibę spółki;

2) dane, o których mowa w § 4 pkt 1-6;

3) zakres informacji i oświadczeń, jakie powinny być zawarte w zgłoszeniu;

4) informację o możliwości zakończenia postępowania kwalifikacyjnego bez wyłonienia kandydata.

§ 6. 1. Kandydat składa zgłoszenie wraz z oświadczeniem o:

1) ukończeniu studiów wyższych;

2) co najmniej pięcioletnim stażu pracy;

3) korzystaniu z pełni praw publicznych;

4) posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;

5) niepodleganiu określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych.

2. Do zgłoszenia dołącza się, w oryginałach lub odpisach, dokumenty potwierdzające kwalifikacje kandydata. W toku postępowania kwalifikacyjnego kandydat może przedstawiać radzie nadzorczej dodatkowe dokumenty.

3. Odpisy dokumentów, o których mowa w ust. 2, mogą być poświadczone przez kandydata. W takim przypadku, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat jest zobowiązany do przedstawienia radzie nadzorczej oryginałów lub urzędowych odpisów poświadczonych przez siebie dokumentów, pod rygorem wykluczenia z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

§ 7. Rada nadzorcza może w każdym czasie, bez podania przyczyn, zakończyć postępowanie kwalifikacyjne bez wyłaniania kandydatów. Rada nadzorcza powiadamia kandydatów o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego.

§ 8. 1. Termin przyjmowania zgłoszeń nie może być krótszy niż 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym.

2. Zgłoszenia kandydatów niespełniające wymogów określonych w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym oraz złożone po upływie terminu określonego do ich przyjmowania nie podlegają rozpatrzeniu.

3. Dopuszczenie przez radę nadzorczą choćby jednego kandydata wystarcza do przeprowadzenia dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

§ 9. 1. Rada nadzorcza przeprowadza z kandydatem rozmowę kwalifikacyjną.

2. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na prezesa zarządu ocenia się w szczególności:

1) wiedzę o zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym działa ta spółka;

2) znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników;

3) znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz znajomość zasad nadzoru właścicielskiego;

4) doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcji członka zarządu w spółce.

3. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na prezesa zarządu rada nadzorcza ocenia również wiedzę z co najmniej jednego z zagadnień określonych w ust. 4--7. 

4. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za finanse, poza zagadnieniami określonymi w ust. 2 ocenia się w szczególności wiedzę w zakresie:

1) rachunkowości;

2) oceny projektów inwestycyjnych;

3) finansów przedsiębiorstwa;

4) audytu i kontroli finansowej przedsiębiorstwa.

5. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za sprawy produkcji, poza zagadnieniami określonymi w ust. 2 ocenia się w szczególności wiedzę w zakresie:

1) planowania zadań i zasobów;

2) organizowania procesów wytwórczych;

3) logistyki procesów wytwarzania;

4) zarządzania jakością.

6. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, poza zagadnieniami określonymi w ust. 2 ocenia się w szczególności wiedzę w zakresie:

1) analizy rynku i konkurencji;

2) marketingu;

3) promocji;

4) sprzedaży;

5) public relations.

7. W toku rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za sprawy pracownicze, poza zagadnieniami określonymi w ust. 2 ocenia się w szczególności wiedzę w zakresie:

1) zasad i przepisów prawa pracy;

2) roli zarządu w relacjach z przedstawicielami pracowników;

3) zbiorowych stosunków pracy;

4) polityki rekrutacyjnej;

5) systemu ocen i motywacji;

6) szkoleń i rozwoju pracowników.

8. Ocena odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień, o których mowa w ust. 2 oraz w ust. 4--7, jest dokonywana indywidualnie przez każdego z członków rady nadzorczej.

9. Jeżeli postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone w związku z wyborem kandydata do składu zarządu kolejnej kadencji, a o to stanowisko ubiega się kandydat będący dotychczas członkiem zarządu, rada nadzorcza dokonuje oceny działalności kandydata za cały okres zajmowania przez niego tego stanowiska.

§ 10. 1. Rada nadzorcza ustala kolejność kandydatów, oceniając ich predyspozycje, wiedzę i kwalifikacje w zakresie niezbędnym do zajmowania stanowiska członka zarządu w spółce, w której jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne. W razie potrzeby przeprowadza się dodatkową rozmowę kwalifikacyjną.

2. Z przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego sporządza się protokół. Protokół powinien zawierać w szczególności:

1) datę i miejsce przeprowadzenia poszczególnych czynności postępowania;

2) imiona i nazwiska osób przeprowadzających postępowanie;

3) listę kandydatów biorących udział w postępowaniu;

4) opis przeprowadzonych czynności i podjętych uchwał;

5) treść przeprowadzanych rozmów z kandydatami oraz wyniki postępowania.

3. Wyłonienie najlepszego kandydata następuje w drodze uchwały rady nadzorczej, której uzasadnienie zawiera ocenę wszystkich kandydatów.

4. Rada nadzorcza powiadamia kandydatów uczestniczących w postępowaniu kwalifikacyjnym o jego wynikach.

§ 11. Jeżeli wyłoniony kandydat nie wyraził zgody na powołanie w skład zarządu, rada nadzorcza może złożyć ofertę powołania na stanowisko członka zarządu kolejnemu najwyżej ocenionemu kandydatowi albo postępowanie kwalifikacyjne powtórzyć.

§ 12. 1. Rada nadzorcza powiadamia o wynikach postępowania kwalifikacyjnego akcjonariuszy albo wspólników na najbliższym walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników oraz udostępnia protokół z postępowania kwalifikacyjnego.

2. Rada nadzorcza, na wniosek kandydata, który nie został powołany na członka zarządu, może w udostępnianym protokole z postępowania kwalifikacyjnego pominąć dane osobowe tego kandydata.

3. Rada nadzorcza powiadamia organ wykonujący uprawnienia Skarbu Państwa w spółce o wynikach postępowania kwalifikacyjnego, o powołaniu kandydata na stanowisko członka zarządu spółki oraz przesyła uchwałę rady nadzorczej wraz z protokołem z postępowania kwalifikacyjnego.

§ 13. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller