Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Polsce. Partie zwierają szyki

0
Podziel się:

Terminu jeszcze nie znamy, ale niektórych kandydatów już tak. Ostra wymiana zdań między politykami.

Wybory prezydenckie w Polsce. Partie zwierają szyki
(Bartosz Krupa/East News)

Terminu jeszcze nie znamy, ale niektórych kandydatów już tak. Chodzi o wybory prezydenckie. Zgodnie z prawem, ich termin ogłasza marszałek Sejmu. Nie czekając na tę decyzję, partie już rozpoczynają przygotowania do wyborów prezydenckich.

Swojego kandydata ma już Prawo i Sprawiedliwość. To europoseł Andrzej Duda. Jego kandydaturę zatwierdziła Rada Polityczna PiS-u. Jak przekonuje poseł Jacek Sasin, to realna alternatywa dla urzędującego Bronisława Komorowskiego. Podkreśla, że prezydentura Andrzeja Dudy nie będzie się sprowadzała jedynie do roli strażnika żyrandola.

- _ Prezydent powinien być realnym uczestnikiem życia politycznego. Powinien wpływać na decyzje, które są podejmowane przez inne organy władzy. Ma ogromne kompetencje w politycy zagranicznej, ale także w polityce wewnętrznej. Pokazywał to Lech Kaczyński oprotestowując negatywne dla Polaków rozwiązania prawne - chociażby pomysł komercjalizacji służby zdrowia. Tej odwagi zabrakło Bronisławowi Komorowskiemu, który nie sprzeciwił się podniesieniu wieku emerytalnego _ - komentuje Andrzej Duda.

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO mówi, że Prawo i Sprawiedliwość jest ostatnim ugrupowaniem, które może zarzucać prezydentowi brak aktywności. Posłanka wyjaśnia, że prezes PiS-u nie przychodzi na organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkania.

- _ Aktywny, to znaczy jaki? Przekraczający uprawnienia konstytucyjne? Pan Andrzej Duda w ramach aktywności żąda od Bronisława Komorowskiego odwołania członków PKW _ - zauważa posłanka PO.

Nie wiadomo, czy kandydatem SLD i zjednoczonej lewicy będzie Ryszard Kalisz. Rada Krajowa Sojuszu nie zgodziła się na tę propozycję szefa partii Leszka Millera. - _ Potrzebujemy kandydata, który będzie reprezentantem całej polskiej lewicy _ - mówi sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. - _ Dziś lewicę stać by powalczyć o wejście do drugiej tury i prezydenturę w Polsce _ - dodaje.

Nie wiadomo też , co zrobi PSL - poprze Bronisława Komorowskiego, czy wystawi własnego kandydata. Poseł Stanisław Żelichowski zwraca uwagę, że urzędujący prezydent jeszcze nie zadeklarował startu w wyborach.

- _ W Polsce pokopaliśmy takie rowy między sobą, że potrzeba prezydenta, który jako strażnik konstytucji będzie je zasypywał. Komorowski jest takim politykiem. Jeżeli widzę Pana Dudę, który staje z prezesem Kaczyńskim przed komisją wyborczą i namawia do złamania konstytucji, to mnie się to gryzie _ - zauważa Stanisław Żelichowski.

Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz mówi, że Bronisław Komorowski zabierze głos w sprawie startu w wyborach, gdy ich termin ogłosi marszałek Sejmu. Nałęcz odnosząc się do wspólnego kandydata lewicy odpowiada, że rozumie ten problem. Dodaje, że nie jest łatwo znaleźć osobę, która będzie bardziej przekonywująca dla tego elektoratu niż Bronisław Komorowski. Takich dylematów nie ma PiS - zaznacza Nałęcz.

Tomasz Nałęcz chwali doświadczenie i wiedzę kandydata PiS-u Andrzeja Dudy. Zwraca jednak uwagę, że ostatnio zaliczył wpadkę namawiając urzędującego prezydenta do złamania konstytucji. Chodzi o apel, by Bronisław Komorowski odwołał członków Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller chce, by Ryszard Kalisz kandydował na prezydenta Propozycja nie spotkała się z poparciem całego SLD. _ Chcemy kandydata, który będzie miał poparcie całej lewicy _.
Komorowski ogłosi tę decyzję, dopiero gdy... Jak dodał, ma nadzieję, że kampania prezydencka będzie spokojna i merytoryczna.
Prezydent broni wyników wyborów. "Kto ma zastrzeżenia, niech idzie do sądu" Bronisław Komorowski przyznał jednak, że wzrost liczby głosów nieważnych niepokoi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)