Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Ulga rodzinna a pracujące dziecko

2008-04-08 09:13

Ulga rodzinna a pracujące dziecko

Ulga rodzinna a pracujące dziecko
[fot: PAP/Paweł Kula]

Czy ulga rodzinna przysługuje gdy dziecko pracuje a jednocześnie otrzymuje stypendium lub inną formę dofinansowania?

Obowiązująca od 2007 roku ulga prorodzinna przysługuje po spełnieniu warunków ściśle określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże prawidłowa interpretacja przepisów ustawy w tym zakresie nadal sprawa wiele problemów podatnikom. Przykładowo, duże wątpliwości budzi sytuacja, w której dziecko pracuje a jednocześnie otrzymuje stypendium lub inną formę dofinansowania.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT ulga przysługuje podatnikom wychowującym w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione:
1. małoletnie,
2. bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci uczące się (tylko do 25 roku życia) w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w prawie o szkolnictwie wyższym, które w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej, dochodami wolnymi od podatku oraz dochodami niepowodującymi obowiązku uiszczenia podatku nie uzyskały żadnych innych dochodów.

ZOBACZ TAKŻE:

W powyższym przepisie ustawodawca wskazał trzy grupy dzieci, na jakie przysługuje ulga. Natomiast ograniczenia dotyczące dochodu osiągane przez dziecko określone zostały jedynie w stosunku do dzieci do 25 roku życia uczących się w szkołach. W konsekwencji, w przypadku pozostałych dwóch grup (tj. dzieci małoletnich i dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny) dzieci mogą osiągać dochody bez ograniczeń. Gdyby bowiem ustawodawca chciał nałożyć dodatkowe ograniczenia, wskazałby je wprost w przepisach, jak ma to miejsce w przypadku trzeciej grupy dzieci.

W związku z tym wyróżnić możemy trzy sytuacje:

Po pierwsze, gdy dziecko, które osiąga dochód zarówno z tytułu pracy, jak i z innego źródła jest małoletnie. Ponieważ w przypadku dzieci małoletnich ustawodawca nie wskazał żadnych dodatkowych warunków skorzystania z ulgi, uznać należy, że w takim przypadku ulga prorodzinna przysługuje.

Po drugie, gdy dziecko, które osiąga dochody z różnych źródeł otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji bez względu na wiek dziecka ulga będzie przysługiwać tak długo, jak będzie ono otrzymywać zasiłek.
Najbardziej skomplikowany będzie przypadek dzieci do 25 roku życia uczących się w szkołach.

W takiej sytuacji bowiem ulga przysługuje jedynie gdy dziecko otrzymało dochody:
1. z renty rodzinnej,
2. wolne od podatku,
3. dochody niepowodujące obowiązku uiszczenia podatku.

Dlatego też, jeżeli dziecko do 25 roku życia uczące się w szkole pracuje i jednocześnie osiąga dochody z innych źródeł, aby skorzystać ze zwolnienia będzie musiało spełnić równocześnie dwa warunki:

1. dochody osiągane przez nie z tytułu pracy nie mogą powodować obowiązku uiszczenia podatku, a jednocześnie
2. dochody osiągane przez nie z innych źródeł muszą stanowić dochody z renty rodzinnej bądź muszą być wolne od podatku.

Jeżeli którykolwiek z powyższych warunków nie będzie spełniony skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe.

Należy także pamiętać, iż interpretacja powyższych przepisów jest problematyczna także dla organów podatkowych. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których urzędnicy kwestionowali możliwość skorzystania z ulgi w przypadku gdy dziecko otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny osiągało dochody także z innych źródeł.

tagi

podatek, pit, odliczenia, ulga rodzinna

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2011-11-11 12:38:27 109.173.144.* | drocan
Re: Ulga rodzinna a pracujące dziecko [2]
Witam. Jestem studentem i w przyszłym roku tj2012 w lipcu kończę 25 lat. W jakich ramach przysługuje mi ulga prorodzinna dla kolejnego pitu który będzie wypisywany? (oczyiwscie pod warunkiem ze zmieściłem się dochodmi na ten rok w 3089zł)
2011-11-11 13:56:27 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Jeśli już ulga prorodzinna przysługuje Twoim rodzicom, a nie Tobie.
Od stycznia będziemy rozliczać 2011 rok, więc istotne zagadnienie ukończenia przez nasze studiujące dziecko lat 25 dot. roku 2011, a nie 2012 :)
2011-11-14 23:38:55 109.173.144.* | drocan
Tak wiem ale chodziło mi o przyszłoroczne rozliczenie na 2012 rok.
10 awans
2009-11-18 15:22:49 robi501
Re: Ulga rodzinna a pracujące dziecko [1]
Jestem w kropce. Te informacje sa sprzeczne z podawanymi mi w Urzedzie Skarbowym.
Wiec... Jezeli mam dziecko ktore w roku podatkowym skonczylo 18 lat (a liczy sie dzien rozpoczecia roku podatkowego- wiec jest maloetnie) zarobilo na umowie zlecenie kwote brutto 3300zl...
Nalezy mi sie ulga podatkowa czy tez nie?
2009-11-18 16:43:04 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W ustawie był zapis w roku podatkowym. Do roku 2008 (chodzi mi o rozliczenia za rok 2008 włącznie) nie było podziału na miesiące co do ulgi prorodzinnej. Czyli jeśli dziecko w 2008 roku skończyło 18 lat, to w roku 2008 było małoletnie, więc rodzic miał prawo odliczyć cała ulgę. Jednak za rok 2009 wchodzi podział na miesiące. Nie rozczytywałam sie w temacie na razie, bo jeszcze nie ta pora, ale... wydaje mi się, że będzie tak:
przykład... dziecko kończy 18 lat w marcu 2009, więc do marca było nieletnie i rodzic odlicza ulgę za 3 miesiące na pewno. Jednak od kwietnia jest pełnoletnie, więc wchodzą w grę dochody i nauka. Jeśli dochody dziecka nie przekroczą w roku 2009 kwoty 3.089 zł, to rodzic odliczy ulgę za pozostałe miesiące pod warunkiem, że dziecko uczyło się cały rok. Myślę, że to na tym będzie polegało :-))
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły