Na skróty

Money.plPrawoAktualnościOkiem eksperta

Ulga na dzieci

2007-12-19 14:30

Ulga na dzieci

W zeznaniu podatkowym składanym za rok 2007 podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, czyli zgodnie z art. 27, opłacający podatek stawkami 19, 30 i 40 proc., będą mogli skorzystać z ,,ulgi na dzieci".

Art. 27 f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że z ulgi na dzieci nie będą mogli skorzystać podatnicy uzyskujący w roku podatkowym wyłącznie dochody opodatkowane ryczałtem, dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane 19% podatkiem liniowym, czy też dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.

Ulga przysługuje podatnikom wychowującym w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione:

1. małoletnie,
2. bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci uczące się (tylko do 25 roku życia) w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w prawie o szkolnictwie wyższym, które w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej, dochodami wolnymi od podatku oraz dochodami niepowodującymi obowiązku uiszczenia podatku nie uzyskały żadnych innych dochodów.

Przepisy nie wymagają aby podatnik wychowywał dziecko przez cały rok, dlatego też mogą z niej skorzystać także rodzice dzieci urodzonych w trakcie roku podatkowego.

W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczony został rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich. Odliczenie to przysługuje temu z rodziców, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli jednak przez część roku dzieci zamieszkują u jednego z rodziców, a przez następną część roku u drugiego z nich, to każdy z rodziców może odliczyć kwotę, która stanowi "iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 limitu ulgi". Jeśli więc np. przez pół roku dziecko mieszka z matką, a przez następne pół roku z ojcem, to z ulgi będzie mogła skorzystać zarówno matka jak i ojciec każdy po 1/2.

Z ulgi mogą skorzystać również rodzice dzieci pozamałżeńskich. Pomimo tego, ze ustawodawca nie wprowadził żadnych ograniczeń związanych z możliwością preferencyjnego rozliczenia się przez rodziców dzieci pozamałżeńskich przyjmuje się, że ulga przysługuje opiekunowi prawnemu dziecka.

Dziecko za granicą a prawo do korzystania z ulgi

Przepisy przewidują, że z ulgi korzystają podatnicy wychowujące dzieci własne lub przysposobione (muszą być spełnione kryteria wskazane wyżej), nie zawierają żadnych regulacji szczególnych dotyczących podatników zamieszkujących z dziećmi poza terytorium RP.

Jeżeli rodzic pomimo zamieszkiwania wraz z dziećmi poza terytorium RP podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP od całości swych dochodów a uzyskane dochody opodatkowane są według skali, wówczas nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi na dzieci.

Sposób obliczenia

Od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 za 2007 rok - stanowiącej podwójną wysokości kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej.

Ulga na dzieci odliczana jest od podatku, a jej wysokość zależy od liczby wychowywanych dzieci.

Ulga na dzieci odliczana jest od podatku, a jej wysokość zależy od liczby wychowywanych dzieci. Sposób ustalenia kwoty odliczenia, polega na przemnożeniu liczby wychowywanych dzieci przez kwotę 1145,08 zł.

Z konstrukcji przepisów dotyczących sposobu ustalenia wysokości ulgi wynika, że okres wychowywania dziecka w danym roku nie ma wpływa na wysokość ulgi. Podatnik, któremu urodziło się dziecko w trakcie roku, nabywa takie same prawo do skorzystania z ulgi, jak podatnik wychowujący dziecko przez cały rok. Identyczna sytuacja dotyczy rodziców, których dziecko w trakcie roku podatkowego ukończyło 25 lat lub ukończyło naukę. Rodzicom przysługuje ulga w pełny wysokości.

Należy także pamiętać, że niewykorzystana w danym roku podatkowym ulga nie przechodzi do odliczenia od podatku za kolejny rok. Ulgę za 2007 r. można więc odpisać tylko od podatku za 2007 r.

Autorką artykułu jest radca prawny Renata Mikulewicz - dział szkoleń Kancelarii Prawnej BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

tagi


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2011-02-22 08:56:29 drquin2
Ulga na dzieci [0]
witam! jestem prawnym ojcem 5letniego dziecka,nosi moje nazwisko,płace alimenty ,dziecko mieszka z mamą,?czy nalezy mi się w/w ulga?czy starac się o nią może tylko jeden z rodziców?prosze o odp?
2011-02-21 19:57:20 46.113.100.* | judyta25
Re: Ulga na dzieci [1]
w zeszłym roku wyszłam za mąz (w lipcu) czy mój mąz moze w swoim rozliczeniu uwzględnic moje niepełnosprawne dzieci z pierwszego małzeństwa wychowuje je ze mna , dzieci mieszkaja z nami? prosze o pomoc
2011-02-27 09:50:53 178.37.244.* | Adria
Moim zdaniem ulga przysługuje tylko rodzicom, a nie osobom, które tylko mieszkają z dzieckiem czy nawet je wychowują, ale nie są rodziną adopcyjną i nie mają żadnego prawa do dziecka. Wtedy przysługiwać by mogła wujkom, ciotkom, dziadkom, zależy od konfiguracji rodzinnych...
2009-03-19 11:53:50 83.17.13.* | Całka
Re: Ulga na dzieci [1]
Zyję w wolnym związku z ojcem dziecka, ja nie pracuję , nie mam dochodów .Czy ojciec dziecka , który pracuje może odliczyć ulgę na dziecko. Dziecko nosi nazwisko ojca.Pilne!
-1 spadek
2011-02-25 13:42:09 81.6.191.* | EZ
nie ulga dotyczy tylko osób samotnie wychowujących dzieci.
2009-03-03 12:26:54 93.105.213.* | edzia40
Re: Ulga na dzieci [0]
witam mam pytanie rozwiodłam sie pare lat temu z mężem on płaci alimenty mnie i dzieciom jestem osoba z grupą inwalidzka nie zdolną do pracy moje dochody to tylko alimenty i zasiłek pielegnacyjny samotnie wychowuje 7-ro dzieci(4 z orzeczeniem niepełnosprawnosci) lecz z tego juz 3 dzieci otrzymuje renty 4-ka uczeszcza do szkół (1 otrzymuje zasiłek pilegnacyjny) Nie otrzymuje formularza o dochodach(bo nie pracuje) pytanie moje brzmi co z ulgą na dzieci i ulga rehabilitacyjną czy mi sie to nie nalezy ??
2009-02-16 20:45:43 85.221.196.* | Karolla
Re: Ulga na dzieci [1]
W broszurce informacyjnej z Urzedu Skarbowego do zał. Pit/0 jest napisane, że kwota odliczenia za rok 2008 wynosi 1.173.70zl w necie na wszytstkich stronach o tejże uldze czytam o kwocie 1145zl, mam w zwiazku z tym pyt. ktora kwota jest poprawna?
Pozdrawiam
2009-02-25 11:14:14 212.244.138.* | pałuba
1.173,70zł 2x 586,85 zł ( ulga roczna w 2008)
2009-01-29 14:35:33 83.8.76.* | sinead
Re: Ulga na dzieci [2]
Czy należy mi się ulga jeśli żyję w wolnym związku z ojcem dziecka, a on prowadzi własną działalność i rozlicza się ryczautowo?
2009-01-29 17:13:58 kkkoch  [ Bywalec forum ]
Tak, ale pod warunkiem, że nie będziesz rozliczać się z mężem, lecz złożysz zeznanie (PIT-37) tylko za własne przychody - czyli rozliczysz się z US sama. Jeśli nie pracujesz (a więc nie masz przychodów) lub również jesteś na podatku liniowym lub ryczałtowym to o uldze na dzieci możesz zapomnieć.
2009-01-29 17:18:24 kkkoch  [ Bywalec forum ]
a przepraszam, dziecko jest ojca, a nie twoje - przeoczyłem - w takim razie niestety wygląda na to, że nie.
2009-01-21 18:21:30 94.40.10.* | rodzic
Przegapiłem :( [1]
Witam!
Nie wiedziałem nic o tej uldze i przepadłomi 1145 za dziecko za rok 2007 :( , czy mozna jakoś odzyskac te pienadze?

Pozdrawiam
2009-01-30 21:47:26 193.109.225.* | Tatarka
Zrób korektę do PIT-a za 2007, umotywuj ja i odzyskasz kasę.
-1 spadek
2009-01-15 09:53:18 martus84
Re: Ulga na dzieci [0]
Czy jest jakaś możliwość żeby osoba ktora źle zinterpretowała przepisy mogła ubiegac sie o zwrot ulgi prorodzinnej z 2007 r.?
2009-01-06 18:41:14 87.116.245.* | marta 1
Re: Ulga na dzieci za 2008r [1]
Moja córka skończyła studia w lipcu 2008r a od 15.09.2008r
pracuje jako stażystka .Ma 24 lata. Czy przysługuje na nią ta ulga ?
2009-01-16 17:47:23 87.207.198.* | Tree
Przecież w artykule jasno pisze, że przysługuje.
Identyczna sytuacja dotyczy rodziców, których dziecko w trakcie roku podatkowego ukończyło 25 lat lub ukończyło naukę. Rodzicom przysługuje ulga w pełny wysokości.
2008-04-22 00:22:21 barbi1122
Re: Ulga na dzieci [1]
czy pieniadze uzyskane z ulgi rodzinnej beda wliczane do dochodu za 2008 rok?
2008-04-26 21:32:05 80.48.225.* | maggi
Niestety tak.Jeśli pobierasz zasiłek rodzinny,stypendium przelicz sobie czy nie przekroczy ci progu dochodowego-możesz więcej stracic niż zyskac
2008-03-11 17:29:24 77.253.252.* | hip9k
Re: Ulga na dzieci [1]
jak odliczam ulge za dzieci w PIT/O czesci C moge dodatkowo odliczyc sobie internet w czesci B ??? (oczywiscie w kwocie takiej zeby mi nieprzekroczyla kwoty "podatek po odliczeniach w PIT-37" ????
2008-04-08 20:23:30 80.55.239.* | Edyta S
Odliczasz ulgę na dzieci i internet na jednej wkładce O
2008-03-02 14:36:16 mati_03
Re: Ulga na dzieci [0]
a jeżeli dziecko jest pełnoletnie i sie uczy, mieszka z rodzicami ale jest zameldowane pod innym adresem i nie pracuje to przysługuje ta ulga??
-1 spadek
2008-02-29 20:58:03 dorota27
Re: Ulga na dzieci [1]
witam was gadajta mi o co w tym wszystkim biega mój maż ma 900zł brutto mam dwoje dzieci wiec dostane na dwoje dzieci te ulge czy nie bo juz sama nie wiem co robic jedni mówia zeby rozliczyc ja na pit/0 jedni ze nie bo i tak nie dostane wiec dla mnie to juz czarna magja
2008-03-05 20:44:24 beba
Witaj, musisz mieć ten podatek "wpłacony" a przy takich zarobkach to raczej całosci nie odliczysz:(
2008-02-26 13:26:59 88.156.133.* | teresa123
Re: Ulga na dzieci [0]
Moje dziecko pobiera rente socjalną, czy w tym wypadku tez moge skorzystac z ulgi?
2008-02-07 17:53:58 194.117.241.* | Renata Zaborowska
Re: Ulga na dzieci [0]
a czy mogę odliczyć ulgę na dzieci jeśli córka ma 19 lat uczy się ale pobiera rentę socjalna z ZUS
2008-02-05 09:01:04 83.19.143.* | Psary
Re: Ulga na dzieci [0]
Jesli dziecko urodzilo się w maju 2007 to przysługuje mi cała kwota odliczenia cz procentowo wg. miesięcy?
2008-02-03 19:06:18 81.190.8.* | gr
Re: ZASIłEK PIELęGNACYJNY A ULGA? [0]
Czy na osobę (dziecko) która ma 45 lat jest niepełnosprawne, ( rodzice pobierają zasiłek pielęgnacyjny ) też można odliczyć te ulgę?

Ulga przysługuje podatnikom wychowującym w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione:

1. małoletnie,
2. bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

...............
2008-01-27 00:29:09 88.156.23.* | ggg
Re: Ulga na dzieci [0]
Kochajcie swoje dzieci, to jest dla nich najważniejsze. Ps. Ja swoje bardzo kocham i ono o tym wie.
2008-01-23 11:40:48 79.186.145.* | Bar
Re: Ulga na dzieci [3]
a jeśli moja córka studiuje zaocznie i pracowała za najniższą 936 brutto przez 4 miesiące to czy mogę ja również odliczyć?
2008-03-11 17:38:22 195.116.199.* | bar

2008-01-23 11:40:48 | 79.186.145.* | Bar
Re: Ulga na dzieci [0]
a jeśli moja córka studiuje zaocznie i pracowała za najniższą
936 brutto przez 4 miesiące to czy mogę ja również odliczyć?
2008-04-01 21:09:20 85.112.196.* | dysia
Nie moze przekroczyc corka dochodu 3013 zl ,wtedy moze ja pani odliczyc
2008-04-16 10:16:17 83.16.111.* | lombard
Czy dochód liczy się razem z rentą rodzinną, czy tylko dodatkowo przez nią zarobione pieniądze? Córka jest studentką, pobiera rentę rodzinną i dorabia sobie. Czy będę mogła odliczyć ulgę rodzinną?
2008-01-12 18:08:24 79.186.87.* | Martunia@@@
Re: Ulga na dzieci [1]
Wyprowadzcie mnie z błędu,słyszałam że z tych 1145.08 dostaje się tylko 19% tak do ręki,jaka w tym prawda,bo ktoś mi chyba wciska ciemnote
2008-01-29 11:05:27 83.31.119.* | t
to jest nie prawda!
2008-01-09 20:23:40 82.160.43.* | xxxxxx16
Re: Ulga na dzieci [3]
to jak ktos ma 2 dzieci to dostaje z a kazdego osobno czy dostanie tylko te 1145,08??????????????
2008-01-25 11:30:20 79.162.39.* | Obywatel71
Państwo nic nie daje i nie powinno.
Według mainstreamu ekonomicznego, ta ulga to zwrot części (lub całości) podatku - czyli zwracają panu WŁASNE ciężko zarobione pieniądze!!! A nie państwowe!!!!

Moi zdaniem państwo jako główny bandyta dzisiejszych czasów po prostu ulitowało się nad tymi którzy mają dzieci i postanowiło ich mniej łupić. Częste u starszej szkoły bandytów.

Tylko, że ten podatek to kropla w morzu podatków przeciętnego obywatela. Te 19 czy 30 procent dochodu to zdecydowanie mniej niż połowa podatku odprowadzanego przez przeciętnego obywatela. Żródło: Raport Centrum im. Adama Smitha, który mówi niemal o 80 % dochodu zabieranego przez państwo przeciętnemu obywatelowi.

Ta ulga to jedyne zmniejszenie podatków od lat, ale niezbyt duże...
2008-01-10 21:56:41 88.199.64.* | lala74
na kazdego
2008-01-10 15:44:27 83.18.70.* | ZIEN
NA KAŻDE DZIECKO 1145,08
2008-01-09 20:09:36 gate  [ Bywalec forum ]
Re: Ulga na dzieci [0]
Carski ukaz. jednym pomoże, innym zaszkodzi. Napewno skłóca lud.
2008-01-08 21:51:07 79.162.47.* | bozena2425
Re: Ulga na dzieci [14]
Jeżeli ktoś mało zarabia, to małe płaci podatki. Wielka mi pomoc od państwa... Cóż, biednemu jak zwykle wiatr w oczy. A właśnie tym trzeba pomóc. Ta ulga to kolejna paranoja!!!
2008-03-04 12:07:01 83.29.116.* | Szpak
Masz rację. Od dawna o tym mówię i piszę, ale ludzie jakoś po swojemu myślą. To jest korzystne dla bogatych! Biedni nie maja na tyle zaliczek podatkowych by można z nich potrącić. Po prostu nie wystarczy tych zaliczek podatkowych.
2008-02-27 20:16:28 83.21.2.* | opieka społeczna
To pokaż swoje prawdziwe zarobki a nie siedzisz w opiece społecznej i kręcisz lody na czarno .A wtedy coś od państwa będzie ci się należało
2008-01-09 11:40:39 83.24.97.* | a.p.
zacznijcie uczciwie odprowadzac podatki od tego co naprawde zarabiacie a nie tylko kombinujecie i potraficje narzekac

2008-01-08 21:51:07 | 79.162.47.* | bozena2425
Re: Ulga na dzieci [1]
Jeżeli ktoś mało zarabia, to małe płaci podatki. Wielka mi pomoc
od państwa... Cóż, biednemu jak zwykle wiatr w oczy. A właśnie
tym trzeba pomóc. Ta ulga to kolejna paranoja!!!
skomentujzgłoś do usunięcia
2008-04-03 21:18:01 89.229.31.* | obywatel2008
mów o sobie mądralo.
2008-02-09 10:00:26 87.205.197.* | krzyko123
Tak oddajmy wszystko państwu. (Będą mieli czym się dzielić)Sami zacznijmy się żywić korą z drzew jak w Korei Północnej. Przecież nasze kochane państwo wszystko nam daje. Służbę zdrowia, za którą musimy płacić 2 razy. Najpierw z przymusu a później gdy musimy skorzystać z pomocy lekarskiej oczywiście "prywatnie" bo "państwowo" termin jest za pół roku. Nasze państwo funduje nam wspaniałe drogi za które też płacimy 2 razy. Najpierw podatek w cenie benzyny, później w warsztacie mechaniki pojazdowej. Takich atrakcji mamy zdecydowanie więcej oddajmy za to nasze całe zarobki. Kto jest za?
2008-01-09 23:08:55 91.94.29.* | bozena2425
Mamy rzeczywistość taką jaką mamy. Trzeba być biznesmenem, aby zarabiać. Nie każdy może... Najlepiej było by nic nie brać od państwa i godnie utrzymać rodzinę!!! Czy doczekam takich czasów?......................
2008-02-27 20:22:01 83.21.2.* | opieka społeczna
Bożena co ty za farmazony piszesz jakim biznesmenem weź się do prawdziwej roboty i płać podatki a nie dorabiasz na boku i liczysz na lepsze czasy. Ja na ciebie nie będę z**********
2008-04-03 21:22:57 89.229.31.* | obywatel 2008
frajerów takich jak ty nie brakuje.No nie . Wstydż się człowieku co ty bazgrzesz..Jeśli z************ to tylko na siebie .Bo ja nic od ciebie nie dostałem .
2008-01-09 15:22:50 Alex_Andersson
a jak pracodawca zatrudnia na podstawie umowy na najniższe wynagrodzenie i na pół etaty "bo "ZUS go zjada"?
2008-02-27 20:33:03 83.21.2.* | opieka społeczna
To cmoknij w dupę takiego pracodawcę niech mu ruskie kręcą lody a ty weź się do roboty tylko na biało a nie na czarno
2008-01-10 21:59:58 88.199.64.* | lala74
To wtedy pracownik ma niski podatek i odliczy tylko tyle ile ma potrąconego podatku.Przykre to ale prawdziwe
2008-01-09 08:52:31 80.53.250.* | a112
Niestety przepisy są dla bogatych a nie dla uczciwie zarabiających z tym że trochę mniej.
2009-01-30 11:21:56 77.253.19.* | barambaram
no tak... jestem obrzydliwie bogaty zarabiając 40 tys. rocznie... puknij się w glacę.
2008-02-27 20:26:50 83.21.2.* | opieka społeczna
To gdzie ty pracujesz że tak mało odprowadzasz podatku chyba w naszym zakładzie opieki zdrowotnej. Proponuje ci zmienić branże na drugi rok. U mnie na oczyszczalni jest wolny etat.
2008-01-08 19:22:14 212.33.85.* | kkotekk
Re: Ulga na dzieci [5]
a czy można odliczyć ulgę gdy jedno z rodziców rozlicza się za granicą?
2008-03-11 17:47:45 195.116.199.* | wienia56
czy można odliczyć ulgę gdy jedno rozlicza się za granicą
2008-01-21 10:43:28 213.158.196.* | kkotekk
a czy moznaodliczyć ulgegdy jedno z rodzicówrozlcza sie za granicą

Re: Ulga na dzieci [2]
a czy można odliczyć ulgę gdy jedno z rodziców rozlicza się za granicą?
2008-01-10 19:39:06 85.89.184.* | adrianna
Ile nam się nalezy "ulgi na dzieci" jesli ja cały rok byłam na urlopie wychowawczym a mąz zarabia 936 zł brutto miesiecznie???
2008-03-13 21:57:32 195.160.184.* | zibio
936 brutto to ok. 600 zł na rękę. To za co wy żyjecie? Prawda jest chyba inna, zarobki ma wyższe, ale pracodawca resztę daje mu pod stołem żeby odprowadzać jak najmniej podatków. A w tym przypadku do kogo pretensje? Do państwa za taką ulgę czy do pracodawcy że tak was roluje.
2008-01-10 22:02:05 88.199.64.* | lala74
Przy tym zarobku będzie miał ok.240,- zł podatku i tyle moze odliczyć.
2008-01-08 17:04:55 195.94.219.* | www23
Re: Ulga na dzieci [32]
jezeli ktos płaci alimenty to moze odliczyć czy nie? dziecko ma, przychody tez.. czy moze matka bierze alimenty na dziecko i sobie jeszcze odlicza bo wychowuje..
2008-01-11 11:39:47 195.94.219.* | www23
czy ktos odpowie na pytanie czy tez dalej będą leciały głupie teksty niedorosłych dzieci
2008-01-09 16:51:37 193.59.173.* | daddy
wlasnie. to jakas paranoja. odliczac powinien ten kto lozy na dziecko a nie "wychowuje". matka na wychowawczym, a ja nie moge sobie odliczyc ulgi bo dziecko mieszka zmatka. paranoja!
2008-04-01 20:21:45 88.220.182.* | monik29
i co może jeszcze biednemu łożącemu dołożyć premie 1000zł ,bo wyraził chęć 'ŁOŻENIA" na dziecko!Miedzielny Tatuś
2008-01-08 19:49:07 88.199.64.* | lala74
Wychowuj to potem zobaczysz ile trzeba trudu włożyć. Dasz pewnie parę groszy i myślisz,że zaraz matka coś sobie kupi, wstyd!Zrobić potrafileś , a teraz myślisz ,że matka wychowując je robi na tym wielki interes? Oj żal mi ciebie,a twoja bezczelność przekracza granice wytrzymałości.
2010-01-30 10:38:36 89.79.12.* | XXXXXXX
NIE TRZEBA BYŁO SIĘ GZIĆ. A TERAZ WYŁUDZAĆ PIENIĄDZE.ZNALAZŁY SPOSÓB NA ŻYCIE BIZNES WOMEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2008-04-03 21:13:07 89.229.31.* | oburzona
najszczersza prawda , bo w większości przypadków tak niestety jest .Tatusiowie szaleją za dobrą kasę udając kochającego tatusia , a dziecko(dzieci) z głodu zdychają i to jest sprawiedliwość.To rodzinne ktore dostajemy to jałumużna.A ż wstyd zagranicą, że w Polsce rodzinne to ok.20 euro.Niemcy z nas się smieją .A matki Polki myszą zmierzyć się z pprawdą i Polską rzeczywistością.
2010-01-30 10:46:40 89.79.12.* | XXXXXXX
MYŚLISZ W NIEMCZECH KOKOSY?TO ZRÓB DZIECIAKA Z FRYCEM TO DOSTANIESZ 150 EURO!ZEJDZ NA ZIEMIE I WEŻ SIE DO ROBOTY!!!!!!!!!!!!!!
2008-01-09 16:56:43 193.59.173.* | daddy
co za durna wypowiedz. ja wychowuje dziecko anie tylko place alimenty. ale w urzedzie skarbowym nie dam zaswiadczenia ze codziennie przychodze do synka. a poza tym takie prawo tylko zniecheca do placenia alimentow i posiadania dziecka.
2008-01-10 22:06:45 88.199.64.* | lala74
Widać z Twoich wypowiedzi jak je wychowujesz?Jakie prawo tak Cię zniechęca do płacenia alimentów? Płacisz może 300 zł i liczysz że matka zrobi interes życia z tych Twoich pieniędzy?
2010-01-30 10:59:12 89.79.12.* | XXXXXXX
ZEJDZ NA ZIEMIE JA PŁACE 1300 ZŁ NA 3-OJE. POŁOWE ZAROBKÓW. BYŁA ROZPIE........ WSZYSTKO GZI SIE NA LEWO PRAWO, BIEŻE ODPISY PO 1145 ZŁ. JEŻDZI ZA GRANICE NA WAKACJE, A DZIECIU ZE MNĄ.I MYSLISZ ŻE MAM TO SPONSOROWAĆ!DZIECIOM KUPUJE TO CO CHCĄ BO NIBY JEJ NIE STAĆ.TYLKO PO SĄDACH CIĄGA .TO CO PISZĄ TAKIE JAK TY TO KPINA MATKI POZORANTKI!!!!!!!!!MAM NADZIEJE ŻE TAKIM JAK WY DZIECI JAK POZNAJĄ CAŁĄ PRAWDĘ O WAS TO WAM POTEM ODPŁACĄ Z NAWIĄZKĄ !!!!!!!!!!!!!!
2008-01-11 11:37:29 195.94.219.* | www23
ja płace 700 a to i tak jest mało znam takich co płacą więcej. kurde kto płaci 300zł?50% zarobków na alimenty to mało.
2008-01-09 11:41:53 85.128.26.* | andrew14107
Dla mnie jak to nazywasz pare groszy to bardzo duzo pieniedzy.Ja moge wychowywac dziecko tylko odpowiedz mi dlaczego sad zawsze przyznaje matce dziecko pod opieke?
2010-01-30 11:06:42 89.79.12.* | XXXXXXX
POPIERAM CIE.NIESTETY TAK JUŻ JEST W TYM POPIEPSZONYM KRAJU ŻE TO NIBY DZIECI MAJĄ WIĘKSZĄ WIĘŻ EMOCJONALNĄ Z MATKĄ BZDURA. A OJCIEC TO TYLKO DO ROBYOTY I DO PŁACENIA ,MAMY TYLKO OBOWIĄZKI A GDZIE NASZE PRAWA!!!!!!!!!!!
2008-01-08 18:07:11 83.9.25.* | Rozumna
Skąd sięą tacy palanci? A jak Ty się opiekujesz i wychowujesz swoje dzieck? Jaki trud w to wkładasz oprucz pieniędzy?
2010-01-30 11:12:18 89.79.12.* | XXXXXXX
TO CZEMU TAK USILNIE BRONICIE TEGO ŻE TYLKO WY JESTEŚCIE W STANIE WYCHOWAĆ DZIECI NIKT INNY NIE FACET? BO ZNALAZŁYŚCIE SPOSÓB NA ŻYCIE!WIDAĆ ŻE WASZ TRUD TO TYLKO WYCIĄGANIE ALIMENTÓW.NA ROZUMNĄ TO MI NIE WYGLĄDASZ!
2008-01-10 19:50:12 212.76.37.* | rozwodnik nr 2
Jak nie masz nic mądrego do napisania poza obrażaniem to lepiej nic nie pisz. Większość kobiet po rozwodzie sama robi wszystko aby utrudnić kontakt ojca z dziecekiem a potem wypisuje bzdury że muszą samotnie wychowywać dziecko. Sam płacę alimenty na dziecko i zabieram je do siebie tak często jak tylko matka wyrazi na to łaskawie zgodę. Nie będę się rozpisywał co robię oprócz płacenia alimentów bo szkoda zaśmiecać forum.
Zanim zdecydujesz się coś napisać to się zastanów a potem lepiej tego nie pisz.
2010-01-30 11:16:09 89.79.12.* | XXXXXXX
ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ W 100%.TAKIE TO TYLKO POTRAFIĄ PŁAKAĆ .NIECH SIE WEZMĄ DO ROBOTY.
2008-04-03 21:05:48 89.229.31.* | oburzona
owszem nie wszyscy ojcowie są tacy,ale mój ex mąż nie płacił i nie interesował się synem , ale gdy syn byl dorosly i dlug alimentacyjny nie zmalał , wtedy ojciec szybko się znalazł i podsunął synowi papierek , że ten rezygnuje ze swoich alimentów od ojca.Więc także zastanów się człowieku co piszesz.w większości przypadkow kobiety same muszą wychowywać dzieci , a ojcowie są od czasu do czasu.Czy to ma wystarczyć dzicku ???????????????
2010-01-30 11:20:36 89.79.12.* | XXXXXXX
TO NIE WSADZAJ WSZYSTKICH OJCÓW DO JEDNEGO WORKA.MOJA BYŁA TEŻ WSZĘDZIE ROZPOWIADA JAKA TO ONA BIEDNA I ŻE TYLKO TO JEJ DOBRA WOLA ŻE MOGE SIE Z DZIEĆMI WIDYWAĆ .CZY TO NIE JEST ŚMIESZNE WIELCE ŁASKAWA.
2008-01-09 16:58:48 193.59.173.* | daddy
jezeli ktos daje alimenty to oplaca dziecku pieluchy, jedzenie , ubranie. ponosi koszt utrzymania dziecka. amatka siedzi na wychowawczym i nie dostanie i tak grosza.
2010-01-30 11:25:01 89.79.12.* | XXXXXXXX
ALE PRZY ROZWODZIE SĄD ZASĄDZA ALIMENTY ZGADZA SIE.ALE TEGO ŻADNA JUŻ NIE DOCZYTA POZOSTAŁYMI KOSZTAMI UTRZYMANIA I WYCHOWANIA OBCIĄŻA MATKĘ.TO SKORO SIE NA ROZWÓD DECYDUJĄ TO NIECH UTRZYMUJĄ I WYCHOWUJĄ.
2008-01-09 11:45:03 85.128.26.* | andrew14107
Jak sobie kobiety nie radzicie z utrzymaniem dziecka i wychowaniem go to oddajcie prawa do opieki ojcom wtemy nie bedziecie takie biedne i ucisnione.
2010-01-30 11:26:25 89.79.12.* | XXXXXXX
SUPER POPIERAM.TAKIE TO SĄ ŻAŁOSNE.
2008-01-09 13:15:32 83.6.249.* | lotti
zeby tylko ojcowie tego chcieli ,a nie tylko na nasz zwalają całą robote i jeszcze potrafia tylko narzekać
2008-01-09 17:00:26 193.59.173.* | daddy
ja bym chcial. na razie wole jednak unikac rozwiazan sadowych bo tym tylko ogranicze sobie prawa ojcowskie.
2008-01-09 09:17:07 62.21.100.* | rozwodnik
Ty "Rozumna ", sama jesteś palantką! Też jestem rozwodnikiem. Moja była żona leciała tylko na moją kasę, teraz nadal nic nie robi i ciągnie ode mnie kasę. Płacę ogromne alimenty, ale nie tylko, jeżdżę często do dziecka (inne miasto), kupuję ubranka, zabawki itd. Faktycznie to ja ich oboje utrzymuje. Mam pełne prawa rodzicielskie. Rozód był z winy obu stron. Nie przysługują mi żadne ulgi, a jej tak. A od pieniędzy, które wydaje na alimenty jeszcze muszę zapłacić podatek! To jest paranoja i jawna niesprawiedliwość! A ty się tak nie zacietrzewiaj szowinistko jedna, nie tylko faceci bywają źli w związkach, często jest dokładnie odwrotnie!
2010-01-30 11:31:32 89.79.12.* | XXXXXXX
ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ .TYRANAMI W WIĘKSZOŚCI SĄ NAZWIJMY JE KOBIETY.BO MY O TYM NIE ROZPOWIADAMY ALE ZMIENIA SIE TO JUŻ.MOŻE BĘDZIE TAK ŻE I PRAWO WEŻMIE NAS POD OPIEKE PRZED SZOWINISTYCZNYMI ZOŁZAMI.
2008-04-03 21:33:40 89.229.31.* | obuwatel 2008
Biedactwo??????????????????????????????????
2008-02-12 17:56:44 83.26.240.* | IB
Mimo, ze jestem po rozwodzie i sama wychowałam dwójkę dzieci, to obserwując inne ,,mamy" muszę przyznać Ci rację - kobiety potrafi zachowywać się obrzydliwie próbując zbić na dzieciach interes i traktując je przedmiotowo do walki z tatą, może też w cudzysłowie ale tatą
2010-01-30 11:34:52 89.79.12.* | XXXXXXX
JESTEŚ NIELICZNĄ KOBIETĄ,KTÓRA WIDZI ŻYCIE W REALJACH.POZDROWIENIA
2008-01-25 12:32:13 83.14.50.* | cl
jeżeli płacisz alimenty na byłą żonę ona też musi to wykazać w urzędzie skarbowym, natomiast jeśli nawet czasami zabierasz dziecko do siebie to zlicz ile czasu przebywa może będziesz mógł odliczyć sobie chociaż część z tej ulgi
2008-01-10 12:41:48 83.22.183.* | ania8
popieram Pana choć sama chciałabym aby ojciec mojego dziecka choc raz na rok wysłał kartę na urodziny...a tu ani kasy ani zabawek ani kontaktu ani alimentów i z ulgi pewnie nie skorzystam bo małe zarobki ,cóż....tylko pochwalic Pana że nadal Pan to robi dla dzieci!
2007-12-28 18:38:32 81.18.195.* | IVV
Re: Ulga na dzieci [18]
To kto ma to odliczyć, gdy rodzice mieszkają razem, a rozliczają sie osobno? Ojciec czy matka?
2008-01-08 19:13:45 88.199.64.* | lala74
Jedno z nich, obojętnie kto to zrobi.
2008-01-08 19:09:45 83.17.200.* | rrrrrrrrr
po równej połowie- matka i ojciec
2008-02-20 21:36:26 83.14.14.* | zmartwiona
a gdzie to pisze
2008-01-08 19:50:23 88.199.64.* | lala74
polowy są zawsze równe, nie może być równej połowy, wiesz o tym?
2007-12-30 21:39:41 212.122.214.* | jolka sz
z tego co wiem to obojetnie ale moim zdaniem lepiej rozliczyć sie razem
2008-01-05 11:14:30 83.12.76.* | Czesława Klimza
Do lipca syn był studentem, obronił pracę magisterską ,od 1 sierpnia podjął pracę, czy za ten okres kiedy był studentem, należy się ulga prorodzinna? Nadmieniam że nie ukończył jeszcze 25 roku życia.
2008-01-31 13:55:08 83.23.197.* | rezi
możesz odliczyc ulge na syna wówczas jeśli syn za swoją prace nie przekroczył kwoty 3015zł dochodu za 2007rok
2008-01-10 23:15:52 83.9.13.* | Akashia
Ja sądze że zależy od tego ile zarobił syn w roku w końcu jest tam adnotacja ze mozna odliczyc jezeli dziecko nie zarobilo wiecej 3 013 zł. Sama jestem w podobnej sytuacji i nie wiem czy powinnam skorzystac z tej ulgi
2008-01-06 19:53:53 89.79.72.* | Jacek2222
należy się ulga, bo studiował jeszcze w roku podatkowym
2008-01-08 21:22:28 83.25.77.* | iwonaiw12
Jak i czy w ogóle należy dokumentować liczbę dzieci - czy należy dołączyć zaświadczenie że się studiuje lub akt urodzenia.
2008-01-09 19:14:46 Leh  [ Bywalec forum ]
Do PITa nie dołącza się żadnych dokumentów. Odlicza się i koniec. Dokumenty musisz przedstawić dopiero wtedy gdy Urząd Skarbowy zażąda tych dokumentów co praktycznie zachodzi bardzo rzadko. Urząd Skarbowy może Cię sprawdzić w okresie do 5 lat od złożenia PITa.
2008-01-15 13:36:42 83.15.161.* | Błażej Janiec
Jeśli dziecko studiuje za granicą na terenie Unii jest finansowane przez rodziców czy mogą oni skorzystać z ulgi1145zł ? .Proszę o poradę
2008-01-18 22:06:15 83.29.218.* | masma
ja mam czwórkę dzieci które wychowuje. mąz ciężko haruje prowadząc własna działalnośc gospodarczą i co mi z ulgi jeśli nie możemy z niej skorzystać.!!!!!!!!
2008-01-21 19:08:45 Leh  [ Bywalec forum ]
Dlaczego nie możemy z niej skorzystać?????? Ulgę rozlicza się na PIT-0 który jest załącznikiem do PIT-28 (działalność na ryczałt) oraz PIT-36 (działalność na zasadach ogólnych). A więc mąż jeżeli rozlicza swą działalność na PIT-28 lub PIT-36 może rozliczyć ulgę. Chyba że haruje na czarno to nie odliczy.
2008-01-22 08:16:12 84.10.5.* | Toyah
Jezeli się dobrze orientuję, to nie masz racji. Działalność opodatkowana w formie ryczałtu (jeżeli dochody pochodzą tylko z tego tytułu) nie może odliczać od podatku ulgi na dzieci. Sama mam taką sytuację i też nie odliczę tej ulgi.
2008-01-30 18:44:18 83.20.156.* | Toyah
I to jest wlasnie ta "sprawiedliwosc"!Ja tez prowadze marny interes,ledwo z tego moge wyzyc,mam 4 dzieci i nie moge odliczyc ani grosza!Tylko dlatego,ze rozliczam sie ryczaltowo.A czy ktos pyta ile ja zarabiam?
2008-01-30 18:51:33 83.20.156.* | iwonn
Przez pomylke podpisalam sie jako TOYAH. PRZEPRASZAM ALE TO EMOCJE
iwonn.
2008-01-23 22:05:42 Leh  [ Bywalec forum ]
Przepraszam! Faktycznie na PIT/0 jest uwaga że nie wolno tej ulgi odliczać jeżeli PIT/0 jest załącznikiem do PIT-28. Czyli ryczałt nie wchodzi w grę.
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły