Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Renta socjalna. Zmiany w prawie

0
Podziel się:

Od dzisiaj, aby uzyskać rentę socjalną, nie trzeba przebywać na terytorium Polski, a jedynie posiadać tu miejsce zamieszkania.

Renta socjalna. Zmiany w prawie
(Bartosz Krupa/East News)

Wchodzą w życie przepisy, realizujące wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki. Wynosi ona 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Może zostać zawieszona, jeśli osoba uprawniona osiągnęła w danym miesiącu przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej, eliminuje z ustawy wymóg przebywania na terytorium RP i zastępuje go koniecznością posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę, bez względu na cel wyjazdu, traciła uprawnienie do renty socjalnej.

W czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wymóg przebywania na terytorium Polski jest nieracjonalny, absolutnie oderwany od istoty renty socjalnej. Sędziowie Trybunału uzasadniali, że taka regulacja _ uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia ją prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą _.

TK przypomniał też, że prawo nie wymaga, by osoba uprawniona do renty była _ aż tak bardzo zintegrowana z państwem i społeczeństwem polskim _. Wystarczy, że ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Zmiany obejmą nie tylko obywateli polskich, ale też spełniających określone w ustawie kryteria cudzoziemców, obywateli państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA oraz członków ich rodzin, jeżeli posiadają prawo pobytu na terytorium RP.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przychodów za granicą. Przepisy w tym względzie mają być identyczne jak w przypadku przychodów osiąganych przez rencistów w Polsce. Spowodowało to m.in. konieczność wskazania zasad przeliczania na złote polskie przychodu osiągniętego przez osoby uprawnione w obcej walucie.

Nowelizacja wprowadza też zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przewidziano, że w przypadku zawieszenia renty socjalnej z powodu przychodów przekraczających określone progi, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Udało się powstrzymać zamach terrorystyczny Australijska policja aresztowała 15 osób w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji antyterrorystycznej.
Sprawcy samosądu na Polakach skazani Napastników skazano na 10 i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dwaj pozostali mają zapłacić grzywnę.
Sikorski: Kijów i Unia uległy argumentowi siły _ Ukraina ewidentnie uległa, bo chciała przejąć oba regiony, do czego miała prawo, ale nie dała rady z powodu interwencji rosyjskiej _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)