Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna mundurówek. PiS ostrzega przed chaosem

0
Podziel się:

Donald Tusk przyśpiesza w sprawie ważnych reform. Szydło: Wprowadzą zamieszanie, po to żeby wszystko rozmyć.

Reforma emerytalna mundurówek. PiS ostrzega przed chaosem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Rząd znowu próbuje wprowadzić chaos i zamieszanie, po to żeby później cały temat rozmyć. Dzisiaj jest otwierany kolejny front, jeżeli chodzi o emerytury, a my tak naprawdę nie wiemy, w którym kierunku te zmiany pójdą - mówi Money.pl Beata Szydło z PiS . _ Politycy PiS nie pozostawiają na tych pomysłach suchej nitki i ostrzegają przed chaosem.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski tłumaczył, że nietypowy termin i zajęcie sie podwyższeniem wieku emerytalnego oraz zmianami w mundurówkach, podyktowane jest chęcią poświęcenia czasu tylko tym dwóm kwestiom. Donald Tusk mówił wcześniej, że chce by już w maju reforma emerytalna została przyjęta.

- _ Jeżeli chodzi o emerytury w ogóle, to jedyny pewnik to 67 lat. Odbywały się jakieś konsultacje, dyskusje, a później do Sejmu i tak najprawdopodobniej wpłynie coś innego. Mam wrażenie, że chodzi o to, żeby jak najwięcej tego chaosu informacyjnego się pojawiało, bo wtedy łatwiej jest rządowi swoje rozwiązania przepchnąć - argumentuje Szydło . _

Zdaniem poseł, w Polsce powinna się rozpocząć rzetelna rozmowa na temat zmian w systemie emerytalnym, bo te zmiany muszą nastąpić. _ Nie może to być robione w takim tempie jak jest i na zasadzie zaskakiwania. Te rozwiązania, które proponuje rząd muszą iść także do konsultacji . _ Powinniśmy uznać jedną zasadę - nie ma pośpiechu. A rząd chce za wszelką cenę wszystkie zmiany wprowadzić i to jak najszybciej - _mówi Beata Szydło . _

Strategii rządu broni Sławomir Neumann z PO. _ Mam nadzieję, że wygra wersja ministra finansów, mimo że ona i tak jest łagodna. Jestem zwolennikiem, żeby wszyscy byli na równych zasadach. Skoro nie udało się tego wynegocjować, to mamy sytuację taką, że jest utrzymanie systemu emerytalnego dla mundurowych. _ Jeżeli podnosimy wiek emerytalny dla wszystkich, to te 60 lat dla służb mundurowych to nie jest nic nadzwyczajnego. Myślę, że jest teraz dobry moment żeby to zaakceptować - _powiedział poseł . _

Wiemy już, co i jak zmieni rząd_ _Na początku kwietnia premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili wspólnie założenia reformy emerytalnej. Co cztery miesiące - począwszy od 2013 r. - wiek emerytalny ma być podwyższany o miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040.

Zgodnie z projektem prawo do częściowej emerytury miałyby kobiety, które mają 62 lata i co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie nie byłoby podwyższane do kwoty najniższej emerytury, ale podlegałoby waloryzacji.

Pod koniec marca Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych. Głównym założeniem reformy jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat. Obecnie uprawnienia emerytalne nabywają bez względu na wiek po przepracowaniu 15 lat.

Rządowy projekt przygotowany przez MSW przewiduje, że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Obecnie świadczenie to zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

_ Po zmianach wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. _

Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany dotkną 700 tys. Polaków - mówi nam minister Minister Sprawiedliwości w Money.pl: _ Wyrażają pogardę dla milionów Polaków _.
Rząd pokazuje, ile zaoszczędzi na policjantach i żołnierzach Sprawdź, kiedy zmniejszą się wydatki na emerytury mundurowe.
Rząd w końcu pokazał, ile stracisz na reformie emerytalnej Jeśli nie będziesz pracował do 67. roku życia, twoja przyszła emerytura będzie okrojona. Znamy oficjalne szacunki.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)