Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Darmowa pomoc prawna do poprawki. Rząd nie przyjął projektu ustawy

0
Podziel się:

Rada Ministrów może zająć się pomysłem na kolejnym posiedzeniu.

Darmowa pomoc prawna do poprawki. Rząd nie przyjął projektu ustawy
(Karolina Misztal/REPORTER)

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że rząd będzie kontynuował prace nad projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej. Jak dodała, projekt nie został przyjęty, ponieważ wymaga pewnych poprawek, tak aby był bardziej przyjazny dla obywateli.

Kidawa-Błońska powiedziała, że ministrowie we wtorek rozmawiali o projekcie ustawy o darmowej pomocy, informacji prawnej i edukacji prawnej, zwanej "Prawem dla każdego", ale - jak zaznaczyła - prace nad tym projektem będą jeszcze kontynuowane.

- Rząd pracuje nad tym projektem, poprawiamy go, rozszerzamy pewne sprawy, tak aby projekt był bardziej przyjazny dla obywateli - powiedziała rzecznik rządu. Jak dodała, możliwe, że Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej na kolejnym posiedzeniu.

Projekt przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1,5 tysiąca punktów darmowej pomocy prawnej. Jeden punkt ma obsłużyć 25 tys. mieszkańców, ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości, bo w dużych miastach - jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń - są organizacje pozarządowe, które od lat pomagają w świadczeniu pomocy prawnej potrzebującym.

Miejsce świadczenia pomocy prawnej będzie organizowane na poziomie powiatowym. Jeżeli liczy on mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty. Jeżeli zaś jest ich więcej, to przybędą następne, na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.

W projekcie przyjęto, że pomoc ma przysługiwać osobom spełniającym w ostatnim roku kryterium dostępu do świadczeń z pomocy społecznej, a także osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń nagłych, takich jak katastrofa naturalna, klęska żywiołowa czy awaria techniczna oraz osobom, które ukończyły 75 lat, kombatantom i weteranom.

W myśl projektu, pomoc prawna ma polegać na: poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pomocy prawnej udzielać mają adwokaci i radcowie prawni, w ramach umów zawieranych przez władze powiatowe z korporacjami adwokacką i radcowską, a ponadto jedną piątą punktów prowadzić mają organizacje pozarządowe współpracujące z adwokatami lub radcami prawnymi.

Według planów ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie od początku 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie darmowy prawnik. Jednak nie dla każdego Polaka Rząd chce, by w całym kraju powstało ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej.
Darmowe porady prawne. Kto skorzysta? Rząd pracuje nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla niezamożnych.
Komu będą przysługiwać bezpłatne porady? Kancelaria Prezydenta przygotowała Zieloną Księgę o kwestii dostępu do nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)