Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatna pomoc prawna dla najuboższych. Prezydent "za"

1
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta przygotowała Zieloną Księgę o kwestii dostępu do nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących.

Bezpłatna pomoc prawna dla najuboższych. Prezydent "za"
(PAP/Rafał Guz)

Bronisław Komorowski opowiada się za powstaniem w Polsce systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych. Jak powiedział, opublikowana przez jego kancelarię _ Zielona Księga _ ma zachęcać do wspólnego wysiłku w tej sprawie, głównie rząd i parlament.

Prezydent spotkał się w Belwederze z szefami samorządów prawniczych - prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzejem Zwarą i prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych Dariuszem Sałajewskim. Okazją są organizowane w ten weekend, pod honorowym patronatem prezydenta, Dni Nieodpłatnych Porad Prawnych (przez adwokaturę) oraz _ Niebieski Parasol _ (przez radców prawnych).

Komorowski powiedział, że chciałby, aby takie akcje mogły się przekształcić w systemowe rozwiązanie. _ - Wymaga to pełnego współdziałania z rządem i parlamentem _ - zaznaczył.

Poinformował, że Kancelaria Prezydenta RP przygotowała _ Zieloną Księgę _ o kwestii dostępu do nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących. Publikacja to efekt spotkań ekspertów w ramach Forum Debaty Publicznej _ Sprawne i służebne państwo _.

Według prezydenta księga ma być inspiracją do działań w tej sprawie oraz _ zachęcać do wspólnego wysiłku, głównie rząd i parlament _.

W ponad 100-stronicowej księdze napisano m.in., że prezydent stoi na stanowisku, iż _ istnieje konieczność zaoferowania przez państwo narzędzi ułatwiających właściwe odczytywanie prawa przez obywateli _. W rekomendacjach podkreślono, że system pomocy prawnej należy budować stopniowo i że powinien on funkcjonować na poziomie powiatów, które zostałyby w tym celu wyposażone w _ odpowiednie środki budżetowe _.

Księga stwierdza m.in., że mimo kilkukrotnych obietnic, Ministerstwo Sprawiedliwości nie przedstawiło oficjalnie projektu o pomocy prawnej. Dodano, że w styczniu 2013 r. ówczesny minister poinformował, że prace _ nie będą przez obecny rząd prowadzone, a opieka prawna dla obywateli zwiększy się w związku z pracami deregulacyjnymi i wzrostem liczby prawników _.

_ - Konkretnego projektu nie przygotowano z powodu ograniczeń budżetowych; prace zawieszono _ - powiedziała rzeczniczka MS Patrycja Loose.

Dodała, że wchodząca niedługo w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego daje każdemu oskarżonemu - bez względu na status majątkowy - prawo do wystąpienia do sądu o przyznanie opłacanego przez państwo obrońcy z urzędu (dziś trzeba to uzasadnić złą sytuacją materialną). Loose podkreśliła, że w budżecie będzie na to zagwarantowane ok. 200 mln zł corocznie.

Zapewnienie ubogim prawa do sądu to wymóg europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji. Od dłuższego czasu unijne instytucje wytykają Polsce, że nie oferuje swym najuboższym obywatelom darmowego dostępu do prawnika.

Polska realizuje tu plan minimum - oskarżeni w poważnych sprawach karnych mogą liczyć na ustanowienie przez sąd obrońcy z urzędu. Pełnomocnik z urzędu przysługuje też osobom niezamożnym lub nieporadnym w sprawach cywilnych. Nieuregulowana pozostaje zaś kwestia pozaprocesowej pomocy prawnej dla osób ubogich co do porad prawnych w sprawach, które nie muszą nawet trafić do sądu - np. pisanie opinii prawnych lub pism do urzędów.

W poprzednich latach było kilka prób uregulowania kwestii w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, zwanej _ prawem ubogich _. Próbowano w latach 90. i później. Najbliżej był rząd Marka Belki, kiedy ówczesny minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas przygotował projekt utworzenia w miastach wojewódzkich biur pomocy prawnej. Pozostał na papierze, bo zarzucono mu, że był zbyt kosztowny w realizacji. Do pomysłu powróciły kolejne rządy. Blisko przyjęcia projektu było, gdy ministrem sprawiedliwości był Krzysztof Kwiatkowski. Wtedy na przeszkodzie stanął kryzys finansowy.

17 maja kilkuset adwokatów i aplikantów adwokackich w 190 miastach w całej Polsce pomoże rozwiązywać zawiłości prawne w ramach 8. Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Będą dyżurować w siedzibach kancelarii oraz niektórych izb adwokackich w godzinach 10:00-15:00. Inicjatywa kierowana jest do osób, których sytuacja nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. Zainteresowani powinni zabrać ze sobą dokumentację ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów), co pozwoli adwokatom na pełniejszą poradę.

Czytaj więcej w Money.pl
Darmowa pomoc prawna dla każdego? Ośrodki mają powstać na terenie całego kraju, każdy zainteresowany ma otrzymywać w nich pomoc prawną. Utworzona zostanie też specjalna infolinia.
Współpraca NIK i prokuratury będzie lepsza? Do tej pory NIK, jako organ kontrolujący prawidłowość wydawania publicznych pieniędzy, nie zawsze mógł się odwoływać od procesowych decyzji prokuratur.
Jak uniknąć wysokich kar? Apel do policji Zbyt długi areszt tymczasowy, zbyt mało osób korzystających z bezpłatnej pomocy prawnej i przepełnione zakłady karne - to niektóre z powodów.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Ida
3 lata temu
Ja musiałam zdecydować się na odpłatną pomoc prawną w kancelarii Cejrowski w Gdańsku, bo zależało mi na szybkiej pomocy. Tak też się stało, więc warto korzystać z takich rozwiązań.