Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie darmowy prawnik. Jednak nie dla każdego Polaka

0
Podziel się:

Rząd chce, by w całym kraju powstało ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej.

Będzie darmowy prawnik. Jednak nie dla każdego Polaka
(Bartosz Krupa/East News)

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej. To jedna z obietnic złożonych przez premier Ewę Kopacz w czasie przedstawiania swojego expose w sejmie.

Projekt przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej. Jeden punkt ma służyć 25 tys. mieszkańców, ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości, bo w dużych miastach - jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń - są organizacje pozarządowe, które od lat pomagają w świadczeniu pomocy prawnej potrzebującym.

Ewa Kopacz przekonywała w ubiegłym roku posłów o potrzebie takiego wsparcia.

- Zbyt często barierą skorzystania z dobrej usługi prawnej są pieniądze. Mój rząd zaproponuje program: prawo dla każdego - deklarowała wtedy premier.

Ustawa przewiduje powołanie Centrum Informacji Prawnej. W każdym powiecie będą minimum dwie takie placówki. Będziemy tam mogli skorzystać z bezpłatnej porady prawnej. Prawnicy pomogą też sformułować pismo urzędowe, ale nie będą mogli reprezentować nas przed sądem.

Punkt świadczenia pomocy prawnej będzie organizowany na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty. Jeżeli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.

W projekcie przyjęto, że pomoc ma przysługiwać osobom spełniającym w ostatnim roku kryterium dostępu do świadczeń z pomocy społecznej, a także osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń nagłych, takich jak katastrofa naturalna, klęska żywiołowa czy awaria techniczna oraz osobom, które ukończyły 75 lat, kombatantom i weteranom.

W myśl projektu, pomoc prawna ma polegać na:

  • Poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach;
  • Wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym).
  • Sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pomocy prawnej udzielać mają adwokaci i radcowie prawni, w ramach umów zawieranych przez władze powiatowe z korporacjami adwokacką i radcowską, a ponadto jedną piątą punktów prowadzić mają organizacje pozarządowe współpracujące z adwokatami lub radcami prawnymi.

Oprócz darmowej pomocy prawnej i informacji prawnej (w formie infolinii w każdym województwie, obsługiwanej przez wyłonioną w konkursie organizację społeczną) projekt mówi też o edukacji prawnej społeczeństwa, którą prowadzić mają organizacje społeczne.

Według planów ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie od początku 2016 r.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)