Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aptekarze muszą ponosić odpowiedzialność za realizację recept

0
Podziel się:

- Twierdzenie, że po nowelizacji ustawy aptekarze są traktowani nierówno jest nieuzasadnione - stwierdził wiceminister zdrowia.

Aptekarze muszą ponosić odpowiedzialność za realizację recept
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nie może być tak, że osoby wydające leki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za realizację recept - powiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Jak podkreślił Szulc, państwo wydaje rocznie na refundację leków 9 mld zł. - _ Osoby, które wydają leki na podstawie recept wypisanych zgodnie z obowiązującym prawem muszą ponosić odpowiedzialność za to, co robią. Tu chodzi o publiczne pieniądze. Nikt nie zamierza bezpodstawnie karać aptekarzy, chodzi o poważne nadużycia _ - powiedział.

- _ Nieuzasadnione jest twierdzenie, że usunięcie z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept jest nierównym traktowaniem. Lekarze ponoszą odpowiedzialność na podstawie ogólnych warunków umów z NFZ oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, natomiast aptekarze na podstawie umów z NFZ i ustawy refundacyjnej _ - dodał wiceminister zdrowia.

Naczelna Rada Aptekarska podjęła wczoraj decyzję o zaostrzeniu protestu. Od jutra apteki mają być zamykane codziennie od godz. 13 do 14. NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

Jak mówili przedstawiciele NRA, od godz. 13 do 14, leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Podkreślali, że dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia medykamentu może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.

Rada wezwała aptekarzy do _ rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej _.

O zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
"To jest jak eksperyment. Niedopuszczalne" Polski system refundacji leków jest zły i szkodliwy dla pacjenta, bo ogromna część pacjentów będzie traktowana jako nieubezpieczeni - komentuje wiceprezes NRL.
"Inna rozmowa z lekarzami - nie są pępkiem" Poseł PSL przypomina, że lekarze składają ślubowanie, zgodnie z którym są zobowiązani pomagać pacjentom.
"Bubel zrobiony na kolanie". Chcą go zmienić Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)