Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radziwiłł: Ustawę refundacyjną przyjęto bezrefleksyjnie

0
Podziel się:

Polski system refundacji leków jest zły i szkodliwy dla pacjenta, bo ogromna część pacjentów będzie traktowana jako nieubezpieczeni - komentuje wiceprezes NRL.

Radziwiłł: Ustawę refundacyjną przyjęto bezrefleksyjnie
(fstop123/iStockphoto)

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że polski system refundacji leków jest zły i szkodliwy dla pacjenta. Konstanty Radziwiłł który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, uważa, że ustawę refundacyjną przyjęto bezrefleksyjnie.

- _ Walec, maszynka legislacyjna, działa w sposób absolutnie arytmetyczny. To znaczy koalicja głosowała za, a opozycja przeciw - jakby trochę bez refleksji. Ustawa, która w swojej istocie idzie w dobrym kierunku, bo racjonalizuje wydatki na leki i to jest to pomysł, którego nikt nie będzie negował, to przy okazji odbywa się to kosztem producentów i dystrybutorów leków oraz przede wszystkim pacjentów. I to jest absolutnie niedopuoszczalne _ - stwierdził.

Zdaniem Konstantego Radziwiłła sposób refundacji leków przypomina eksperyment. - _ Przyjęcie tego mechanizmu jest unikalne w skali świata. Dotychczas byliśmy tak jak cały świat zdania, że jeżeli pacjent jest chory i lekarz decyduje o jego leczeniu dla niego, to jeśli pacjent jest ubezpieczony to powinien być objęty refundacją ze środków publicznych. Teraz sytuacja się zupełnie zmian i wchodzimy w praktyce świat, w którym już nic nie wiadomo. Jak przyrzeć się temu bliżej to wychodzi na to, że ogromna część pacjentów będzie traktowana jako nieubezpieczeni _ - komentuje wiceprezes NRL.

Wczoraj Naczelna Rada Lekarska zdecydowała, że protest pieczątkowy będzie trwał. Również wczoraj posłowie przegłosowali abolicję w sprawie nieprawidłowo wypełnionych recept wypisywanych po 1 stycznia. Nie został jednak spełniony najważniejszy postulat aptekarzy, nie wykreślono bowiem z ustawy refundacyjnej - jak to zrobiono w przypadku lekarzy - odpowiedzialności finansowej za błędnie wypisane recepty.

O zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
"Inna rozmowa z lekarzami - nie są pępkiem" Poseł PSL przypomina, że lekarze składają ślubowanie, zgodnie z którym są zobowiązani pomagać pacjentom.
Arłukowicz się mocno pomylił. Money.pl pokazuje błąd Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.
"Bubel zrobiony na kolanie". Chcą go zmienić Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)