Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracownik delegowany - jak z ubezpieczeniem za granicą?

0
Podziel się:

Pracownik może być ubezpieczony w Polsce, jeżeli wykonuje pracę za granicą, pod warunkiem, że jest delegowany do krajów UE, państw EOG lub Szwajcarii.

Pracownik delegowany - jak z ubezpieczeniem za granicą?

Zgodnie z polskim prawem wszystkie osoby bez względu na miejsce zamieszkania czy obywatelstwo podlegają polskim ubezpieczeniom społecznym, o ile wykonują pracę na obszarze Polski i na rzecz polskiego podmiotu. Dla podlegania polskim ubezpieczeniom społecznym konieczne jest spełnienie tych dwóch warunków.

Czy jednak od tej reguły nie ma żadnych wyjątków? Czy jeżeli polski pracodawca wysyła pracownika do pracy poza granice kraju to istnieje możliwość, aby pracownik nadal podlegał polskim ubezpieczeniom?

Odpowiedź jest twierdząca w przypadku, gdy praca wykonywana ma być na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, w państwach EOG lub Szwajcarii. Warunki jakie muszą zostać spełnione, aby pracownik nadal podlegał polskiemu ustawodawstwu określa Rozporządzenie Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 roku w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. L 200 z 7.06.2004, str. 1).

Przewidziany wyjątek dotyczy tzw. pracowników delegowanych. Pracodawca, który prowadzi normalną działalność w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej (np. w Polsce) może delegować swoich pracowników do wykonywania obowiązków pracowniczych w innym kraju członkowskim. Pracownik delegowany nadal będzie podlegał dotychczasowemu ustawodawstwu, pod warunkiem, że przewidywany czas delegowania nie przekracza 24 miesięcy oraz, że pracownik nie został wysłany by zastąpić inną osobę.

Wskazany wyjątek ma również zastosowanie do pracowników zatrudnionych w celu delegowania pod warunkiem, że bezpośrednio przed delegowaniem podlegali już ustawodawstwu polskiemu w zakresie dotyczącym ubezpieczeń społecznych. Wymóg ten uznaje się za spełniony, jeżeli pracownik był ubezpieczony przez co najmniej miesiąc. Po zakończeniu okresu pracy w innym państwie członkowskim ponowne delegowanie pracownika możliwe jest po upływie co najmniej dwóch miesięcy od daty zakończenia poprzedniego okresu delegowania.

W celu potwierdzenia ubezpieczenia w Polsce, pracodawca przed wysłaniem pracownika powinien wystąpić do ZUS o poświadczenie formularza A1 - zaświadczenia o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wolne za pracę w święta. Kiedy przysługuje? Pracodawca, który zatrudnia pracownika w niedzielę i święta obowiązany jest mu zapewnić inny dzień wolny od pracy.
Ochrona miejsc pracy. Co daje nowa ustawa? Według nowych przepisów przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z: przestoju ekonomicznego oraz obniżenia czasu pracy.
Wypowiedzenie zmieniające wysokość pensji Jeśli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie odmówi przyjęcia proponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

Autorka jest radcą prawnym w BSO Prawo & Podatki

ubezpieczenia społeczne
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)