Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych stanowią dla pracownika nieodpłatne świadczenie i należy je opodatkować. Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie potwierdził ten pogląd w uchwale pełnej Izby Finansowej z 24 października 2011 (sygn. akt II FPS 7/10). Dla wielu firm oznacza to konieczność skorygowania deklaracji podatkowych oraz oprowadzenia zaległego podatku wraz z odsetkami.
Pakiety medyczne stanowią bardzo popularny wśród pracodawców środek bezgotówkowego motywowania pracowników. Jednocześnie możliwość korzystania z prywatnych przychodni jest atrakcyjna dla pracowników, ponieważ bardzo często przychodnie te oferują usługi medyczne na dużo wyższym poziomie niż publiczna służba zdrowia.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba pracodawców oferujących swoim pracownikom pakiety medyczne. W związku z tym pojawiły się wątpliwości odnośnie opodatkowania takich świadczeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem niektórych organów podatkowych pakiety medyczne podlegają opodatkowaniu jako nieodpłatne świadczenie dla pracownika. Stanowisko to potwierdził NSA w uchwale siedmiu sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FSK 1/10). Orzeczenie to budziło jednak wiele kontrowersji, zwłaszcza ze względu na to, że wykupienie pakietu medycznego przez pracodawcę nie jest równoznaczne z korzystaniem z niego przez pracownika. Jednak zdaniem NSA już sama możliwość skorzystania z usług medycznych ma istotny wymiar finansowy, czego dowodzi także szybko rosnąca popularność pakietów medycznych.
Czytaj w Money.pl
Ponadto NSA stwierdził, że pracownik nabywający dzięki pracodawcy możliwość nieodpłatnego korzystania z prywatnej opieki medycznej, otrzymuje przysporzenie majątkowe już w momencie umożliwienia mu korzystania z tych usług, np. poprzez wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta. Bez znaczenia jest zatem rzeczywiste wykorzystywanie pakietu medycznego przez pracownika.
Do tej pory wielu pracodawców, którzy wykupili pakiety medyczne dla swoich pracowników nie odprowadzało podatku licząc na pozytywne rozstrzygnięcie NSA w tej sprawie.
Uchwała pełnej Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. ostatecznie rozstrzyga trwający w tej kwestii spór i wyraźnie potwierdza dotychczasowe stanowisko NSA, organów podatkowych, jak również Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy, którzy od tego typu świadczeń oferowanych pracownikom nie odprowadzali podatku, powinni dokonać korekt dotychczasowych rozliczeń oraz odprowadzić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Obowiązek dotyczy 5 lat wstecz (po upływie tego okresu zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu).
Uchwała z 24 października 2011 r. ma również negatywne konsekwencje dla pracowników. Mają oni bowiem obowiązek skorygowania swoich rocznych zeznań podatkowych. Ponadto pracodawca, który odprowadził do urzędu skarbowego zaległy podatek ma roszczenie regresowe wobec pracownika. Roszczenie to nie dotyczy jednak odsetek, które są konsekwencją błędu płatnika. Ostatecznie, to pracownicy poniosą koszt korekt dotychczasowych rozliczeń z fiskusem.
O innych regulacjach dotyczących leczenia czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bez;ulg;dodatkowe;polisy;nie;wypala,111,0,788847.html) | Bez ulg dodatkowe polisy nie wypalą Eksperci: Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, bez zachęt finansowych nic nie zmienią. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/blad;w;sztuce;lekarskiej;-;jak;bronic;sie;przed;zarzutami,53,0,899637.html) | Błąd w sztuce lekarskiej - jak bronić się przed zarzutami Wiele zarzutów wobec lekarzy związanych jest z tym, że decyzja co do zastosowanego leczenia była prawidłowa, samo jednak leczenie (przebieg zabiegu) już nie. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t22203.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zasady;postepowania;w;sprawie;odpowiedzialnosci;zawodowej;lekarzy,165,0,900261.html) | Zasady postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarzy Naruszenia zasad etyki lub przepisów związanych z wykonywaniem zawodu są przedmiotem odpowiedzialności zawodowej lekarzy. |
Autorka jest prawnikiem w Kancelarii BSO Prawo & Podatki