Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Majątek dorobkowy małżonków. Nie warto zwlekać z podziałem

1
Podziel się:

Pozew o podział majątku dorobkowego małżonków można złożyć w dowolnym terminie - niezwłocznie po orzeczeniu rozwodu albo nawet kilkanaście lat później.

Majątek dorobkowy małżonków. Nie warto zwlekać z podziałem

Rozwodzący się małżonkowie, w ramach procesu dotyczącego rozwiązania ich małżeństwa mogą dokonać podziału swego majątku dorobkowego. Jest to jednak sytuacja o tyle wyjątkowa, iż odnosi się wyłącznie do przypadków, gdy małżonkowie są w tej kwestii zgodni, a opisany podział nie wpłynie na przedłużenie postępowania rozwodowego.

W pozostałych przypadkach sądowego podziału majątku małżonków dokonuje się już po rozwiązaniu małżeństwa w osobnym postępowaniu, toczącym się przed właściwym sądem rejonowym.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż przepisy prawa nie regulują terminu, w którym każdy z byłych małżonków musiałby zwrócić się do sądu z roszczeniem o dokonanie stosownego podziału majątku. Oznacza to, iż pozew o podział majątku dorobkowego stron może zostać złożony w dowolnym terminie - zarówno niezwłocznie po orzeczeniu rozwodu, jak również kilka, a nawet kilkanaście lat później.

Czy jednak nadmierne zwlekanie z dokonaniem podziału majątku może przynieść dla byłych małżonków negatywne konsekwencje?

Odpowiedzi na powyższe pytanie dostarczyła sprawa małżonków, którzy dokonali sądowego podziału swego majątku dopiero po upływie 10 lat od orzeczenia pomiędzy nimi rozwodu, co miało niebagatelny wpływ na ich sytuację. Najistotniejszy składnik majątku dzielonego między byłymi małżonkami stanowiły przysługujące wyłącznie byłemu mężowi udziały w spółce kapitałowej (założonej jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego). Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami prawa, udziały w takiej spółce wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków i bez względu na to, kto jest formalnie udziałowcem spółki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m254992.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/egzekucja;z;firmy;nalezacej;do;majatku;wspolnego;malzonkow,190,0,1215934.html) *Firma należy do małżeństwa? Dług można... * Z klauzulą wykonalności można prowadzić egzekucję z przedmiotów należących do firmy objętej wspólnością majątkową - tłumaczy Agata Kulik z Siwek Gaczyński & Partners. W opisanej sytuacji okazało się, iż żona zyskała na późnym dokonaniu podziału majątku, zaś jej małżonek znacznie stracił. Firma prowadzona wyłącznie przez męża, w przeciągu wspomnianych 10 lat od orzeczenia rozwodu z ledwie wypłacalnej rozwinęła się w dobrze prosperującą. Mąż musiał jednak podzielić się swym sukcesem ekonomicznym z byłą żoną. Stało się tak bowiem Sąd Najwyższy, w wyroku z 31 stycznia 2013 roku (sygn. akt II CSK 349/12) orzekł, iż przy dokonywaniu
podziału majątku dorobkowego małżonków, w skład którego wchodzą udziały spółki kapitałowej, wartość tych udziałów ustalana jest na dzień dokonania podziału, nie zaś na dzień ustania wspólności majątkowej małżeńskiej.

W opisanym kazusie powyższa konkluzja SN spowodowała bardzo negatywne konsekwencje dla męża. Założył wprawdzie swą spółkę jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego, jednakże prowadzona przez niego działalność gospodarcza rozwinęła się dopiero po rozwodzie. Dodać należy, iż w rozwój firmy zaangażowany był wyłącznie małżonek i to w rezultacie jego starań 10 lat po rozwiązaniu małżeństwa, wartość udziałów prowadzonej przez niego spółki kapitałowej wzrosła z około 2-3 tysięcy złotych (wartość z dnia orzeczenia rozwodu) do około 6 milionów złotych (wartość z dnia orzeczenia w przedmiocie podziału majątku).

Mimo to, zgodnie z zasadami rządzącymi podziałem majątku dorobkowego małżonków, a także na podstawie treści zacytowanego wyżej orzeczenia Sądu Najwyższego, była żona, otrzymała połowę zwiększonej wartości udziałów spółki, czyli około 3 miliony złotych.

Okazało się zatem, iż niepotrzebna zwłoka w dokonaniu sądowego podziału majątku małżonków obarczona jest znacznym ryzykiem. Może również spowodować negatywne konsekwencje w sferze majątkowej któregoś z nich - w tym spowodować konieczność dzielenia się po latach z byłym małżonkiem zyskami z własnej pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Mąż nie odpowiada za długi żony jeśli... Po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej jeden z małżonków nie będzie odpowiadać, wypracowanym przez siebie majątkiem, za długi drugiego.
Masz długi? Wierzyciel może siegnąć po... Spłata długów jednego z małżonków z majątku wspólnego może nastąpić tylko w sytuacji, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego.
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Jak jest regulowana? Przyznanie władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, nie ogranicza prawa drugiego do kontaktów z dzieckiem.

Karolina Służewska-Woźnicka jest adwokatem, a Maria Matyba - aplikantką adwokacką w Celichowski Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
deyna
3 lata temu
Moją sprawę o podział majątku po rozwodzie prowadziła kancelaria adwokacka Cejrowski. Zdecydowałem się na nich ze względu na olbrzymie doświadczenie adwokatów z tej kancelarii w tego typu sprawach.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
deyna
3 lata temu
Moją sprawę o podział majątku po rozwodzie prowadziła kancelaria adwokacka Cejrowski. Zdecydowałem się na nich ze względu na olbrzymie doświadczenie adwokatów z tej kancelarii w tego typu sprawach.