Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo autorskie w Polsce. Kara za ich naruszenie jest niekonstytucyjna

0
Podziel się:

Według ustawy o prawie autorskim za zawinione naruszenie ich właścicielowi przysługuje zapłata trzykrotności stosownego wynagrodzenia.

Prawo autorskie w Polsce. Kara za ich naruszenie jest niekonstytucyjna
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulacja wyznaczająca wysokość rekompensaty za naruszenie autorskich praw majątkowych jest niekonstytucyjna. Według ustawy o prawie autorskim za zawinione naruszenie takich praw ich właścicielowi przysługuje zapłata trzykrotności stosownego wynagrodzenia.

- Zakwestionowana regulacja zawiera zbyt surową sankcję - mówił we wtorek sędzia Piotr Tuleja w uzasadnieniu.

Skargę w tej sprawie skierowała do TK spółka UPC jako operator telewizji kablowej. Przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wczoraj z kolei krakowski Sąd Okręgowy orzekł, że serwis Chomikuj powinien blokować pirackie filmy, nie czekając na zgłoszenie właściciela praw autorskich. Wyrok jest związany z pozwem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz studiów Akson i Zebra. Dotyczy trzech filmów: Dzień Świra, Katyń i Wenecja. Według sądu właściciel Chomikuj.pl co miesiąc ma szukać tych tytułów w Google'u i Bingu.

Jeżeli na pierwszych 5 stronach wyników wyszukiwania pojawi się link do któregoś z wymienionych utworów zamieszczonego na Chomikuj.pl, serwis powinien zablokować dostęp do niego.

Decyzja sądu nie jest prawomocna, ale już teraz jest bezprecedensowa. Gdyby wyrok się utrzymał, oznaczałoby to, że dostawca usług hostingowych jest zobowiązany do samodzielnego kontrolowania treści zamieszczanych przez użytkowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w prawie autorskim. Ruszyły prace - Moim zdaniem jest to projekt trudny i nie jest do zrobienia na kolanie -zaznaczyła przewodnicząca Komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska
Przez ZAiKS ceny tabletów i smartfonów mogą wzrosnąć - Każdy dzień zwłoki to milion złotych straty dla twórców - zapewniają pomysłodawcy. Producenci i sprzedawcy są innego zdania.
To prawo czeka na zmiany od 20 lat Trwają prace nad trzema rządowymi projektami zmian w Prawie autorskim: nad jednym już niedługo pochylą się posłowie, dwa pozostałe nie wyszły jeszcze z rządu. Mam nadzieję, że wszystkie zostaną uchwalone do końca kadencji - mówi dyr. Karol Kościński z MKiDN.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)