Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki za wychowujących dzieci coraz bliżej

0
Podziel się:

Nowe przepisy miałyby wejść w życie z początkiem nowego roku. Kończą się konsultacje międzyresortowe w tej sprawie.

Składki za wychowujących dzieci coraz bliżej
(Wawok/REPORTER)

Kończą się konsultacje międzyresortowe dotyczące projektu ustawy o odprowadzaniu składek przez budżet państwa za osoby, które wychowują dzieci.

_ - Jesteśmy na finale konsultacji międzyresortowych dotyczących ustawy mówiącej o odprowadzaniu składek za osoby poświęcające swój czas na wychowanie dzieci. Chodzi o osoby samozatrudnione, osoby ubezpieczone w KRUS-ie, jak również o grupę szczególnie ważną - osoby, które w momencie urodzenia dziecka nie podlegały żadnemu ubezpieczeniu społecznemu _ - powiedział 22 sierpnia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

_ - Mam nadzieję, że ta ustawa w najbliższym miesiącu wejdzie pod obrady Rady Ministrów i trafi później do parlamentu _ - dodał szef MPiPS.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że wejście w życie ustawy o odprowadzaniu składek przez budżet państwa za osoby, które wychowują dzieci może pomóc sytuacji młodych osób na rynku pracy. Ma wejść w życie od przyszłego roku - łącznie z nowelą ustawy emerytalnej.

Resort zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym samozatrudnione kobiety i mężczyźni powinni mieć, tak jak osoby na etacie, prawo do urlopu wychowawczego i odprowadzonych w tym czasie przez państwo składek emerytalnych. Podstawą wyliczenia ma być 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zgodnie z zamierzeniami MPiPS z budżetu byłyby także płacone składki za wychowujące dzieci kobiety i mężczyzn ubezpieczonych w KRUS, a także za osoby nieubezpieczone. Chodzi np. o młode kobiety, które urodziły dzieci, ale jeszcze nie pracują - studentki czy uczennice, które nie są ubezpieczone ani w KRUS, ani w ZUS. W tym przypadku podstawa wyliczenia składki wyniosłaby 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS odda firmom pieniądze. Za karę Przedsiębiorcy dostali dodatkową ochronę. Nie poniosą już podwójnych kar za zaległe opłaty.
Senat jednomyślny. Takich kar już nie będzie Przewiduje to nowelizacja przepisów, którą bez poprawek, jednogłośnie poparł Senat. Zmiana wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Poprawi się los pracujących na umowy śmieciowe? Związkowcy chcą odprowadzania składek ubezpieczeniowych od tak zwanych umów śmieciowych. Z takim postulatem do premiera wybiera się szef związku, Piotr Duda.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)