Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
23.09.2014 05:11

Zrzeczenie dziedziczenia a roszczenia banku

Pytanie: Jestem właścicielką nieruchomości. Jesteśmy z mężem w ustroju rozdzielności majątkowej i nie jesteśmy zadłużeni w banku. Nie udzielałam poręczeń. Cztery lata temu mój mąż zrzekł się...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Jestem właścicielką nieruchomości. Jesteśmy z mężem w ustroju rozdzielności majątkowej i nie jesteśmy zadłużeni w banku. Nie udzielałam poręczeń. Cztery lata temu mój mąż zrzekł się dziedziczenia po mnie umową notarialną i niedługo potem poręczył duży kredyt. Bank rozpoczął windykowanie z majątku odrębnego męża, choć nawet nie wycenił jeszcze majątku dłużnika, ale to inna sprawa. Ponieważ kredyt jest bardzo duży, bank będzie chciał windykować go z całego majątku męża i jeszcze będzie mu mało, bo odsetki karne rosną w zastraszającym tempie. Myślałam, że po mojej śmierci mąż nie będzie dziedziczył po mnie, zgodnie z umową notarialną. W tej chwili mam wątpliwości po zapoznaniu się z art. 1024 k.c. Przypuszczam, że bank będzie chciał uznać za bezskuteczne zrzeczenie się dziedziczenia przez męża (spadkobiercę) traktując to jako pokrzywdzenie wierzyciela. Jeżeli mąż odziedziczy moją nieruchomość to spłaci cały dług i na tym bankowi będzie zależało. Ja, jako przyszły spadkodawca nie chcę, żeby mój
majątek został przejęty przez bank. Czy bank, jako wierzyciel spadkobiercy (męża) może uznać za bezskuteczne odrzucenie spadku po mnie (spadkodawcy)?

Odpowiedź: Na wstępie należy wskazać, iż przytaczany przez Panią art. 1024 k.c. odnosi się wyłącznie do kwestii odrzucenia spadku przez spadkobiercę. Przepis powyższy...

Tagi: porady, prawo, prawo spadkowe
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz