Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transgraniczne dziedziczenie będzie prostrze i tańsze

0
Podziel się:

Zgodnie z nowymi przepisami sprawy spadkowe o wymiarze międzynarodowym będą zawsze rozstrzygane według prawa miejsca, z którym związana była osoba zmarła.

Transgraniczne dziedziczenie będzie prostrze i tańsze
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Nowe unijne przepisy ułatwiające transgraniczne dziedziczenie dziś weszły w życie. Chodzi o to, by postępowania spadkowe w sytuacji gdy, majątek osoby zmarłej znajduje się w innym kraju Unii Europejskiej - były szybsze i tańsze.

Zgodnie z nowymi przepisami sprawy spadkowe o wymiarze międzynarodowym będą zawsze rozstrzygane według prawa miejsca, z którym związana była osoba zmarła. Obywatele zamieszkujący za granicą będą mogli jednak wybrać prawo kraju, którego są obywatelami, w odniesieniu do całości postępowania spadkowego.

Podejmując decyzję dotyczącą pozostawianego przez siebie spadku, niemiecki emeryt mieszkający w Portugalii będzie mógł zatem zdecydować się na przykład na zastosowanie prawa niemieckiego.

W regulacjach przewidziano również tzw. europejski certyfikat spadkowy, który umożliwi potwierdzenie statusu spadkobiercy lub zarządcy spadku bez dodatkowych formalności na terenie całej Wspólnoty.

- Nowe przepisy każdego roku zagwarantują pewność prawną około 450 tysiącom europejskich rodzin, ograniczą czas i koszty postępowań sądowych - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidhardt. Wyłączone z nowych przepisów są Wielka Brytania, Irlandia i Dania.

porady
prawo
prawo spadkowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)