Notowania

prawo podatkowe
23.06.2009 00:00

Pożyczka do spółki z o.o. przez udziałowca

Pytanie: Jestem udziałowcem spółki z o.o. (posiadam 90% udziałów). Pełnie też w tej spółce funkcje prezesa zarządu. Spółce skończyły sie środki na inwestycje z posiadanego przez Nią kapitału...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Jestem udziałowcem spółki z o.o. (posiadam 90% udziałów). Pełnie też w tej spółce funkcje prezesa zarządu. Spółce skończyły sie środki na inwestycje z posiadanego przez Nią kapitału zakładowego. Ponieważ jest to spółka założona zaledwie miesiąc temu, żaden bank nie chce dać jej kredytu. Ja jako osoba fizyczna chciałbym udzielić tej spółce pożyczki w kwocie 500.000 zł bez żadnych zabezpieczeń, gdyż wiadomo, ze będąc większościowym udziałowcem i członkiem zarządu wierzę, że mi te pieniądze zwróci. Czy przy obecnie obowiązujących przepisach poza umową pożyczki na piśmie ze spółką, musze jeszcze ja lub spółka zawiadamiać w jakiś sposób urząd skarbowy np. PCC lub sąd rejestrowy o takiej czynności? Jakie jest obowiązujące maksymalne oprocentowanie takiej pożyczki jakie mogę zastosować ? Czy to jest 21 %? Czy jeśli zastosuje oprocentowanie 21% rocznie to czy urząd skarbowy może takie oprocentowanie zakwestionować jako zbyt drogie, gdyż na przykład banki oferują kredyty firmom na powiedzmy 8%? (mimo iż
żaden bank nie udzieli takiej mojej spółce kredytu w kwocie 500.000 zł, gdyż spółka dopiero powstała jest jeszcze w organizacji, nie ma żadnego przychodu i przez kilka następnych miesięcy także nie będzie mieć przychodów, a do tego nie ma zabezpieczeń).

Odpowiedź: Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza)...

Tagi: prawo podatkowe, porady, porady prawne, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz